8.0
Puan

Artılar

  • Mekanik hissi yüksek GX Blue anahtarlar
  • Avuç içi desteği
  • LIGHTSYNC teknolojisi
  • Ek tuş takımı
  • Şık tasarım

Eksiler

  • Fiyatı yüksek
  • Atanmış mod tuşlarının olmaması kimi oyuncuları rahatsız edebilir

Özet

G513 Carbon son derece yetenekli ve başarılı bir klavye. Biz bu incelemeyi hazırladığımız sırada GX Blue anahtarlı modelin Türkiye satış fiyatı henüz belirlenmemişti ancak diğer G513 Carbon'lar ile aynı olmasını bekliyoruz. Bu da yeni vergiler gelmezse 750-950 TL arasına tekabül edecektir.

Logitech G513

Logitech, üst seviye modellerinden olan G513 CARBON RGB Mekanik Oyun Klavyesini piyasaya sürdü. G513, dünya çapında eSpor oyuncuları tarafından tercih edilen Romer-G mekanik tuş anahtarlarına sahip. Türkçe Q tuş dizilişi ile gelen klavyede aynı anda 26 tuşa basılabiliyor. Böylece Ghosting problemi imkânsız hale getirilmiş. Ürün 962 gram ağırlığa sahip. Ürünün uzunluğu 132 mm, genişliği 445 mm, yüksekliği ise 35,5 mm. USB çıkışa sahip klavyenin kablosu 6 ft (1,82 m). Klavyenin iki USB çıkışı var. Böylelikle üzerindeki USB girişi yüksek hızda port olarak kullanılabiliyor.

Klavyede tercih edilen Romer-G mekanik anahtarlar, standart mekanik anahtarlara göre daha sessiz ve %25 daha hızlı çalışmakta. Klavyenin hafızalı köpük malzemesi ile üretilmiş bir bilek desteği var. Mıknatıslı sökülebilen bu destek, her defasında ilk kullanımdaki konforu yaşayabilmeniz için, baskı uygulandıktan sonra çabucak ve tamamen kendi şeklini alıyor. Bilek desteği, silinerek kolaylıkla temizlenen su geçirmez ve tere karşı dayanıklı malzemeden üretilmiş. Klavyenin alt kısına monte edilmiş altı kauçuk ayak, sağlam şekilde yerinde durmasını sağlıyor. Klavyenin dış yüzeyi uçak sınıfı alüminyumdan üretilmiş, dolayısıyla oldukça kaliteli bir his ve görsellik sağlıyor.

G513 birlikte gelen uygulaması oyunlara göre ayarlanabiliyor. Oyunlar için oluşturulan profiller daha kaliteli bir oyun imkânı sağlıyor. Klavyedeki her bir tuşun aydınlatmasının kişiselleştirebilir olması ve aydınlatma efektlerini özelleştirebilir olması kullanıcıların beğenisini alacak nitelikte. Klavye ile gelen yazılımın makro desteği var. G513’ün mekanik anahtarları 1,9 mm hareket seçme mesafesine ve 4,0 mm toplam hareket mesafesine sahip. İşlem için ise 50 g kuvvete ihtiyaç duyuyor. Bu kuvvet parmakları yormayacak özellikte. Tuş dizilişinde üçken parantezlerin sol shift tuşunun sağında olması programcılar tarafından beğenilecek bir özellik.

Klavyenin kutusundan tuş çıkarma aparatının yanı sıra W, A, S, D, Q, E, R ve 1’den 5’e kadar nümerik tuşlar yedek olarak çıkıyor. Yedek tuşlar daha kavisli bir yapıya sahip. .