9.0
Puan

Artılar

  • Harika grafikler
  • Gerçekçi oyun mekanikleri
  • Geniş araç yelpazesi
  • Tek oyunda 4 farklı araç sınıfı

Eksiler

  • Araştırmalarda oyuncuyu kısıtlaması
İndirilebilirlik
10

Özet

War Thunder gerek grafikleri, gerek mekanikleri, gerekse de araç çeşitliliği olarak ücretsiz bir oyun için harikalar yaratıyor. Bet & Win yapısının olmaması bir ücretsiz oyuna göre en büyük artısı. Kullandığınız araç sınıfını konusunda araştırma yaptırarak oyuncuyu kısıtlaması bazen sinir edebiliyor.

İçerisinde tank, uçak, gemi ve helikopter savaş mekaniklerini barındıran ücretsiz çevrimiçi savaş oyunu War Thunder, oyuncular için dört farklı oyun keyfini tek bir oyunda birleştiriyor. Bizde bu yazımızda War Thunder’ı artı ve eksi yanlarıyla derinlemesine en güncel haliyle inceliyoruz.

Birinci ve İkinci Dünya savaşlarının daha kanlı geçmesinin en büyük sebepleri kullanılan savaş makineleri olsa gerek. Bunların başını tanklar, uçaklar ve gemiler çekiyor. War Thunder bu savaş atmosferindeki araçları kullanmanıza olanak sağlayan bir çevrimiçi savaş oyunu. Muhteşem grafikleri ve harika oynanış mekanikleri olmasına rağmen, bu oyunun ücretsiz olması inanılır gibi gelmese de oyun tamamen ücretsiz. Bende sizler için bu devasa oyunu derinlemesine inceleyip iyi ve kötü yanlarını bir araya getirdim.

War_Thunder_04

Taş üstünde taş bırakmayın!

War Thunder’ın en sevdiğim noktası rakibi World of Tanks gibi size her araç grubu için ayrı ayrı oyunlar yükletmemesi. Oyun içerisinde bulunan 9 ülke (ABD, Almanya, SSCB, Britanya, Japonya, Çin, İtalya, Fransa, İsveç) içerisinden seçeceğiniz onlarca tank, uçak, gemi ve helikopter ile savaşlara katılıp rakiplerinizi yok etmeye çalışıyorsunuz. Bunları yaparken kazandığınız araştırma puanlarıyla yeni araçlar açıp var olan araçlarınızdaki modifikasyonları aktif ederken kazandığınız tecrübe puanları ile de mürettebatınızın özelliklerini geliştiriyorsunuz. Oyunu kaba hatlarıyla anlatmam gerekirse böyle özetleyebilirim.

Oyun içerisinde basitleştirilmiş muharebelere ya da gerçekçi muhaberelere katılabildiğiniz gibi Taarruz, Dünya Savaşı, War Thunder League ve sürekli yenilenen etkinliklerde bulunuyor. Bütün bunların dışında kendi kurallarınızı belirleyebileceğiniz ve arkadaşlarınızla birlikte savaşabileceğiniz oyunlarda oluşturabiliyorsunuz. Her çevrimiçi oyunda bulunduğu gibi bu oyunda da katıldığınız her oyun modunda çeşitli ödüller kazanma imkânınız doğuyor. Bu ödüllerle daha önceden de dediğim gibi yeni araçlar açabilir, var olan araçlarınıza modifikasyonlar ekleyebilir veya mürettebatınızı geliştirebilirsiniz. War Thunder için aslında bir simülasyon desem çok da yanlış olmaz. Sizlere birazda kısa kısa modların özelliklerinden bahsedeyim:

Basitleştirilmiş Savaşlar

Hem rakip hem de siz savaş içerisinde birbirinize harita üzerinde görünürsünüz (Belli bir mesafeden sonra). Kullandığınız aracın ve mürettebatın yeteneğine göre bu görünme mesafesi artabilir ya da azalabilir. Ayrıca bu modda savaş sırasında her oyuncunun 3 kere yeniden doğma hakkı bulunuyor. Ayrıca araç kullanımları da adında da anlaşılacağı gibi basitleştirilmiş. Böylelikle oyuncular çok daha hızlı savaşa katılıp, savaşıp tekrar ana menüye dönüyorlar. Bu modda savaşırken, muhabere içerisinde aldığınız puanlara göre çeşitli uçaklarda kullanmanıza olanak tanınır. Örneğin Basitleştirilmiş Tank Savaşına girmişseniz, asıl aracınız tankken oyun içerisinde 30’ar saniyeden uçakta kullanmanıza olanak veriyor. Böylelikle savaşlar daha eğlenceli hale geliyor.

Gerçekçi Savaşlar

Oyunun profesyonelleri için yapılmış bir oyun modu desem yanlış olmaz. Bu mod içerisinde de hem tank hem de uçak ya da hem gemi hem uçak kullanılabiliyor. Bu mod oyunun simülasyon yanını ortaya çıkarıyor. Bu modda rakipler birbirlerini harita üzerinde görmezler ya da tankla ateş ederken size yardımcı olan işaretler olmaz. Yani ateşleri bilginiz ile yaparken, rakip tankların yerini ise takım arkadaşlarınızın yer bildirimleriyle bulmanız gerekir. Ayrıca araç kontrolleri gerçeğe yakındır. Kısacası bu modda savaşmak her babayiğidin harcı değil. Ben inceleme yaparken bile bu moda korka korka girdim. Sonuçta sadece inceleme yapıyorum 😊

Diğer Oyun Modları

Başlıklarını yazdığım diğer modların kuralları değişkenlik gösterebiliyorlar. Oyuna girmeden önce oyun size kurallarla alakalı bilgiler veriyor. Mesela Dinamik Harekat oyun modunda tarihin bilinen büyük savaşlarını yapabiliyorsunuz. Ya da Etkinlikler ve Turnuvalar modunda oyuna girdiğiniz tarihte var olan bir etkinliğe ya da turnuvaya katılabiliyorsunuz. Oyun hem ses hem de yazılar olarak Türkçe olduğu için oyun içi bilgilendirmeleri rahatça okuyabilir size uygun oyun modunu seçip oynayabilirsiniz.

Sovyet tankları senden nefret ediyorum!

Ben oyuna ülke olarak Almanya’yı seçerek başladım. Çünkü Almanya’nın tanklarının zırh delmesi aynı seviyedeki diğer ülke tanklarına göre daha güçlüydü. Seviye 1 tanklarında sorun yaşamadım. Seviye 2 tanklarım oldu. Sorunsuz ilerlerken seviye 3 tanklarını bir bir açtım ve savaşlara devam ettim. Almanya’nın tanklarının zırh delme güçleri iyi olduğu için rakip takımın tanklarının neresinden vurursam vurayım rakip takımı yok ediyordum. Bu yüzden rakiple kafa kafa mücadele edebiliyordum. Yeter ki ilk atışı ben yapmış olayın. Fakat seviye 3 Alman tanklarına gelince yok edilen düşman tank sayılarımda azalma başladı. Hatta birçok savaşın bile sonunu görmemeye başladım. Çünkü aynı seviyedeki Sovyet tanklarının zırhlarını delemiyordum. Üçüncü seviye Sovyet tanklarının ön zırhları çok kalın olduğu için elimde bulunan üçüncü seviye Tiger tankı bile zırhı delmede başarısız oluyordu. İşte bunu fare ettiğim an kafa kafaya oyunu bırakıp sinsi bir strateji denemeye karar verdim. Çünkü üçüncü seviye Sovyet tanklarını yandan veya arkadan vurmam gerekiyordu. Arkadan vurduğun Sovyet tanklarının motoru alev alıyordu. Yandan vurduğum Sovyet tanklarının da cephanesi patlıyordu. Böylelikle Sovyet tanklarının üstesinden gelebilmeye başladım.

Yukarıda sizlere War Thunder’ın en sevdiğim mekaniğinden bahsettim. War Thunder’ın rakibi World of Tanks’ta sistem nasıl işliyor; Tankların canları ve vuruş güçleri var. 1000 gücü olan bir tanka 500 vuruş gücü olan tankla ateş ettiğiniz zaman tankın canı azalıyor. Canı bitince de tank patlıyordu. Bu son derece arcade bir yapı. Sonuçta Mario oynamıyoruz. Bir savaş oyununda tankın canı barı mı olur? İşte War Thunder bu yapıyı yıkıyor. Mesela rakip tankın şoför kısmından vurursanız ve zırhı delebilirseniz rakip takın şoförü bir süre baygın kalıyor ve tank duruyor. Fakat vurduğunuz şoför olduğu için tank size ateş etmeye devam edebiliyor. Ya da siz rakip tankın taretine ateş edip zırhı delebilirseniz tank hareket etmeye devam ediyor fakat ateş edebiliyor. War Thunder’da bu örnekteki gibi onlarca kombinasyon bulunuyor. Tankın paletinden, motorundan, cephanesinden, komutanından vs. vuruşlar yaparak çeşitli tepkiler alabiliyorsunuz. Tankın yanlış yerinden vurursanız 10 atış yapsanız da tankı patlatamayabilirsiniz. Fakat çok iyi bir noktasına atış yaparsanız tek atışta rakip tankı yok edebilirsiniz.

Oyun içerisinde attığınız atışlar rakip tankın neresine isabet ettiğini ve nasıl bir hasar aldığını sağ üst köşede çıkan bir X-Ray görüntüsünden görüp ona göre hareket edebiliyorsunuz. Aynı şekilde size isabet eden bir atış sizi patlatırsa yine X-Ray ile size gösteriliyor. Ayrıca bütün bu detayları oyun ana menüsünden kontrol edebildiğiniz gibi sizin aracınıza gelecek bir atışı simule edip aracınızda nasıl bir hasar yol açacağını test edebiliyorsunuz.

War_Thunder_05

Bütün bu anlattıklarım oyun içerisindeki bütün araçlar için geçerli mekanikler. Bu yüzden oyun içerisinde onlarca farklı cephane tipi ve her aracın kendine özgü yapıları bulunuyor. Yine kullandığınız cephane tipinin ne tür bir hasara yol açtığını da küçük bir ekranda görebiliyorsunuz. İşte oyunun bu özelliklerinden dolayı oyuna düz savaş oyunu demek istemiyorum. War Thunder bana göre tam bir savaş simülasyonu.

War Thunder Bet and Win değil!

Çevrimiçi ücretsiz oyunların en büyük sıkıntısı birçoğunun bet & win yani satın al ve kazan mantığını benimsemesi oluyor. Bu yüzden oyuncular ücretsiz bir oyunu kurmadan önce iki hatta üç kere düşünebiliyor. War Thunder’da da bir tür ödeme sistemi bulunuyor fakat bu ödeme sistemi sizi savaş sırasında öne taşımıyor. Oyun içerisinde üç farklı para biri bulunuyor. Birincisi Gümüş Aslan. Gümüş aslan oyun içerisinde tankları ve modifikasyonlarını satın almanızı, cephane almanızı, mürettebatı geliştirmenizi (tecrübesi puanı yeterse) ve savaş sonrası araçlarınızı tamir etmenizi sağlıyor. Yani Gümüş Aslan önemli bir para birimi. Gümüş Aslan’ı oyun içerisindeki savaşlardaki başarılar ile kazanıyorsunuz. Gümüş Aslan’ı kazanıp kazanamamak sizin elinizde. Mesela benim oyun içerisinde toplamda 232 aracım bulunmasına rağmen bir lira bile cebimden gerçek para harcamadım. Ve oyunun geliştiricisi de sadece 10 aracı bana verdi. Geri kalan hepsini tamamen oynayarak kazandım. Bu arada benim sahip olduğum araçlar oyundaki araçların sadece 3’de 1’i kapsıyor. Artık siz düşünün oyunda ne kadar çok araç var. Ve bu araç sayıları her geçen gün güncelleme ile bu artıyor. Ben bu incelemeyi yaparken bile bir güncelleme ile oyuna 10-15 yeni araç eklendi.

İkinci para birimi Araştırma Puanı oyunun en önemli para birimi diyebilirim. Araştırma puanı ile araçlar ve modifikasyonlarını açarken, mürettebatınız tecrübe kazanıyor. Araştırma Puanı’nı da gerçek para ile satın alamıyorsunuz. Araştırma Puanı’nı yine oyun içerisindeki savaşlardaki başarılar ile kazanıyorsunuz. Eğer savaşlarda Araştırma Puanı ve Gümüş Kartal kazancınızı ikiye katlamak istiyorsanız 1 günlük, 7 günlük, 15 günlük, 1 aylık, 3 aylık ve 1 senelik Premium satın alabiliyorsunuz. Fakat daha önce de dediğim gibi bu sizi rakiplerinize oranla daha güçlü yapmıyor. Sadece araştırmalarınızı hızlandırmış oluyorsunuz.

Sonuncu para biri ise Altın Kartal. Bu para birimi oyunda gerçek parayla satılan tek para birimi. Altın Kartal’ı katılacağınız etkinlikler ve görevlerle de kazanabiliyorsunuz ama oyun bunu size damla damla veriyor. Oyunun geliştiricisinin asıl para kazanma kaynağı bu para birimi satışları diyebilirim. Altın Kartal hem Gümüş Aslan’a hem de Araştırma Puanı’na dönüştürülebiliyor. Satın alacağınız araştırma puanı ile araçları ve modifikasyonlarını savaşlar yapmadan açabiliyor ya da satın alabiliyorsunuz. Fakat Altın Kartal satın almak sizi oyunda diğer oyuncuların önünde başlatmıyor. Çünkü girdiğiniz savaşlardaki oyuncular araçların gücüne göre seçiliyor. Oyunda her aracın bir savaş puanı bulunuyor ve sizin setinizde bulunan araçların savaş puanlarında en yüksek savaş puanı ne ise rakipler ona göre bulunuyor. Bu kısmı bir örnekle size anlatayım; diyelim ki üçüncü seviye araçların olduğu bir setiniz var ve savaşa girmek istiyorsunuz. Setinizdeki en güçlü tankın savaş puanı 5.3 olsun. Sizin gireceğiniz bütün savaşlarda rakiplerinizin en güçlü tankının gücü 5.3’ün üzerinde olmayacaktır. Oyun rakipleri belirlerken setinizde bulunan araçların gücüne göre rakipler buluyor. İşte bu yüzden sizin 10 bin Altın Kartal’ınız da olsa bu sizi rakiplerinizden üstün yapmıyor. Çünkü rakipleriniz, setinizdeki araçların gücüne göre belirleniyor. Sizin setinizde 9.3 gücünde bir araç varsa rakiplerinizin de 9.3 araçları olacaktır.

War Thunder’da her şey mükemmel mi?

War Thunder harika bir oyun olmasına rağmen yine de can sıkan yanları da yok değil. Özellikle canımın sıkıldığı en büyük yanı ülke ve araç sınırlamaları. Örneğin, siz Almanya araçları ile oyunu oynadığınız zaman sadece Almanya’daki araçları açıp onları geliştirebiliyorsunuz. Ya da siz sadece tank savaşları yapıyorsanız sadece tankları açabiliyorsunuz. Ya da siz sadece Tiger tankı ile savaşlarda başarılı oluyorsanız Panther tankının modifikasyonlarını araştıramıyorsunuz. İşte bu sınırlamalar beni çoğu zaman deli etti. Çünkü her ülkeden savaşlara takılmak istiyorum. Fakat İsveç ile çok az savaş yaptığım için ülkenin sadece seviye 1 araçlarına sahibim. Ya da sürekli Almanya tankları ile savaştığım için ve 6.seviye tanklarına kadar tankları açtığım için Almanya uçaklarıyla savaşa girmek istediğimde 1.seviye uçaklarla uçmam gerekiyor. Çünkü oyunda ülkeyi ya da araç sınıfını geliştirmek istiyorsanız oyunu sürekli o ülke ve araç sınıfıyla oynamanız gerekiyor.

Sonuç olarak

War Thunder sürekli büyük güncellemeler alan, harika grafik ve mekaniklere sahip olan oynadığım en iyi araç savaşları oyunu diyebilirim. Ayrıca bu oyun tamamen ücretsiz. Bir oyuncu daha ne isteyebilir ki? Oyunun bu kadar muhteşem grafikleri olmasına rağmen eski ekran kartları içinde grafikleri düşüren ayarları da mevcut. Böylelikle son 10 senedir çıkmış bütün ekran kartlarıyla oyunu oynayabilmeniz mümkün. Güçlü bir ekran kartına sahipseniz oyunun grafiklerini sonuna kadar açmanızı öneririm. War Thunder ayrıca hem ses olarak hem de yazılar olarak tamamen Türkçe. Böylelikle oyun içinde zorlandığınız kısımların açıklamaları okuyarak sorunu çözebiliyorsunuz.

Rakibi World of Tanks da harika grafiklere sahip olmasına rağmen bence mekanikler konusunda War Thunder bu yarışa 3-0 önde başlamış gibi duruyor. Ayrıca tank, uçak, gemi ve helikopter savaşlarını da tek bir oyunda birleştirerek War Thunder geliştiricileri harika bir iş yapmış. Oyunun ayarlar kısmında RTX ile ilgili bir ibare göremesem de War Thunder’da DLSS desteği bulunuyor. DLSS’i ayarlardan ister açıp ister kapatabiliyorsunuz. Ben oyunu DLSS kapalı şekilde oynadım çünkü DLSS oyundaki keskinliği bozuyor. Bu da beni rahatsız etti. Sorun geliştiricinin mi yoksa Nvidia’nın mı bilmiyorum fakat DLSS bu oyunda hiç bana göre olmadı.

War Thunder’ı resmi web sitesinden, Steam üzerinden indirip oynayabileceğiniz gibi. Xbox ve Playstation gibi konsollarda da ücretsiz indirip oynayabilirsiniz. Xbox tarafında oyun Series X|S için iyileştirildiğini söylemem gerek. Ayrıca şu uyarıyı da yapmadan geçmemeyim. Oyuna ben inceleme için başladım fakat yaklaşık bir bucuk aydır sabah akşam oynuyorum. Yani dikkat edin War Thunder bağımlılık yapabilir.