Artık Nintendo Switch’e Bluetooth kulaklık bağlamak daha kolay ve daha az maaliyetli. Nintendo Switch’e sıradan bir Bluetooth kulanık nasıl bağlanır? İşte bu sorunun yanıtı yazımızın devamında…

Nintendo Switch’e Bluetooth kulaklık bağlamak eskiden çok adımlı ve biraz maliyetli bir işlemdi. Önce kulaklıklara ihtiyacınız vardı, ardından Switch’inizin kulaklık jakına veya alt taraftaki USB-C bağlantı noktasına takılan bir Bluetooth ses vericisine ihtiyacınız vardı. Yaklaşık dört yıl sonra, Nintendo, nihayet söz konusu özelliği etkinleştiren bir sistem güncellemesiyle bizi şaşırttı. Artık Switch’inize kolayca sıradan bir Bluetooth kulaklık bağlayabilirsiniz.

Eğer aynı anda birden fazla kulaklığı bağlayabilmek istiyorsanız bazı Bluetooth vericiler satın almanız gerekebişir.(Switch, aynı anda yalnızca bir kulaklığın eşleştirilmesine izin veriyor). Ancak sadece siz ve Switch’iniz varsa, bağlamak istediğiniz Bluetooth kulaklığı sanki akıllı telefonunuzla bağlar gibi kolayca eşleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, tabiki yinede aşağıda gibi birkaç adım daha yapmanız gerekecek.

Nintendo Switch’e Bluetooth kulaklık nasıl bağlanır?

1. Adım: Bluetooth kulaklıklarınızı eşleştirme moduna alın.

Çoğu Bluetooth kulaklıklarda, güç düğmesine gerekenden daha uzun süre basılı tutarak eşleştirme moduna girebilirsiniz. Çoğu model, belirgin bir zil sesi çıkarır veya eşleştirme modunun etkin olduğunu belirtmek için daha hızlı yanıp sönen LED’lere sahiptir.

Ancak Bluetooth kulaklıklar için bu durum biraz farklı olabilir. Örneğin, Apple’ın AirPod’larını Switch’e kolayca eşleştirebilirsiniz. Ancak AirPod’lar kutusu içindeyken kutuyu açmanız ve kutunun yanındaki eşleştirme düğmesine basmanız gerekir. Kulaklığınızı eşleştirme moduna almada zorluk yaşarsanız cihazınızın kullanım kılavuzuna bakın veya işlemi internetten aratın.

2. Adım: Nintendo Switch’inizde Bluetooth Audio menüsüne gidin.

Switch’in ana menüsüne gidin ve oyun kütüphanesinin altında bulunan ayarlar simgesine tıklayın. Simgesi bir çarka benziyor.

Açılan pencerede, “Bluetooth Audio” seçeneğini görene kadar soldaki bölmeyi aşağı kaydırın. Bulunca da bu menüye tıklayın. Ardından tek seçeneğiniz “Pair Device(Cihazı Eşleştir)” seçeneğine tıklamak olacak.

3. Adım: Bluetooth kulaklığınızı Switch cihazınıza kaydedin.

Kulaklıklarınız eşleştirme modundayken (Switch’iniz aktif olarak yakındaki Bluetooth kulaklıklarını arar), listede Bluetooth kulaklık model adları Switch’in ekranında görünmelidir. Bluetooth kulaklığınızın adını gördüğünüzde Switch’inizle eşleştirmeye başlamak için bu model adına tıklayın.

Eşleştirme başarılı olduğunda, Connected to Bluetooth audio(Bluetooth sese bağlandı) yazan bir pencere açılır.

Nintendo’nun bu güncelleme ile ilgili birkaç açıklaması da bulunuyor. Eğer Switch cihazınıza bir Bluetooth kulaklık bağlarsanız cihazınızda yalnızca iki adet kontrolcü kullanabilirsiniz. Ayrıca bir miktar ses gecikmesi de olabilir. Bu nedenle oyunda ve ses arasında bir gecikme olması durumunda sorun cihazınızda değil tamamen Bluetooth kulaklık bağladığınızdan kaynaklanıyor.