9.0
Puan

Artılar

  • 4K destekliyor
  • Arttırılmış performans
  • Android TV 11 desteği
  • Malzeme kalitesi

Eksiler

  • Mikro USB güç bağlantı noktası
  • Arttırılmayan depolama
  • AirPlay 2 desteği yok
Satın Alınabilirlik
9.5

Özet

Xiaomi Mi TV Stick 1080p cihazının başarısız olmasından sonra Xiaomi TV Stick 4K olağanüstü bir devam cihazı. Önceki versiyon cihazda başarılı olan özelliklerin çıkarılmadan üstüne eklenerek ilerlemesi Xiaomi Mi TV Stick 4K'yı çok iyi bir cihaz yapıyor. Xiaomi Mi TV Stick 4K gösterişsiz yapısı ile aslında yapmak istediğini harika olarak yapan, "bozulsa tekrar alırım" diyebileceğim bir ürün.

Uzun süredir kullandığım Xiaomi TV Stick 4K cihazını inceleyerek, uzun vade de bize neler sunduğunu yazdım. Çubuk formunda bir yayın akış cihazı almadan önce bu yazıma bir göz atın.

Video akış cihazları dünyasına dalmak bir marka için zor olabilir. Çünkü halihazırda Amazon’un TV Stick cihazı ve özellikle hızlı bir tak-çalıştır ürün arayanlar için popüler olup kendini kanıtlanmış Fire TV gibi yerleşik isimler güçlü rakipler konumunda. Xiaomi, 2021’deki ilk TV Stick ile bizi havaya uçurmayı başaramadı. Ancak şimdi Çinli devi tamamen yenilenmiş bir cihaz ile geri döndü. Xiaomi TV Stick 4K yaklaşık 1 senedir ülkemizde satışta ve bende bu süre boyunca cihazı kullanarak deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Xiaomi, çeşitli Mi Box cihazları sayesinde Android TV akış donanımına yabancı değil. Ancak Xiaomi TV Stick 4K ilk duyurulduğunda anladık ki Xiaomi kutu formunun popülerliğinden kurtulmak için yeni yollar arıyor. Xiaomi TV Stick 4K piyasaya çıkınca teknik özellikler konusunda box formundaki cihazına ve 2021 yılında çıkardığı orijinal TV Stick cihazına göre iyileştirmeler içerdiğini gördük. TV Stick 4K orijinal TV Stick’ten biraz daha büyük. 106 mm uzunluğunda, 29 mm genişliğinde ve 15 mm yüksekliğinde. Yeni model 2 GB RAM, Bluetooth 5.0 desteği ve güncellenmiş bir CPU(Quad-core Cortex-A35) ve GPU(Mali-G31 MP2) içerdiğinden büyümesinin boşa olmadığı anlıyoruz. Xiaomi TV Stick 4K, bir HDMI bağlantı noktası aracılığıyla TV’nize takılıyor ve mikro USB güç kablosu ile güç alıyor.

Xiaomi TV Stick 4K kutusunda; TV Stick, Google Asistan destekli uzaktan kumandası ve bir güç kablosu yer alıyor. Uzaktan kumanda için AAA pil olmamasına rağmen bağlantı da zorluk yaşayabilecek kullanıcılar için bir HDMI uzatıcı mevcut.

Bu cihazı önceki 1080p TV Stick’ten ayrılan en büyük farklılık artık 4K destekliyor oluşu. Ayrıca Dolby Atmos, DTS HD ve Dolby Vision desteğiyle birlikte geliyor. Xiaomi TV Stick 4K, Android TV 11 yüklü olarak geliyor. Önceki versiyonu Android TV 9 ile piyasaya sürülmüştü. Xiaomi’nin en yeni akış cihazı Apple AirPlay’i desteklemese de Android cihazınızdan Chromecast aracılığıyla TV Stick 4K’ya yayın yapılabiliyor.

Xiaomi TV Stick 4K uzaktan kumandası önceki üründen çok da farklı değil. Kumanda üzerinde yine Google Asistan tuşu yer alıyor. Ayrıca Netflix ve Amazon Prime Video’yu başlatmak için iki kısayol tuşu içeriyor. Kalan düğmeler öncelikle gezinme ve ses kontrolü için. Kumanda üzerinde Xiaomi TV+ tuşu da yer almasına rağmen ülkemizde henüz destek verilmiyor.

Xiaomi TV Stick 4K içerisindeki işlemci ve 2 GB ram ile piyasadaki hemen hemen her akıllı TV yazılımlarından çok daha hızlı çalışıyor. Hatta TV Stick 4K’yı kullanmaya başladıktan sonra akıllı olmayan büyük ekran TV arayışına girmeye başladım. Fakat büyük üreticiler artık bu tarz TV’ler üretmiyorlar. Xiaomi TV Stick 4K ile televizyonumu cebimde ya da çantamda taşıyorum diyebilirim.

Xiaomi TV Stick 4K HDMI bağlantısı olan neredeyse her cihaza bağlanabiliyor. Gücünü mikro USB ile alıyor. Eğer televizyonunuz destek veriyorsa adaptörünü bağlamadan USB kabloyu direkt televizyonunuza bağlayarak güç alabilirsiniz. Ben Sony marka bir TV kullanıyorum. Benim televizyonumda gücü TV USB bağlantısından almaya çalışmam sorun çıkardı o yüzden gücü adaptör ile aldım. Sizde bunu deneyerek öğrenebilirsiniz.

Cihaz içerisinde Android TV kurulu olsa da Google Play’den oyun dahil birçok uygulamayı indirip kullanabilirsiniz. Fakat cihaz üzerinde 8 GB depolama alanı olmasını ve neredeyse yarısının işletim sistemi tarafından kullanıldığını da göz önünde bulundurmanız gerek. Sadece TV ve video uygulamaları indirdiğiniz taktirde bu depolama alanı size fazlasıyla yetiyor. Fakat oyun veya başka uygulamalar kurmak istediğinizde cihaz depolama alanı hemen dolabiliyor. Cihaz da hafıza arttırımı için bir yuva bulunmuyor. Kaliteli bir çoğaltıcı OTG kablosu ile mikro USB adedini arttırıp USB bellek bağlayarak depolama kapasitesini artırıyor olmanıza rağmen bağlantının USB 2.0 olmasından dolayı performansından çok şeyler beklemeyin derim.

Cihaz Wifi 5Ghz’yi destekliyor. Cihazınızı 5Ghz’den bağladığınız takdirde hız konusunda bir takılma ya da gecikme yaşamayacaksınız. Fakat 2.4Ghz için aynısı söyleyemeyeceğim. Cihazı 2.4Ghz’den bağladığınızda bazen videoların açılmasında gecikmeler ya da yoğun dolaşımlarda takılmalar yaşanabiliyor.

Benim bu tarz cihazlarda en sevmediğim olay evdeki kumanda sayısının artması olur. Fakat Xiaomi TV Stick 4K’da bu durum HDMI CEC ile ortadan kaldırılmış. Yani Xiaomi TV Stick 4K kutusu içerisinden çıkan kumanda televizyonunuzun kumandası da olabiliyor. Eğer Tivibu, TV+ ve Vodafone TV benzeri bir TV yayın akışı üyeliğiniz varsa artık normal TV’nizi sadece görüntü vermek için kullanıyorsunuz. Böylelikle televizyonunuzun kumandasını bir kenara kaldırıp sadece TV Stick 4K kumandası ile kullanım sağlanıyor.

Bozulsa tekrar alır mıyım?

Xiaomi TV Stick 4K, mikro USB güç bağlantısı ve 8 GB düşük depolama alanı dışında harika bir cihaz olduğunu söyleyebilirim. İlk akıllı televizyonumu alırken böyle bir cihazı tecrübe etmiş olsaydım(piyasada böyle bir cihaz yoktu)  o dönemlerde akıllı olmayan çok daha iyi bir TV peşinde koşardım.

Çoğu zaman kendime aldığım cihazlarla ilgili kendime şu soruyu soruyorum “bozulsa tekrar alır mıyım?” İşte bu sorunun cevabı Xiaomi TV Stick 4K için rahatça “evet”. Cihazı çok uzun süredir kullanmama rağmen beni bir kez olsun yarıda bırakmadı. Ayrıca her güzel bir filmi ya da diziyi sorunsuz izlediğimde “iyi ki bu cihazı almışım”  diyorum. TV Stick cihazları konusunda Amazon Fire TV Stick 4K çok güçlü bir rakip olsa da cihazın Türkçe ve Türkiye kullanıcıları için destek vermemesi Xiaomi TV Stick 4K’yı almak konusunda mantıklı bir tercih yapıyor.

Xiaomi TV Stick 4K fiyatı

Xiaomi TV Stick 4K ülkemizde 1100-1600 TL fiyat aralığında satılıyor. Uzun süredir kullanmamın verdiğim deneyimle Xiaomi TV Stick 4K benden yıldızlı pekiyi alıyor.