8.0
Puan

Artılar

  • TrueForce
  • Kaliteli malzeme
  • Direksiyon ve pedallar tek pakette

Eksiler

  • G Hub yetersiz
  • Daha fazla oyunda TrueForce desteği olmalı
Satın Alınabilirlik
7.0

Özet

Logitech G923 haleflerine göre çok benzer özelliklere sahip olsa da hala rakiplerine oranla daha uygun fiyata harika bir deneyim yaşatıyor. TrueForce desteği gerçekçi bir sürüş deneyimi sunuyor fakat hala çok az sayıda oyun destekliyor. Umarım yeni çıkacak her sürüş oyununda TrueForce desteği olur.

Oyuncu ekipmanları deyince akıllara gelen marka Logitech’in en yeni direksiyon seti G923’ü, Forza Horizon 5 ve Gran Turismo 7 çıkış arifesinde detaylı inceliyoruz.

Forza Horizon 5 ve Gran Turismo 7 duyurulmasının ardından oyuncuların gözleri direksiyon setlerine çevirildi. Bildiğiniz gibi konu oyun ekipmanları olunca da akla ilk başta Logitech G serisi ürünler geliyor. Özellikle direksiyon setlerinin yıllardır ülkemizdeki vaz geçilmez tek markası olan Logitech, yeni ürünü G923 ile tekrar gözleri kendisine çevirtti. Bende bu zaman kaybetmeden, Forza Horizon ve Gran Turismo çıkmadan hemen önce Logitech G923’ü detaylı inceliyorum.

Logitech G29 ve G920 yıllardır sürüş simülasyonu seven oyuncuların ellerinden düşürmedikleri harika setler. Durum böyle olunca Logitech G923 ilk duyurulduğunda oyuncular çok fazla heyecan yaşadı. Fakat detaylar açıklandıkça kağıt üzerinde G923’ün önceki G29 ve G920’den çok da farklı görünmemesi oyuncuların bu heyecanını düşürdü. Ama Logitech rakiplerine göre hala en uygun fiyatlı ve kaliteli direksiyon setini sunduğu için yapılan her yenilik kardır direyerek oyuncular G923’ü de sevdi. Peki gerçekten G923 önceki direksiyon setleriyle aynı mı yoksa yenilikler barındırıyor mu? İşte bu incelememde bu sorunun cevabını veriyorum.

Logitech G923’deki göze batan en önemli yenilikler TrueForce ve pedal setinde kullandığı aşamalı yaylar. TrueForce’un ne olduğunu merak ettiğinizi biliyorum bu yüzden aşağıda TrueForce’ı basit bir şekilde anlatmaya çalıştığım ayrı bir başlık ekledim.

Pedal setindeki yay değişimi de özellikle fren pedalında yumuşaktan serte giden bir hissiyat yaşatıyor. Eskiden bulunan yay ve altında bulunan kauçuk birleşimi mekanizmanın yerini artık yumuşaktan serte giden bir yay alıyor. Böylelikle oyunlarda gerçeğe yakın bir deneyim yaşatmak hedeflenmiş. Fakat bana göre fren pedalı hala sert. Kullandıkça zamanla yumuşamasını umuyorum.

Ayrıca bildiğiniz gibi Logitech G29 ürünü Playstation 4 ve PC için, Logitech G920 ürününü de Xbox ve PC için çıkarmıştı. Bu ayrım artık Logitech G923 için ortadan kalktı. Bu yüzden satın almak isterseniz hangi platform için aldığınıza dikkat edin!

Logitech G923 Tasarımı

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Logitech G923 iki farklı tuş sembolleriyle piyasada yerini aldı. Birincisi Xbox kullanıcıları için Xbox tuş sembolleri şekilde, ikincisi Playstation ve PC kullanıcıları için Playstation tuş sembolleri şekilde. İki ürün arasında hiçbir fark yok. Sadece tuş üstlerindeki semboller farklı. Kısacası özünde tasarım aynı tasarım. Tabi bu semboller sadece farklı görünmesi için yapılmış değil. Önceki modellerde hatırladığınız üzere direksiyon seti PC ve Playstation 4 için Logitech G29, Xbox için Logitech G920 adını alırken yeni üründe artık her platform için adı Logitech G923 oldu. Bu yüzden ürüne sahip olmak isterseniz bu konuda dikkatli olun.

Ben Logitech’in G923 tasarımını önceki sürümlerine göre daha çok beğendim. Çünkü direksiyondaki siyah ağırlıklı tasarım daha şık ve malzeme kalitesini daha iyi yansıtırken daha ciddi bir duruş sergiliyor. Pedal tasarımı ve büyüklüğü neredeyse aynı. Hatta üzerindeki logolar aynı olsa hangi pedal hangi ürüne ait olduğu karıştırılabilir. Tasarımdaki en büyük değişiklik direksiyon üzerinde bulunan platform seçme tuşunu kaldırılması diyebilirim. Artık Logitech G923’de cihazın hangi platforma bağlandığı otomatik algılıyor. Yani manuel olarak seçmeniz gerekmiyor. Bunların dışında G923 tasarımı halefleriyle aynı ya da ben bir fark göremedim.

TrueForce Nedir?

Logitech G923 ile Logitech G29 ve G920 her ne kadar birbirilerinin neredeyse aynısı gibi görünse de aslında özünde en büyük fark G923’deki TrueForce özelliği. Logitech G29 ve G920’de bulunan Driving Force’nun üstüne artık TrueForce’da eklendi. TrueForce son 20 yıldır varolan hazır profil ve efekt kitaplığını kullanmak yerine artık doğrudan oyun motoruna bağlanıp mevcut verileri kullanarak çalışıyor. Bu, Logitech’in dediğine göre çok daha gerçekçi geribildirim verirken normal TV’den Full HD TV’ye geçişe benzer bir geçiş farkı sunuyor. Aslında burda söylenmek istenen daha hassas geri bildirimleri bile hissedeceğimiz olması.

Örnek vermek gerekirse; TrueForce destekleyen SnowRunner oyununda kamyonunuzu çalıştırdığınızda oluşan motor titremesi ya da rolanti de motor çalıştırken oluşan titremeyi birebir direksiyonunuzda hissedebiliyorsunuz. İşte bu denli hassas kuvvet bildirimine Logitech TrueForce diyor. Ben hala TrueForce destekleyen oyun sayısını az buluyorum. Umarım gün geçtikçe Logitech destekleyen oyun sayısını arttırır.

Logitech G923 Performansı

Logitech G923’ü hem PC’de hem de Playstation 4 Pro’da neredeyse popüler tüm sürüş simülasyonlarında denemeye çalıştım. G923’u kullanıdığım oyunlar şu şekilde: Forza Horizon 4, Assetto Corsa Competizione, Dirt 5, Euro Truck 2, SnowRunner, MudRunner, Spintires ve Gran Turismo GT Sport.

G923 hakkında fikir sahibi olabilmek adına yeterince oyunda test ettiğimi düşünüyorum. İlk kez bir direksiyon seti kullanacaksanız gerçekten zorlanabilirsiniz. Logitech G923’ün gerçekçiliğe yakınlığını test etmek adına ofiste araç sahibi olan ve hiç direksiyon seti ile oyun oynamamış arkadaşlarımı topladım ve direksiyon setini denettirdim. Mantıken araç sahibi oldukları için sorunsuz kullanabilmeleri gerekiyordu fakat böyle olmadı. Çünkü oyundaki araçların hızını gerçekten hissedemediğimiz için alışmak biraz zaman alıyor. Bunu söylememin sebebi ilk kez bir direksiyon seti alacaksanız alışmak için Logitech G923’e biraz zaman vermeniz gerekiyor.

Eğer daha önce G29 ve G920 sahibi biri olarak G923’e geçiş yapmışsanız ve ilk kez kullanırken TrueForce desteklemeyen bir oyun açmışsanız o zaman G923’de bir fark yok diyebilirsiniz. Ama bu koşullarda pedallara dokunduğunuzda işte o zaman gelen yeniliklerden birini hissedeceksiniz. Çünkü yeni pedal sistemi ile artık ayağınıza zarar vermeden veya oyunlarda fren gücü ayarlarıyla saatlerce uğraşmadan doğru miktarda kuvveti rahatça uygulayacaksınız.

Direksiyon iç kısmında özellikle iki motor öncekiyle aynı olduğundan, kuvvet geri bildirimi aynı hissettirse de dikişli deri kaplama sayesinde tutuş hala kaliteli hissettiriyor. Evet, buraya kadar her şey aynı fakat bir de TrueForce destekleyen bir oyun açarsanız işte o zaman gerçek farklı hissediyorsunuz. Mesela Gran Turismo Sport ya da daha yavaş bir oyun olan SnowRunner. İşte o zaman işler değişiyor. Mesela Grand Turismo’da başlama çizgisinde beklerken motorun hafif rölanti de çalışma hissi ya da yarış sırasında yol kenarındaki tırtıklı bordürler üzerinden geçerken ya da başka bir araca hafif dokunduğunuzda TrueForce’un ne demek olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

TrueForce hazır ses parçalarından yararlanmak yerine direkt oyun motoru içine işleyerek çalıştığı için aracınızdaki en ufak titremeyi bile hissedebiliyorsunuz. Titremelerin hassasiyeti eğer sizi rahatsız ederse genelde oyunlar içerisinde çok ince ayar seçenekleri olsa da maalesef Logitech G Hub programı üzerinden yapabileceğiniz ince ayarlar bulunmuyor. Logitech, oyuncuların kafasını çok yordurmamak için bütün ince ayarları düzenli güncellemelerle G923’e yüklüyor. Ben incelemelerin ilk günlerinde özellikle her ayarı varsayılan olarak bırakıp Logitech’in bana ne sunduğunu hissetmek istedim ve memnun kaldım. Şüphesiz sizde memnun kalacaksınız.

Gran Turismo ve Forza Horizon 4 gibi düz yollarda yarışmak yerine dağ, taş, çamur vs. engebeli arazilerde de gezmek isteyebilirsiniz. İşte o zaman devreye SnowRunner giriyor. SnowRunner’da kuvvet geri bildirimi ve TrueForce’u hissetmekten öteye gözle görmeye de başlarsınız. Çünkü engebeli yollarda, gerçekteki gibi direksiyonu tutmak zor. Logitech G923’de bu zorluğu oyuncuya yaşatıyor. Yazıyı yazarken bile SnowRunner’daki bahsettiğim sürüş deneyimini özledim. Yazı bitse de gidip G923 ile SnowRunner oynasam.

Logitech G923 Eksileri

Logitech, direksiyon setleri konusunda kendini fazlasıyla kanıtlamış bir marka. O yüzden G29, G920 ve G923 modellerinde artılar o kadar çok ki her zaman eksileri silmiştir. Ama ben yine de Logitech G923’de benim için eksi olan bazı konulara da değinmek istiyorum.

Öncelikle fren pedalının kademeli bir yay sistemine geçmesi çok bir yenilik ama bana göre fren pedalı hala çok sert. Logitech gerçeğe yakın bir deneyim yaşatmak istemiş fakat gerçekte araba çok süratliyken bir noktaya kadar fren yumuşaktır sonra sertleşir. Ya da araç durağan haldeyken aynı oranda serttir. Tabiki bu sistemi, bu kadar detaylı olarak bir eğlence aracında görmek saçma bir istek fakat yine de ben her zaman Logitech’ten pedallar için bir motorlu düzenek bekleyeceğim.

Bunların dışında Logitech’in “hiçbir şey değiştirmeden aynı ürünü çıkarmış” yorumlarına çok katıldığımı söyleyemeyeceğim. Çünkü Logitech’in kullanacağı her bir yenilik Logitech’e maliyet, biz oyunculara ise ekstra bedel olarak geri dönecektir. Logitech’te oyuncuların üzerine ekstra bir bedel yüklememek adına varolan başarılı ürünlerinin üzerine maliyeti düşük yeni çözümler ve özellikler ekleyerek G923’ün fiyatını uygun tutmaya çalışmış.

Logitech G923 satın alınır mı?

Genel olarak; Logitech, yeni direksiyon seti G923’de de kaliteyi düşürmeden kendi marka adına yakışır bir ürün ortaya koyuyor. Eklenen TrueForce özelliği, var olan direksiyon setini baştan yarattığını söylenemez fakat yine de G923’ü haleflerine oranla leri taşıdığını bir gerçek.

Elinizin altında hazırda bir G29 ya da G920 var ise belki G923’e yükseltmek istemeyebilirsiniz fakat eğer ilk kez bir direksiyon seti satın almayı düşünüyorsanız özellikle Logitech G923’ü almanızı öneririm. Mesela TrueForce destekli oyun deneyiminden sonra diğer oyunlardaki kuvvet bildirimi bana çok yavan geldi. Birde yeni çıkacak olan Forza Horizon’u ve Gran Turismo’yu Logitech G923’le TrueForce destekli oynayacağımı düşünmek beni çok daha fazla heyecanlandırıyor. Bu arada Logitech G923’e Playstation 5 desteği de geldi. Yani artık Playstation 5’te de G923’ünüzü kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak size sadece kuvvet bildirimi yetiyorsa o zaman bir yükseltmeye ihtiyacınız olmayabilir. Fakat kuvvet bildirimden daha hassas ve gerçekçi bir deneyim arıyorsanız G923’ü düşünebilirsiniz. Logitech G923 Türkiye’de 4000 lira ile 5000 lira arasında fiyatlardan satılıyor. Yakında başlayacak Yılbaşı indirimlerinde belki daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz.