4.0
Puan

Artılar

  • Şık tasarım
  • Güçlü donanım
  • İyi çalışan yazılım

Eksiler

  • Hala pahalı
  • Sağlam durmuyor
  • Koruma için harcanan para çok fazla
Satın Alınabilirlik
2.0

Özet

Samsung'a göre, önceki versiyonuna oranla her ne kadar daha sağlam olduğu söylense de hala çok narin duruyor. Bu narin telefonu koruyabilmek adına Samsung'un önerileri cebinizden neredeyse bir cep telefonu değerinde para çıkarttırıyor. Eğer Samsung Galaxy Z Flip 3 satın alacaksanız yarı fiyatı kadar da bir parayı bakımı için harcamaya hazır olun.

Katlanır telefonlar arasında taşınabilirlik konusunda en çok dikkat çeken model hiç kuşkusuz şimdilik Samsung Galaxy Z Flip 3 gibi duruyor. Bizde korumak için bir telefon parası daha ödeyeceğiniz Galaxy Z Flip 3’ü sizler için inceliyoruz.Samsung Galaxy Z Flip 3 Satın Alınır mı? Tüm detaylar haberimizde…

Şimdiye kadar katlanan telefonların geçmişi kullanıcının ödün vermesinden ileriye gidemedi. Standart bir tasarım yerine katlanır bir telefon almak genellikle performanstan, dayanıklılıktan ve hepsinden önemlisi fiyattan ödün vermeniz anlamına geliyordu. Katlanır telefona sahip olanlar bu bahsettiğim konulara boyun eğmek zorunda kalıyorlardı.

galaxy_z_flip

Samsung Galaxy Z Flip 3, tüm bunlara meydan okuyan ilk katlanır telefon diyebilirim. Z Flip 3 bu yılın başlarında piyasaya sürülen Galaxy S21 ile aynı işlemciye sahip. Ekranı tıpkı Samsung’un diğer amiral gemileri gibi 120 Hz’de sorunsuz çalışıyor. Samsung’un iddiasına göre önceki modellerine göre daha dayanıklı bir yapıya ve modern bir telefondan beklenen IP su geçirmezliğe sahip. Ve hepsinden önemlisi, başlangıç ​​fiyatı, halefi Z Flip 5G’nin lansman fiyatından 450 dolar daha düşük yani 1.000 dolar(Türkiye fiyatı 11.999 TL). Bu fiyat, Z Flip 3’ü birçok üst düzey, katlanamayan telefonla aynı fiyat. Her ne kadar fiyat önceki modeline göre uygun olsa da ülkemizde bir araba parası diyebilirim. Yazımın devamında çocuğunuzun yıllık eğitim masraflarımı yoksa Samsung Galaxy Z Flip 3’mü buna karar vermiş olacaksınız.

Galaxy Z Flip 3’ü girişte teknik anlamda övmüş olmam onu mutlak harika bir telefon yapmıyor. Diğer standart telefonlar kadar iyi olmadığı şeyler de var. Böyle katlanır bir telefon kullanmak çoğumuzun alışık olduğundan farklı bir deneyim. Ancak giderek artan katlanır telefon modelleri ile bu farklılıklar tavizlere değil, kişisel tercihlere ve seçimlere indirgeniyor. Artık olanı almak yerine ihtiyacınıza göre tercih yapma imkanınız oluşuyor.

Galaxy Z Flip 3 Tasarımı

Galaxy Flip 3’ün tasarımı, geçen yıl çıkan ilk Galaxy Flip ve Flip 5G ile büyük ölçüde aynı. Bu katlanabilir telefonun amacı, Galaxy Fold serisi gibi normal boyutlu bir telefonu tablete dönüştürmek değil, tam tersi yöne gitmek. Yani büyük bir telefonu cebinize veya çantanıza daha kolay sığacak bir şeye dönüştürmek. Flip 3 kapatıldığında kabaca cüzdanımın boyutunda geliyor. Ancak açtığımda geniş ve uzun 6,7 inçlik büyük bir ekran boyutuna ulaşıyor.

Önceki Flip’ler gibi Galaxy Flip 3 kapatıldığında oldukça kalın. Yani normal telefonların kalınlığının neredeyse iki katı. Ama bu durum cebime girmeyi veya telefonu cebimden çıkarmayı zorlaştırmadı. Galaxy Flip 3, diğer telefonların sadece yarısı kadar boyunda olduğundan pantolon cebimin üst kısmını dışarı çıkma ya da ayakkabımı bağlarken sıkışma endişesi yaratmadı.

Galaxy Flip 3’ün menteşesi, önceki modellerine göre büyük ölçüde değişmemiş duruyor. Tek elle açmak hala oldukça sert ve zor. Ancak hızlı bir şekilde kapanması ve kapanma sesi oldukça tatmin edici. (Telefonu açmak için iki elinizi kullanmanızı öneririm.) Galaxy Z Flip 3’ün en sevdiğim yanı yarı açık konuma getirilebilmesi ve o şekilde kalması. Böylece telefon standı olmadan telefonu destekleyip selfie çekebilir, görüntülü arama yapabilir veya ekranın yalnızca yarısını kullanarak video izleyebilirsiniz. Bu saydıklarım hoş özellikler gibi dursa da ben telefonu yarım ekran olarak denemenin dışında normal kullanımda bu özellik aklıma bile gelmedi. Çünkü şu anda katlanmayan telefon ekranları bile video izlemek için yetersizken kim yarım ekran video izlemek ister ki? Belki Samsung bu özellikle özgün olmak istemiş ya da içerik yaratıcılarının kolay video çekmelerini sağlamak istemiş olabilir.

Z Flip 3’ü ıslatma konusunda endişelenmenize gerek yok. Bu da katlanan hassas birçok elektronik parçası olan bir cihaza göre büyük bir başarı. Fakat yine de toz ve su birikintisi konusunda bilinçli olmanız fayda var. Galaxy Z Flip 3’ün resmi olarak bildirdiği bir toz koruma derecesi bulunmuyor. Bu yüzden bu hassas telefona özenle bakmanız gerektiğini düşünüyor. Aksi takdirde, Flip 3’ünüzün bitişi diğer telefonlardan daha kısa sürebilir. Sahip olduğum krem ​​rengi Galaxy Flip 3, benzersiz bir retro çekiciliğe sahip ve alüminyum yan korkulukları ile menteşesi yumuşak, mat bir görünüme sahip. (Krem size göre değilse, Samsung ayrıca çeşitli başka renk seçenekleri de sunuyor.) Açtığımda veya kapattığımda rahatsız edici bir şekilde gıcırdama veya ezilme yapmıyor. Fakat uzun kullanımda yapmayacağı anlamına da gelmiyor. Çünkü önceki Z Flip’le alakalı birçok kötü anısı olan kullanıcı bulunuyor. İnternette bu konuyla alakalı sayısız video ya da bilgi bulmanız mümkün. Bu yüzden Galaxy Z Flip 3’ün sağlamlığını test etmek için zamana ihtiyaç var.

Samsung’un Flip 3 ile yaptığı büyük ve görünür değişiklik kapak ekranının boyutunu 1,1 inçten 1,9 inç’e artırılmış olması. Kabaca dört kat daha büyük bir ekran diyebilirim. Bildirimleri kontrol etmek ve medyayı kontrol etmek için önceki Flip’teki minik kayan yazı ekranından çok daha kullanışlı. Ancak yine de oldukça sınırlı. Arayüz, takvim randevuları, hava durumu, alarmlar ve zamanlayıcılar için kaydırılabilir paneller de dahil olmak üzere bir akıllı saati taklit etse de Bixby sesli komutlarını kullanmadan veya telefonu tamamen açmadan gelen bir mesajı yanıtlayamıyorsunuz. Kapak kapalıyken ayrıca bu ekrandan çekeceğiniz selfie’nin kadrajını da ayarlayabiliyorsunuz. Kısacası dış ekranın hala gelişmesi gerekiyor.

Son tasarım özelliği olarak Samsung Galaxy Z Flip 3 açıkken telefonu tutmayı kolaylaştırmak için yerleşik parmak kayışları veya halkaları içeren bir dizi renkli ve eğlenceli kılıftan bahsedebilirim. Askılı modeller neon renkler ile harika görünse de Flip 3’ü tek elle açmayı kolaylaştırmıyor.

samsung_z_flip_3_04

Galaxy Z Flip 3 Ekranı

Galaxy Z Flip 3 açıldığında önceki modellere göre daha parlak ve daha hızlı yenileme hızına sahip 6,7 inç, 1080 piksel genişliğinde bir OLED ekrana sahip. Hızlı dokunma tepkisi, keskin renkler, derin siyahlar ve pürüzsüz kaydırma ile Samsung’un diğer OLED ekranları kadar güzel görünüyor ve hissediyor. Dışarıda ekranı görmek kolay. Video izlerken harika görünüyor ve diğer amiral gemisi telefonlara kıyasla performans ve kalite açısından çok yakın diyebilirim. Flip 3’ün 9:22 en boy oranı çoğu telefondan daha uzun. Ancak buna rağmen diğer modern akıllı telefonlar gibi sorunsuz çalışıyor.

Bu yükseltilmiş ekranın üzerinde Samsung’un geçmişte kullandığından daha sert bir malzemeden yapılmış fabrikada takılan yeni bir ekran koruyucu bulunuyor. Eski Flip’in yapışkan hissi veren ekran koruyucusuna göre ezilmesi veya çizilmesi çok daha zor ve dokunup kaydırmak çok daha kolay. Temelde birçok insanın normal telefonların üzerine koyduğu ekran koruyuculardan çokta farkı yok. Samsung’a göre bu koruyucu eski modelden daha uzun süre dayanıklı ve daha az kabarıyor. (Test ettiğim günlerde herhangi bir kabarcık görmedim.) Samsung hala ekran koruyucuyu çıkarmanızı önermiyor ve değiştirmeniz gerekiyorsa yetkili bir onarım merkezine gitmenizi ve yenisi taktırmanızı öneriyor. Bu durumda telefonunuz için abonelik ücreti öder gibi sürekli ekran filminizi değiştirmeniz gerekiyor. Eğer olurda Galaxy Z Flip 3 alırsanız fiyat dışında ekran film ücretini de düşünmenizi öneririm.

Samsung_zflip3_b

Ekranın ortasındaki katlanma izi hala hissedebiliyor ve telefona eğik bir açıdan bakılırsa da kesinlikle görünüyor. Benim gibi takıntılı biri için telefonu gerçekten kullanmama hiçbir zaman engel olmadı fakat sürekli kafamın bir köşesinde bu katlanma izi yer etti. Samsung’un geçen yılki Flip telefonlardan daha fazla dayanıklılık iddiasına rağmen, düşmemiş veya hasar görmemiş olsalar bile(henüz internete dümüş bir haber yok), ilerde bizi neler bekliyor hala endişe verici. Samsung, yeni ekran koruyucunun ekranı öncekinden yüzde 80 daha güçlü hale getirdiğini iddia ediyor. Fakat benim kişisel önerim Galaxy Z Flip 3’ü satın aldığınız yerde ekstra garanti süresini uzatma ya da kasko hizmeti varsa üç beş kuruştan kaçmadan bu hizmetlerden yararlanmanız. Bir gün ekranı katladığınız sırada çatlaması sizi üzebilir(Düzenli olarak cam filmini değiştirmenin üstüne birde kasko ve ekstra garanti süresi ücretini de ekleyin).

Galaxy Z Flip 3 Performansı

Galaxy Flip 3, Galaxy S21 ile aynı Qualcomm Snapdragon 888 işlemciye ve 8 GB RAM‘e sahip ve performansı, bu yıl piyasaya sürülen diğer amiral gemisi telefonlar kadar hızlı ve güçlü. Ayrıca ülkemizde henüz aktif olmasa da 5G uyumlu.

Pil ömrü de gayet iyi. Her şarjda dört ila beş saat ekran süresi sağlıyor. Normal kullanımda tüm gün endişe duymadan kullanabilir ve kablosuz şarj desteği ile masadayken şarjı doldurulabilir. Daha uzun süre dayanan pile sahip telefonlar bulabilirsiniz ancak çoğu kullanıcı Galaxy Flip 3’ün pil dayanıklılığıyla ilgili bir sorun yaşamaz. Bir not: Flip 3, son birkaç yılda piyasaya sürülen diğer birçok üst düzey telefon gibi kutuda bir şarj adaptörü ile gelmiyor. Telefon 25W’a kadar hızlı şarjı destekliyor ancak kendi adaptörünüzü almanız gerekecek. Benim önerim adaptörü alırken orjinal Samsung marka almanızdan yana(Telefon koruma film ücreti, kasko ücreti ve ekstra garanti süresi ücretinin üstüne birde adaptör ücreti ekleyin).

Galaxy Flip 3 için en yeni olan özellik, eski Flip’lerdeki mono hoparlörlerin yerini stereo hoparlör seti alması. Yeni hoparlörler çok daha yüksek ses verirken video izlemeyi daha keyifli hale getiriyor. Ancak YouTube’u izlediğimde stereo dengesi değiştirilmiş gibi kulaklık hoparlörünün alt hoparlörden belirgin şekilde daha yüksek ses geldiğini fark ettim. Bunun nedeni, hoparlörün doğrudan bana bakması ve alt hoparlörün yana doğru patlaması olabilir. Ya da fabrikasyon veya yazılımsal bir sorun da olabilir. Hala çözününü bulamadım. Flip 3’de kulaklık jakı mevcut değil. Bu nedenle bu hoparlörleri beğenmeniz veya Z Flip 3 ile Bluetooth kulaklık kullanmanız daha iyi olur(Cam Film ücreti, kasko ücreti, ekstra garanti ücreti ve adaptör ücretine ek birde kulaklık ücreti ekleyin).

Galaxy Z Flip 3 Kamera Performansı

Samsung’un bu telefonda en az ilerleme kaydettiği alan Flip 3’ün kamera dizisi. 12 megapiksel standart geniş ve ultra geniş arka kameralar ile 10 megapiksel öne bakan selfie kamerası geçen yılki Flip 5G ile aynı özelliklere ve lenslere sahip. Daha yetenekli veya çok yönlü kamera sistemlerine sahip standart amiral gemisi telefonlara kıyasla zayıf bir seçim olmuş. Bir cep telefonunda önceliğiniz eğer kamera performansı ise başka tercihlere yönelebilirsiniz.

Bu açıklamalarım, Flip 3’ün kameralarının kötü olduğu anlamına gelmiyor. Sadece bir telefonda kamera kalitesi veya özellikleri sizin için birincil endişeyse, seçilecek en iyi telefon Galaxy Z Flip 3 değil. Flip 3’ün herhangi bir kamerasından alınan fotoğraflar canlı, neredeyse aşırı doygun renkler, çok fazla keskinlik ve gözle görülür yüz yumuşatma ile tipik olarak Samsung.

Fotoğraf sonuçları, birçok kişinin hoş bulacağı ve çok fazla düzenleme veya ayar yapmadan yada ince ayrıntıları karşılaştırmak için yakınlaştırma yapmadan hemen paylaşmak isteyeceği görüntüler. Z Flip 3, düşük ışıkta iPhone 12 Pro Max veya Pixel 5 kadar iyi değil ve Samsung S21 Ultra’nın uzun telefoto lensinin çok yönlülüğüne de sahip değil. Ancak günlük enstantane ve gündelik fotoğraf çekimi için Flip 3 oldukça yetenekli. Ayrıca ana kameralarla özçekimleri yapmak için kapak ekranını kullanabilirsiniz. Ancak bu benim için çok kullanışlı bir özellik olmadı.

Galaxy Z Flip 3 Satın Alınır mı?

Cevabım kesinlikle hayır. Çünkü Galaxy Z Flip 3’ün 11.999 TL’lik fiyatının yanında telefonun geleceği için almanız gerekenlere bakalım. Samsung’un önerisi doğrultusunda ekran koruma filmini yetkili bir servise periyodik olarak değiştirmeniz gerekiyor. Bunun yanında telefonu satın alırken narinliğinden kaynaklı olarak kasko hizmeti ve ekstra garanti süresi uzatmaya yönelik paket satın almanız gerekiyor. Telefon kutusundan adaptör veya kulaklık çıkmıyor. O yüzden telefonu satın aldığınızda paketini açmadan önce bir şarj araptörü ve kulaklık almanız gerekiyor. Hepsini toplayınca telefonun ücretinin üstüne 5 kalem ekstra ödeme daha çıkmış oldu. Telefon mu alıyoruz yoksa arabamı ben anlamadım. Umarım siz anlamışsınızdır.

Samsung_zflip3_e

Bu ödemelerin dışında ilk Galaxy Z Flip, katlanabilir bir telefonun normal bir telefon gibi hissedebileceğini bana gösterdi. Ülkemiz için hala alınması zor bir telefon gibi dursa da Global fiyatının standart bir amiral gemisi ile aynı olması iyi bir gelişme. İleri de katlanır ekranı olan telefonların fiyatlarının dahada düşeceğine bir işaret.

Galaxy Z Flip 3 katlanır bir telefonun güçlü, hızlı ve dayanıklı olduğunu bana hala kanıtlamış değil. Yani katlanır telefon teknolojisinin daha uzun yolu var. 2-3 yılda bir ancak tek telefon alacak bir bütçeye sahipseniz birkaç ay sonra başına neler gelecek belli olmayan bir telefon için bu parayı vermek size ne kadar mantıklı geliyor bilmiyorum ama ben böyle bir riske girmek istemezdim.