Ubisoft’un ücretsiz çevrimiçi FPS oyunu XDefiant Kapalı Betası gerçekleşti. İşte XDefiant Kapalı Beta’sındaki izlenimlerimiz.

Bayram haftasına denk gelen XDefiant Kapalı Betası bizler için iyi bir deneme fırsatı verdi. Aslında kapalı beta bülten e-postasını alana kadar XDefiant varlığını bile unutmuştum. Doğruyu söylemek gerekirse çevrimiçi FPS oyunlarının ilgili yeterince çekememiş olması. Daha çok konulu oyunlar ilgi alanımda olduğu için Ubisoft tarafında heyecanla beklediğim oyunlar Assassin’s Creed Mirage ve The Division Heartland diyebilirim.

Ubisoft geçtiğimiz yıl boyunca büyük oyuncu gruplarıyla içeriden oynatmalar yaparak XDefiant oyununu ayarladığı sıkça duyduk. Sonunda sıkı çalışmalarını dünyayla paylaşmaya hazır oldular ve 10 gün boyunca kapalı beta olarak bu etkinliği gerçekleştirdiler. Sağolsunlar bizi de bu kapalı beta incelemesine davet ettiler. Bizde oyunla birkaç saat geçirdikten sonra bazı fikirler edindik ve burada ilk izlenimlerimizi paylaşmak istedik.

Oyunu başlattığımızda, XDefiant’taki tüm fraksiyonlara ilk bakışta odaklandık. Apex Legends’daki sınıflar gibi düşünebilirsiniz. Oyunun ruhu olan bu fraksiyonlar, XDefiant’ta oyuncuların seçebilecekleri ve her birinin belirli oyun yeteneklerinde uzmanlaştığı karakterlerdir.

Bazıları kendilerini ve takımlarını iyileştirmekte harikadır, diğerleri ise giriş engellemede iyidir. Bu fraksiyonlar, Ubisoft tarafından önceden yapılmış popüler başlıklardan bazılarına dayanır ve hayranların favori olanlarından da gelir. Ayrıca, her fraksiyonun seçebileceği üç karakteri vardır. Bu esas olarak kozmetik bir değişiklik olup, erişebileceğiniz güç veya yetenekleri etkilemez. Test ettiğimizde, oyunun başlangıcında sunulacak beş fraksiyona erişimimiz oldu:

  • Cleaners (Tom Clancy’s The Division’dan)
  • Echelon ajanı (Tom Clancy’s Splinter Cell’den)
  • Guerilla Fighters (Far Cry 5’ten)
  • Phantoms  (Tom Clancy’s Ghost Recon Phantoms’tan)
  • DeadSec Hacktivist (Watch Dogs’tan)

Şunu belirtmekliyiz; XDefiant’ın kapalı beta oturumlarında DeadSec fraksiyonu varsayılan olarak kilitli olacak. Oyuncular bu fraksiyona, seviye ilerleyerek veya ödeme yaparak erişebilecek. Bizim XDefiant’ın deneyiminde ise, beş fraksiyona da erişimimiz vardı. Beş fraksiyonu deneyimlemenin ardından en çok Guerilla fraksiyonunu sevdik diyebiliriz. Çünkü hem kendisini hem de takım arkadaşlarını iyileştirmek gibi harika yeteneklere sahipti. Her fraksiyonun kendine has güçleri olduğundan farklı stratejiler geliştirmek için sıkça zamanınız olacaktır.

FPS oyunları için silah oynanışı kritik bir faktördür ve XDefiant’ın envanterinde oldukça geniş bir silah seçkisi bulunuyor. Oyun, çoğu FPS oyununda sıkça rastlanan 24 farklı silahla birlikte geliyor. Ayrıca, silahlarınızı kişiselleştirmenize olanak tanıyan 40’tan fazla ek parça mevcut. Her silah kategorisi başlangıçta sadece bir tane açık silah içeriyor. Geri kalan silahlar ve ek parçalar varsayılan olarak kilitli ve oyuncular, seviye atlayarak ve ilerleyerek bunlara erişebiliyorlar.

Ne yazık ki, XDefiant’ın hands-on oturumu, ilerleme sistemi tarafından kilitlenen birçok silah ve ek parça olduğu için hepsini deneme fırsatı vermedi. Varsayılan silahların hepsine bakarken, oynanış testi sırasında favorilerimden biri olan AK-47’ler dahil olmak üzere birkaç tanesini açtık. Ancak, birçok silahın Call of Duty’den esinlendiği hem silah seslerinden hem de tutuşlarından anlaşılıyor.

Özelleştirme konusunda, ek parçalar silahın güç, hareketlilik, doğruluk ve mermi kapasitesi gibi dört kategoride kullanımını değiştiriyor. Ek parçaları karıştırıp eşleştirmek, silahların davranış şekillerinde tonlarca seçenek sunuyor. Kullanıcılar, silahların görünümlerini oyun içi mağazadan satın alabilecekleri veya savaş geçişleri yoluyla kazanabilecekleri derilerle de değiştirebilirler.

XDefiant bazı oyun modlarında rastgele seçilen iki harita arasında oyunculara oy verme seçeneği sunarak dikkat çekiyor. Sınırlı sayıda oyuncuyla gerçekleştirilen bu hands-on oturumunda bile, lobiyi dolduracak kadar oyuncu olmadığında özel maçlar başlatılabiliyor. Oyundaki sayının maçın ortasında doldurulması özelliğini sevdik. Apex Legends gibi 4 yıldan fazla süredir var olan bir oyuna bile benzer bir özellik Mixtape playlistesinde uygulandı ancak çalışmıyordu.

XDefiant’in oynanışı hızlı ve arcade tarzı, Call of Duty gibi popüler online shooter’lara benziyor. Oyuncular haritada kayabilirler, birkaç kez yaptığım gibi zıplayarak kayabilirler. Apex Legends kadar akıcı olmasa da genel olarak, XDefiant’taki hareket oldukça iyi hissettirdi ancak daha da iyileştirilebilir, çünkü biz kapalı betadaydık. Yaptığımız geri dönüşlerle oyun yeniden şekillecektir..

Kaydırma ve zıplama işe yaramadığında rotasyon noktaları devreye giriyor. Haritalar yeterli rotasyon noktalarına sahip ve basit değiller. Bu rotasyonlar sayesinde kontrol noktalarını korumamız veya yükü taşımamız gereken oyun modlarında takımımız üstünlük elde etti. Ayrıca, her harita, keskin nişancı silahlarını sevenlerin yüksek yerlerden düşmanları uzaktan öldürebileceği yeterli dikeyliğe sahip.

Favori özelliklerimden biri, fraksiyon yeteneklerinin yanı sıra silah oynanışıdır. XDefiant’teki silahlar hassas, hızlı ve mükemmel hissettiriyor. Neredeyse mükemmel bir hassasiyetle iyi hissettiriyor ve haritada koşup kaydırırken hızlı bir şekilde hareket edebiliyorsunuz.

Oyun içinde silahları ateşlerken fark ettiğim bir şey vardı. XDefiant’ın silahlarının geri tepme kalıbı biraz farklı. Sürekli ateş etmek, bir süre sonra karakteri yatay olarak çok sallamaya başlıyor. Geri tepme, birkaç saniyelik mermi fışkırtma işleminden sonra başlıyor. Bu nedenle iyi bir nişancılık ve biraz geri tepme kontrolü sizin üstünlük sağlamanızı kolaylaştıracaktır.

Sonuç olarak

Ubisoft’un ücretsiz bir nişancı oyunu kapalı betası eğlenceli ve umut verici. Ancak XDefiant’ın oyun dünyasına herhangi bir özgünlük katmadığını söyleyebiliriz. Diğer oyunlarda defalarca gördüğümüz bu oyun modları ve yetenek destekli karakterler, sunumu ne kadar farklı olsa da, kesinlikle daha ayırt edici bir özellik kazanabilirdi. Şu anda, Apex Legends (yetenek davranışları), Call of Duty (silah oyunu) ve Overwatch (oyun modları) gibi tanınmış FPS oyunlarının karışımına benziyor.

Yukarıda belirtildiği gibi, oyunun jenerik bir yapıya sahip olması doğrudur, ancak belki de Ubisoft’un amacı tanıdık oyun öğelerini tek bir oyunda birleştirmekti. XDefiant beta deneyimimiz sırasında, bu hissiyatı yaşadık.

Başka bir endişem, Ubisoft’un çıkış sonrası desteğiyle ilgili. Şirketin sunduğu ücretsiz oynanan oyunların başarı kaydı karışık. HyperScape, bilinen battle royale türünden yararlanamadı ve hatta yakın zamanda piyasaya sürülen Roller Champions bile hayatta kalmakta zorlanıyor. Ancak Brawlhalla sürekli gelişiyor. Anladığımız kadarıyla oyunun gelişmeye devam edip etmeyeceğine oyuncu sayısı büyük etki edecek.

Son olarak şirket, XDefiant’a yeni sezonlarla destek vereceğini, yeni haritalar, bir Fraksiyon, yeni silahlar ve skinler ekleyeceğini taahhüt etti.

Genel olarak, Ubisoft’un XDefiant arenası nişancı oyununa karşı umutluyuz. Her ne kadar bu tarz çevrimiçi FPS oyunlarıyla aramız olmasa da genel oyuncu kitlesine hitap edecek bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kapalı betaya katıldıysanız sizde deneyimlerinizi bizimle aşağıdaki yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.