7.5
Puan

Artılar

  • İşlemci performansı
  • Başarılı soğutma
  • Wi-Fi 6 desteği
  • Uygun fiyat
  • Kaliteli ekran

Eksiler

  • Ucuz duran plastik kasa
  • Yetersiz depolama alanı
Satın Alınabilirlik
8.0

Özet

Acer'ın Aspire serisi yıllardır varlığını sürdüren ve bu tecrübe ile her geçen gün daha da iyileşen bir seri. İncelediğim Aspire 7'nin soğutulma başarısı geçen yıllarda kazanılmış tecrübenin bir ürünü. Güncel bileşenler ile donatılmış bu harika dizüstü bilgisayar günlük kullanımın ötesinde bir performans sunuyor.

Nvidia’nın giriş seviyesi ekran kartı RTX 3050, duyurulduktan sonra kullanıcılar tarafından uzun süredir bekleniyor ve oyun performansı çok merak ediyordu. Acer’da, Aspire 7 (A715-42G-R9G3) dizüstü bilgisayarında zaman kaybetmeden RTX 3050 ekran kartı kullanan ilk markalarda biri oldu. Bende Acer Türkiye’nin desteğiyle Acer Aspire 7’nin AMD Ryzen 7 5700U işlemcili, Nvidia GeForce RTX 3050 ekran kartlı modelini bu yazımda detaylı inceliyorum.

Acer Aspire serisi dizüstü bilgisayarların anlamı benim için diğer marka ürünlere göre çok daha önemli. Çünkü hayatımda aldığım ilk laptop Acer’ın Aspire serisi bir dizüstü bilgisayardı. O dönemde Acer Aspire serisi dizüstü bilgisayar almamın en önemli nedeni cebimdeki paramın alabileceği en güçlü ve en güncel dizüstü bilgisayar donanımını Acer Aspire’da bulmam olmuştu. Ayrıca bahsettiğim yıllarda Acer, Aspire serisi dizüstü bilgisayar tasarımlarında çağın ötesinde ürünler ortaya koymuştu. Mesela Acer Aspire 8920G modeli hayranlık duyduğum ama o dönemlerde öğrenci olmamın verdiği parasızlıkla alamadığım Aspire laptoplarından biridir.

Maziyi bir kenara bırakıp yepyeni Aspire 7’ye geleyim. Benim incelemediğim Acer Aspire 7 (A715-42G-R9G3), AMD Ryzen 7 5700U işlemci, Nvidia GeForce RTX 3050 ekran kartı, 16 GB 3200 Mhz DDR4 ram ve 512 GB M2 SSD konfigürasyona sahip Aspire modeli. Acer dizüstü bilgisayarlarda ihtiyacınıza ve kesenize uygun birçok bileşenlere sahip modeller mevcut. Acer’ın kendi sitesine girip ya da online satış sitelerinden aradığınız özelliklerde Acer dizüstü bilgisayar bulmanız kolay ve mümkün.

Acer Aspire 7 Tasarım Özellikleri

Acer, bu dizüstü bilgisayarında koyu ve açık gri metalik görünümlü bir tema benimsemiş. Acer’ın diğer serileri ile karşılaştırınca Aspire serisinin günlük kullanıma daha çok hitap eden ince, şık ve düz bir tasarıma sahip olduğunu görüyorum. Mesela daha önce incelediğim Acer Nitro 5 ürünü oyunculara hitap ediyor ve bunu için de siyah ve kırmızı yoğunluklu, daha eğlenceli ve kaslı bir tasarıma gidilmişti.

Ekran menteşelerinin bulunduğu kısımda açık gri renk seçilmiş ve tam orta kısmına Aspire yazısı konumlandırılmış. Bu yazı hem kapak açıkken hem de kapalıyken okunabiliyor ve çok şık bir hava katıyor. Zaten Aspire 7’nin tek açık gri olan kısmı da bu menteşe bölgesi. Gövdenin geri kalan kısımlarında siyaha yakın bir tonda koyu gri renk benimsenmiş. Bu arada bu gri renk dümdüz bir gri değil. Sanki içerisinde ufaktan parıldayan toz zerrecikleri mevcut. Bu parlayan zerrecikler aydınlıkta Aspire 7’ye daha metalimsi bir hava katıyor. Üzülerek söylemeliyim ki kasada yoğun olarak kullanılan materyal PVC. İki ürün aynı olmasına rağmen halk arasında “bu neden ucuz” ya da “bu neden pahalı” sorusu vardır ya, işte Acer Aspire 7’nin rakiplerine göre daha uygun fiyatlı olmasının sebebi de bu tarz performansı etkilemeyecek kısılmalara gidilmiş olması olabilir. Acer Aspire serisinin geçmişini de iyi bildiğimden nedense Acer markasının ciddiyetini ve ağırlığını Aspire serisinin daha iyi yansıttığı düşüncesindeyim.

Ağırlığı 2,15 kg, boyutu 22,90mm yükseklik, 363,4 mm genişlik, 254,5 mm derinlik şeklinde olan Aspire 7, güçlü bileşenlerine göre taşıması kolay ve rahat bir dizüstü bilgisayar. Acer Aspire 7 standart bir laptop çantasına(15,6 inç laptop çantası) sığıyor ve rahatlıkla taşınabiliyor.

Acer Aspire 7 Performansı

Bu dizüstü bilgisayar, 8 çekirdek ve 16 iş parçacıklı AMD Ryzen 7 5700U işlemci ve 4 GB GDDR6 belleklere sahip Nvidia GeForce RTX 3050 ekran kartına sahip. Sistem içerisinde 3200 MHz frekansında çalışan tek parça 16 GB DDR4 ram(3200Mhz) ve 512 M2 SSD disk mevcut. Eğer yükseltme yapmak isterseniz Acer 1 bellek yuvasını da boşta bırakmış. Aspire 7’nin ana bileşenleri sizin de gördüğünüz gibi tatmin edici ve güncel. Aynı güncelliği dizüstü bilgisayar üzerindeki yan bileşenlerde de görüyorum. Mesela Aspire 7’nin üzerinde ComfyView özellikli 144 Hz, 1920X1080 çözünürlüğünde 15,6 inç IPS bir ekran bulunuyor. Bunun dışında TouchPad sol/üst kısmı yerleştirilmiş çok hızlı bir parmak izi okuyucusu, Gigabit Ethernet girişinin yanında çok yüksek veri aktarım hızlarına çıkabilen Wi-Fi 6 IEEE 802.11ax kablosuz bağlantı, 2 adet USB 3.2 nesil 1 tip A bağlantı noktası ve 1 adet USB 3.2 nesil 1 tip C bağlantı noktası mevcut. Kısacası karşımızla yeni nesil bir dizüstü bilgisayar mevcut. Tabi ki bunların hepsi kağıt üzerinde yeterli performans sunan bileşenler. Gerçekten bu bileşenlerin hepsi toplandığında vaat edilen performansı sunuyor mu?

Acer Aspire 7 tam olarak bir oyun ya da iş bilgisayarı değil. Benim incelediğim A715-42G-R9G3 model numarasına sahip ürün güçlü bir işlemci ile her ne kadar iş bilgisayarı gibi görünüyor olsa da aslında Acer için günlük kullanım dizüstü bilgisayarı. Yani biraz iş, molalarda biraz oyun, akşam film, internette sörf, sosyal medya vs. kullanım için ortaya çıkarılmış uygun fiyatlı bir dizüstü bilgisayar. Uygun fiyatlı dediysem Türk lirası fiyatından bahsetmiyorum. Rakiplerinin aynı bileşenlere sahip ürünleri ile karşılaştırılması ve dolar bazındaki uygun fiyatından bahsediyorum. Günümüz Türkiye’sinde artık her şey pahalı olduğundan fiyatla ilgili düşüncelerimi yazarken bu söylediklerimi dikkate alırsanız sevinirim.

Acer Aspire 7 üzerinde AMD’nin Ryzen 7 5700U, 1,80 GHz, 8 çekirdekli ve 4,3 GHz boost saat hızına çıkabilen güçlü bir işlemci yer alıyor. Özellikle işlem gücü gerektiren uygulamalarda çok başarılı sonuçlar aldığımı rahatça söyleyebilirim. Ben işlemci testlerimi Adobe Photoshop, Premiere ve Cinebech R23 programlarıyla gerçekleştirdim. Cinebech R23 ile yaptığım testte çok çekirdek işlem puanı 9297 iken tek çekirdek işlem puanı 1250, MP ortalaması da 7,44 olarak sonuçlandı. Aşağıdaki resimden de göreceğiniz gibi çoklu çekirdek işlem puanı ile 4.sıraya yerleşen Ryzen 7 5700U, tek çekirdek işlem puanı ile 3.sıraya yerleşti. Cinebech dışında işlem gücüne çok fazla ihtiyaç duyan Adobe programlarıyla da yoğun testler yaptım. Bunlardan en belirgin sonuç veren Adobe Premiere’de render almak için eklediğim 1.7 GB boyutundaki tek parça video 12:06 dakika da renderlandı. Tabi ki de bu işlemler gerçekleşirken konunun yıldızı sadece işlemci değil. Acer Aspire 7 üzerinde bulunan SSD ve 16 GB DDR4 RAM’lerde bilgisayarın dar boğaz yaşamadan işlemcinin gücünü göstermesine yardımcı olan diğer bileşenler.(Yaptığım bütün testleri Windows 11 ile gerçekleştirmiş olmama rağmen test uygulamaların en güncel halleri sistemimi Windows 10 olarak tanımladı.)

CrystalDiskMark ile yaptığım disk yazma ve okuma testinde Acer Aspire 7’nin 512 GB’lık SSD’si 1793.71 MB/s okuma ve 2489.32 MB/s yazma değerlerine çıktığını gördüm. Konuyu diske getirmişken, Acer Aspire 7’nin üzerindeki disk kapasitesinin yetersiz olduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Özellikle günümüzde videoların, programların ve oyunların diskte kapladıkları alanları düşününce 512 GB bana az geldi. Aynı özelliklerde 1 TB bir disk, Aspire 7’nin uzun yıllar upgrade yapılmadan kullanılmasını sağlayabilirdi.

Şimdi de geleyim Acer Aspire 7’nin en çok merak edilen bileşenine yani Nvidia GeForce RTX 3050 ekran kartına. Bilgisayar içerisinde bulunan RTX 3050 4GB GDDR6 belleklere sahip. Bu ekran kartı Nvidia tarafından uygun fiyatlı giriş seviyesi bir ekran kartı olarak piyasaya sunulmuş olsa da üzerinde bulunan 16 RT çekirdeği ve DLSS 2.0 yazılım desteği ile oyun performansı, yüksek kaliteli görüntüler almanızı sağlıyor. RTX 3050 giriş seviyesi bir kart olmasına rağmen 1080P’de oyunları gayet akıcı ve görüntü kaybı yaşamadan sorunsuz oynatıyor. RTX 3050’nin güncel bir kart olmasından dolayı Nvidia’nın güncel yazılımlarını Aspire 7 üzerinde kullanabiliyorsunuz. Acer Aspire 7 ile birkaç stres testi ve popüler oyun testleri de gerçekleştirdim. FurMark ile yaklaşık 15dk boyunca 1080 ultra ayarlarda stres testine maruz bıraktığım Aspire 7, minimum 64 fps, maksimum 66 fps ve ortalama 64 fps değeri çıkardı. Bu süre boyunca RTX 3050’de minimum 38 derece olan sıcaklık maksimum 65 dereceye çıktı. Unigine 2 SuperPosition Bechmark ile yaptığım high ayarlı teste ise minimum 36.49 fps, maksimum 54.75 fps, ortalama 44.47 fps değer aldım. Bu teste de Aspire 7’nin sıcaklığını yine arttıramadım ve RTX 3050 maksimum 65 derece sıcaklığa çıktı.

Bechmark yazılımları dışında Aspire 7 ile oyun testleri de gerçekleştirdim. Oyun testlerinde Aspire 7’nin sıcaklığını çıkarabilmek adına maksimum 3-4 saat minimum 1-2 saat oyun oynadım. Ayrıca bütün testlerimi 1920X1080 çözünürlüğünde gerçekleştirdim. Oyunlarda sırasıyla CS GO Otomatik Yüksek ayarlarda ortalama 145 fps, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege Very High ayarlarda ortalama 119 fps, PUBG Yüksek ayarlarda ortalama 78 fps, Red Dead Redemption 2 High ayarlarda ortalama 53 fps, Gears 5 High ayarlarda ortalama 79 fps, Assassin’s Creed Valhalla Medium ayarlarda ortalama 38 fps, Fifa 22 Ultra ayarlarda ortalama 112 fps ve son olarak Forza Horizon 5 High ayarlarda ortalama 124 fps değerleri aldım. Acer Aspire 7 aslında tam anlamıyla bir oyun bilgisayarı olmasa da bu testleri yaparken bilgisayarı biraz zorlamak ve sıcaklığın kaç derecelere çıkacağını görmek istedim. Fakat ne yaptıysam yapayım sıcaklığı 68 dereceden daha yukarıya çıkaramadım. Acer her ne kadar Aspire 7 bir oyun bilgisayarı olarak görmese de bana kalırsa oyun performansı bu kompaktlıktaki bir dizüstü bilgisayarına göre gayet başarılı. Tabi sıcaklığı artmaması bazı fedakarlıkları da beraberinde gerektiriyor. Mesela içerisinde bulunan çift fanın gürültülü çalışması gibi. Kulaklık taktığınız zaman bu ses duyulmuyor fakat kulaklıksız olarak fan sesi son derece rahatsız edici. Nvidia’nın GTX 900 serisi ekran kartlarından sonra çıkan dizüstü bilgisayarlarda rahatsız etmeyen fan sesi olan bir dizüstü bilgisayara henüz denk gelmedim. Sizde yıllardır dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız zaten bu fan sesine aşinasınızdır. Maalesef hala bilim sıfır sesli soğutma ve batarya konusuna bir çare bulamadı.

Bilim batarya konusuna bir çare bulamasa da Acer batarya kullanım konusunda çare bulmuşa benziyor. Acer’ın verdiği bilgiye göre Aspire 7 normal kullanımda yaklaşık 10 saat çalışma süresi sunduğunu söylüyor. Ben pil konusundaki testi iki farklı şekilde yaptım. Birinci testimde bilgisayarın güç tasarrufu konusundaki bütün ayarları kapatarak sanki kablolu kullanıyormuşum gibi kullanmam oldu. Bu şekilde tam güçte oyun ve işlem performansı düşmeden Aspire 7 yaklaşık 4 saat çalışma süresi sundu. İkinci testimde ise bilgisayarın güç tüketimini varsayılan ayarlara getirdim ve o şekilde kullandım. Bu testimde de kendimi sıkmadan ve “aman bilgisayar pili harcamasın” vs. demeden Aspire 7’yi yaklaşık 9 saat kullandım. Pil kullanım değerleri bu derece ince var taşıması kolay bir dizüstü bilgisayar için gerçekten harika. Yine de günlerce, haftalarca veya aylarca şarj etmeden kullanabileceğimiz batarya çözümleri de umarım biz hala hayattayken bulunur.

Foto: https://laptopmedia.com/highlights/inside-acer-aspire-7-a715-42g-disassembly-and-upgrade-options/

Acer Aspire 7 Alınır mı?

Aspire 7 işlem gücü ve oyun performansı olarak Acer’ın belirttiği gibi günlük kullanım bilgisayarı olmasının ötesinde bir ürün. Özellikle işlemci performansı ve ısınmamasıyla resmen beni benden aldı. Aspire 7, üzerinde bulunan Wi-Fi 6 bağlantısı, 144 Hz IPS ekranı ve stereo hoparlörleriyle de multimedya ve internet deneyimini konusunda günlük kullanımın üstünde performanslar sunuyor.

Aspire 7’de eksi olarak gördüğüm şeyler 512 GB kapasitesindeki disk ve ele alındığında ucuz hissettiren plastik kasası oldu. Bu konuda da fiyat devreye giriyor. Belli ki Acer fiyatı alınabilir seviyelerde tutmak için böyle bir yol bulmuş.

Fiyat demişken incelemeyi yazdığım tarihte yaklaşık 15-16 bin lira gibi fiyatlara satılan Acer Aspire 7, aslında normal hatta uygun bir fiyata sahip diyebilirim. Fakat dolar kuru, vergiler vs. eklenince ülkemizde bu cihaz bu fiyatlara çıkıyor. Eğer Aspire 7’nin fiyatı, performansı ve bileşenleri sizi memnun etmediyse Acer sitesinde daha düşük fiyatlı ya da daha yüksek fiyatlı ve farklı bileşenli(düşük/yüksek) birçok dizüstü bilgisayar modeli bulmanız da mümkün.