8.5
Puan

Artılar

 • Muhteşem sanat tasarımı
 • Harika müzikler
 • Kısa sürede çok fazla duygu sığdırıyor
 • Merak her zaman en yüksek noktada

Eksiler

 • Çok kısa sürüyor
Satın Alınabilirlik
9.5

Özet

FAR: Changing Tides, selefinin yarıda bıraktığını işi tamamlamak için gelmiş ve bunu da başarmış. Oyunun yapımcısı Okomotive, bu oyunda da harika bir iş çıkarmış. FAR: Changing Tides'ın bu kadar kısa sürede bu kadar fazla duyguyu içinde barındırması, bunu da yazısız ve konuşmasız vermesi başarısının sırrı gibi duruyor. Biraz erken ama umarız bir sonraki oyunda daha fazla oyun dinamikleri ve daha uzun bir oynanış görürüz.

Kıyamet sonrası bir dünyada, kendimizi arama yolcuğuna çıktığımız FAR: Changing Tides’da dünyanın sular altında kalmış bir bölgesinden kurtulmaya çalışıyoruz.

Hatırlayacak olursak ilk oyun FAR: Lone Sails bir fotoğraf önünde, yürekleri burkan müzik ile başlıyor ve kıyamet sonrası dünyada, tuhaf aracımızla yaptığımız kara yolculuğunu konu alıyordu. İlk oyunda amacımız kurumuş bir deniz yatağını geçerek su olan bir bölgeye ulaşmakken ikinci oyun FAR: Changing Tides’ta durum bunun tersi. Karakterimiz sular altında kalmış bir bölgeden, yolda bulduğu tuhaf bir tekneyle yola koyuluyor. Yolculuk aracımız yani teknemiz yine ilk oyunda olduğu gibi bol eklentili ve fragmanlardan da gördüğünüz gibi suyun altında da gidebiliyor. Tabi ki tekneye ekleyeceğiniz eklentiler yolculuk ilerledikçe elde ediliyor.

İnceleme Sistemi: Intel i5-9500 – Gigabyte GeForce RTX 2060 – Corsair Vengeance LPX 16GB RAM – Samsung 970 Evo 1TB – Windows 11 Pro 21H2

5 saatlik harika bir deneyim

Oyunun yapımcısı Okomotive, yeni oyununda da yana kaydırmalı dünyasını oyunculara açarak; yeni sürprizler ortaya çıkaran, kendine has sanat tasarımına sahip, benim ilk oyunu oynadığımda bayıldığım harika minik bir oyun bizlere sunuyor. İlk oyun Lone Sail yaklaşık 2 buçuk-3 saat kadar sürmüş ve bitince de kısa sürmesinden dolayı çok üzmüştüm. Bu yüzden ikinci oyun duyurulduğunda benim gibi FAR: Lone Sail’i severek oynayan oyuncuları sevindirdiğine eminim. Sağolsunlar oyunun yapımcılarından kod gelince de bu harika oyunu bekletmeden tek seferde oturup bitirdim. İkinci oyun FAR: Changing Tides ilk oyunun neredeyse 2 katı oynama süresine sahip. Ben oyunda hiçbir gizli noktayı kaçırmamak adına ve hiç tıkanmadan yaklaşık olarak 5-5 buçuk saatte bitirdim. İşin doğrusu bana yine yetmedi. Oyunun sanatı, merak unsurları ve verdiği duygular o kadar kuvvetli ki çok daha uzun sürmesini isterdim.

FAR: Changing Tides, karakterimizin suya düşmesi ve onu sudan çıkarmamızla başlıyor. Çok kısa bir oyun öğrenim aşamalarından sonra yolculuk edeceğimiz aracımız yani teknemize ulaşıyoruz. Teknemizin tasarımını yine bu dünyaya uygun kendine has. İlk oyunda olduğu gibi Changing Tides’da da oynanış mekanikleri o kadar güzel tasarlanmış ki oyun hiçbir yazı ya da yönlendirme olmadan sezgisel olarak size bulmacaları çözdürüp yolculuğun devamlılığı sağlıyor.

Yelkenler Fora!

Oyundaki yeni aracımız yani tekne ilk oyundaki araç gibi yakıt ve bir yelken ile hareket ediyor. Teknemiz ilk oyundaki aksine artık buharla çalışan bir araç. Tabi bu buharı elde etmek için bulduğunuz her şeyi yakmamız gerekiyor. Bunun için de yolda ne bulursanız almanızda yarar var. Bu oyunda selefinin aksine keşfedeceğimiz alanlar daha geniş tutulmuş. Yakıt olarak yakacağımız objeler kimi zaman bir kulenin tepesinde, kimi zaman da suyun derinliklerinde olduğu için tekne içerisinde çevremizdeki alınabilecek objelerin konumunu gösteren bir sonar ekranı konulmuş. Sonuçta aracımız hem bir gemi hem de bir denizaltı. Bu yüzden sonarının olması gayet normal. Konumunu gördüğünüz ganimetleri çıkarmak için sık sık suya derin dalışlar yapmanız gerekecek. Tabi bu dalışlarda harika ortamlar ve manzaralar sizleri bekliyor olacak.

Buharlı motorun dışında bir de yelkenimiz mevcut demiştim. Bu yelkenin tam kontrolü de artık bizde. Teknede bulunan bayrak ile rüzgar hızını ve yönünü tespit ederek yelkeni istediğimiz yöne çevirebiliyoruz. İlk oyundan hatırlarsanız rüzgar tersten estiği zaman yelken bir işe yaramıyordu. Fakat Changing Tides’ta artık rüzgar hangi yönden eserse essin yelkeni çevirerek rüzgardan faydalanabiliyoruz. Kısacası yelkenden ve deniz altına girmekten de anlayacağınız gibi Changing Tides’te ilk oyundakinin aksine, aracımızda daha çok kontrol edeceğimiz gösterge ve basmamız gereken buton mevcut.

FAR Changing Tides, ilk oyunda müzikleri ve görselliği ile beni büyülemiş, ikinci oyunda da bu büyüyü kaybetmeden devam ettirmiş bir oyun. Changing Tides bizi ilk oyundaki çorak ve ıssız arazilerden, çeşitlik balıklarla dolu ve kasvetli sulara götürüyor. Bunu yaparken de ilk oyundaki merak unsurlarının kaybedilmediği gibi oyuncunun keşfetme sırasında daha çok zaman geçirebilmesi adına alanlar tatmin edici genişlikte sunulmuş. Oyunla ilgili anlatmak istediğim o kadar çok şey var ki size spoiler vermemek adına ve sizin bu keşifleri kendinizin yapması adına çok da detay vermek istemiyorum.

FAR: Changing Tides fiyatı

İlk oyunu benim gibi severek ve merakla oynadıysanız ikinci oyun Changing Tides’i de aynı heyecanla oynayacağınızdan hiçbir kuşkum yok. Büyük bir boşluk ne bir filmde ne de bir video da yazı ve söz olmadan bu kadar sanatsal ve harika anlatılmamıştır. 5-6 saatlik bu harika deneyim Steam ve Epic Store’da 50 lira gibi uygun bir fiyata satılırken Xbox Game Pass’de de çıktığı günden itibaren oynanabiliyor. Satın almayı düşünmüyorsanız bile en azından Xbox Game Pass’iniz varsa indirip bakmanızı öneririm. Ayrıca önemli bir başka önerimde, önce ilk oyun Lone Sails’i oynayıp bitirdikten sonra Changing Tides’i oynamanız. FAR: Changing Tides Steam, Epic Store ve Xbox Game Pass dışında bütün konsolarda da mevcut. Playstation 4 ve 5 için 189 liraya satılırken Nintendo Switch için 19.99 dolara satılıyor.

FAR: Changing Tides Sistem Gereksinimleri

Minimum

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir.
 • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit yada üstü
 • İşlemci: Intel Pentium G4500 veya AMD FX-4350
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 660, 2 GB veya Radeon R7 370, 2 GB
 • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan

Önerilen

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
 • İşlemci: Intel Core i3-8350K veya AMD Ryzen 3 1300X
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 1060, 6 GB veya Radeon RX 5500 XT, 4 GB
 • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan