7.0
Puan

Artılar

  • Rakiplerine göre uygun fiyat
  • Hızlı işlemci
  • 32GB bellek

Eksiler

  • Biracık ağır ve kalın
  • Çatır çutur eden malzeme kalitesi
  • Sesli çalışan fanlar
Satın Alınabilirlik
7.5

Özet

İlk satın aldığım disüstü bilgisayarım Acer Aspire serisi idi. O zamanlar fiyat/performans ürünü olduğu için satın almıştım. Acer Nitro 5'de aynen böyle bir fiyat/performans iş laptobu. Acer Nitro 5 oyun dizüstü bilgisayarları gibi renkli dursa da aslında tam bir iş bilgisayarı. İşlemcisi, bellekleri, disk vs. herşey harika giderken içindeki 1660Ti ekran kartı şiir gibi giden donanımlara yakışmamış.

Uzun süredir bütçe dostu oyuncu laptopları ile tanınan Acer, yeni Nitro 5 dizüstü bilgisayarlarını farklı çipset konfigürasyonları ile Türkiye’de satışa sundu. AMD Ryzen 4000 Serisi mobil işlemci veya 10. Nesil Intel Core işlemci ile donatılan yeni Nitro 5 oyuncu dizüstü bilgisayarları farklı markaların oyuncu dizüstü bilgisayarlarına göre daha uygun fiyatları ile dikkat çekiyor. Bizde, Acer Nitro 5’in güncel Intel Core işlemcili modelini inceleyerek gerçekten fiyat/performans ürünü olup olmadığına bakıyoruz.

Dizüstü bilgisayar sektörüne bakıldığında Acer markasının yeri çok farklıdır. Dizüstü bilgisayarların popülerleştiği 2000’li yıllarda Acer, özellikle Aspire serisi ile standart tasarımlı dizüstü bilgisayara yeni bir bakış getirmiş, farklı tasarımlara farklı teknolojileri entegre ederek dizüstü bilgisayar sektörünün yol almasında büyük katkıları olmuştur. Acer Nitro serisi de oyuncu dizüstü bilgisayarları konusunda yine aynı şekilde başı çeken modeller arasına giriyor. Acer Nitro serisi hem tasarımı hem de donanımı ile her yeni modelinde adından söz ettirmeyi başarıyor. Bizde bu yazımızda Acer’ın 10.nesil Intel Core i7-10750H işlemcili, Nvidia GTX 1660 Ti ekran kartlı, 32 GB bellekli, 1 TB M2 SSD’li Nitro 5 modelini inceleyerek fiyatının hakkını verip vermediği tartışıyoruz.

Tasarım

Acer Nitro 5 keskin ve güçlü hatlara sahip bir oyuncu dizüstü bilgisayarı. Bu tasarımı ile bir teknoloji markette birçok dizüstü bilgisayar arasından oyuncu dizüstü bilgisayarı olduğu çok rahat anlaşılıyor. Nitro 5, 23,9 milimetre yüksekliğe, 363,4 milimetre genişliğe, 255 milimetre derinliğe ve 2,30 kg ağırlığa sahip büyük, ağır ve hantal bir dizüstü bilgisayar gibi duruyor olsa da oyuncu dizüstü bilgisayarları arasında bu boyut ve ağırlık kabul görüyor. Çünkü oyuncu dizüstü bilgisayarlarının içerisindeki güçlü donanımları soğutabilmek için büyük bir kasaya ve birden fazla güçlü fana ihtiyaç duyuluyor. Acer’da Nitro 5’te bu kurala uyarak yenilenmiş kasasında hem soğutmaya önem verip hem de donanımı güçlü tutmak adına büyük ve ağır bir tasarımı benimsediği görülüyor. Nitro 5’in tasarımı büyük olmasına rağmen ekran çerçevesi bir hayli ince. Acer’ın verdiği bilgilere göre ekran/kasa oranı %80 ve bu oranda gayet makul seviyede duruyor. Ekran 1920X1080 çözünürlüğünde IPS bir panele sahip. İstenilde kasa üzerinde bulunan HDMI 2.0 portu ile harici bir ekran da bağlanabiliyor.

Acer, bilgisayarın ağırlığını daha fazla artırmamak adına Nitro 5’in kasasında bolca plastik kullandığı fark ediliyor. Kullanılan plastik için üst seviye diyebiliriz. Dizüstü bilgisayar ele alındığında ya da kullanım sırasında bu plastikten çatır, çutur ses çıkmıyor. Kasa birleşme kısımları da bir hayli sağlam duruyor.

Yenilenmiş Acer Nitro 5’te önceki Nitro modellerine göre tasarımda çok büyük farklılığa gidilmediği görülüyor. Acer’ın yaptığı en büyük yeniliği fan kısmında yapıyor. Yanlardan ve alttan alınan hava arkada bulunan egzoz ızgaraları aracılığıyla atılıyor. Yapılan bu tasarım dizüstü bilgisayarın soğutulmasını %25 oranında arttırıyor. Fakat Nitro 5’in soğumasının iyi yapılabilmesi için kullanıcının hava ızgaralarını kapatmamasına özen göstermesi gerekiyor.

Kasa üzerinde birer adet HDMI 2.0, USB 3.2 ve USB Tip-C denilen port ve bunların dışında 2 adet USB 3.0 portu bulunuyor. Ayrıca kasa üzerinde Killer Ethernet E26001 bağlantısı de mevcut. Fakat bu bağlantı portlarının çok yan yana sıralanması bazı cihaz bağlantılarında sıkıntı çıkarabilir gibi duruyor. Aralarında birer cm boşluk olmuş olsaydı daha iyi olabilirdi. Acer Nitro 5 üzerinden maalesef herhangi bir kart okuyucu bulunmuyor. Oyuncular dışında tasarımcılar ve içerik üreticileri düşünülerek kart okuyucu konumlandırılmış olması hoş olabilirdi. Bu güçlü donanımın sadece oyunculara değil, yüksek güç gerektiren işlemler yapan kullanıcılara da hitap etmesi Acer açısından iyi olabilirdi.

Donanım ve Performans

Acer Nitro 5 içerisinde küçümsenmeyecek güçlü donanım ve yeni teknolojiler mevcut. Bunlardan ilki kullanılan çip set. Bizim incelediğimiz ürün 10.nesil Intel Core işlemcili olmasına rağmen AMD Ryzen 4000 serisi mobil işlemcili modellerde mevcut. İncelediğimiz Nitro 5’te 6 çekirdek ve 12 iş parçası bulunan i7-10750H işlemci bulunuyor. Bu işlemci mobil tarafında ilk 10’a girebilecek bir performans sunuyor. Bizim yaptığımız Cinebench R23 tek çekirdek ve çoklu çekirdek testlerinde çıkan sonuç bu söylediğimizi destekliyor. Acer Nitro 5 tek çekirdek teste 1238 puan alarak bilinen işlemciler arasında üçüncü sıraya giriyor. Aynı testin çoklu çekirdek puanı ise 7483 ve işlemciler arasında yedinci sıraya giriyor. Tek çekirdek ve çoklu çekirdek oranı ise 6.04 olarak sekizinci sıraya giriyor. Bu puanlara bakıldığında Acer Nitro 5’in fiyatına göre gayet iyi bir işlemciye sahip olduğu görülüyor. Aslında Nitro 5 işlemcisi sadece oyun odaklı düşünmek yanlış olur. Özellikle PCMark 10 ile yaptığımız testlerde alınan puanlar Nitro 5’in sadece oyun odaklı olmadığı görülüyor. PCMark 10 testinde işletim sistemi kullanımında 9248 puan, ofis uygulamaları kullanımında 8076 puan ve Dijital içerik oluşturmada 6300 puan alarak Nitro 5 içindeki donanımın hakkını veriyor.

Acer Nitro 5 ekran kartı tarafında 1080 çözünürlükte FPS odaklı olan Nvidia GeForce GTX 1660 Ti ekran kartına yer verildiği görünüyor. Acer Nitro 5 tarafında farklı ekran kartı seçenekleri de bulunmasına rağmen test masamızda yer verdiğimiz model GeForce GTX 1660 Ti ekran kartlı bulunan Nitro 5 modeli. RTX’li ekran kartlarının popüler olduğu bu dönemlerde Nitro 5 üzerinde bulunan GTX 1660 Ti bize göre bu dizüstü bilgisayarın en zayıf halkası durumunda. Acer’ın GTX 1660 Ti seçmesindeki en büyük sebep fiyat/performans ve üzerinde bulunan 144Hz, 1920X1080 çözünürlüğündeki ekran. Çünkü GTX 1660 Ti özellikle 1920X1080 çözünürlüğünde FPS artırmayı hedefleyen bir ekran kartı. Son birkaç ay içerisinde çıkmış oyunları 144Hz oynayabilmek için ayar yapmak gerekse de 2020 yılında ve öncesinde çıkmış birçok oyunun en yüksek ayarında sorunsuz 120-144 FPS arasında performans alınabiliyor. Eğer bütçenizi yükseltebilirseniz Nitro 5 Nvidia GeForce RTX ekran kartlı modelleri de mevcut.

Öncelikle testlerimizi rekabetçi oyunlara odakladık. Nitro 5, Counter-Strike: Global Offensive en yüksek ayarlarda 150-160 FPS altına düşmeyen bir performans verdi. Bir Battleground türü oyun olan Fortnite epik ayarlarda 120-130 FPS altına inmiyor. Birkaç küçük ayarla görüntüde büyük kayıplar vermeden 144 FPS’ye çıkarılabiliyor. Diğer rekabetçi oyunlarda sırayla Apex Legends maksimum ayarlarda 100-110 FPS, PUBG ultra ayarlarda 90-100 FPS ve Fifa 21 ultra ayarlarda 180-190 FPS performans veriyor. Rekabetçi oyunların dışında daha iyi grafiklere sahip oyunlarda çok rahat 60 FPS sınırında performans verebiliyor. Mesela Red Dead Redemption 2 yüksek ayarlarda 55-60 FPS, GTA 5 ultra ayarlarda 80-90 FPS, Horizon Zero Dawn varsayılan(orta) ayarlarda 70-80 FPS, Assassin’s Creed Valhalla yüksek ayarlarda 50-60 FPS gibi performans değerleri veriyor. Oyun testlerinde ekran kartı bu değerleri verirken yeni geliştirilen çift fanlı soğutma sistemi sayesinde Nitro 5 maksimum 80 derecede çalışıyor. Bu değer bir dizüstü bilgisayar için serin denilebilecek sıcaklık değeri.

Acer Nitro 5’in işlemci ve ekran kartı tarafında dar boğaz yaşanmaması adına diğer bileşenlerinde güçlü olması gerekiyor. Acer mühendisleri de bu düşünce ile bellek, disk ve diğer bileşenler konusunda masraftan kaçmamış desek yanlış olmaz. Acer Nitro 5’in bizdeki konfigürasyonunda 32 GB DDR4 3200 Mhz hızında bellekler kullanılmış. Intel işlemcilerde alışık olmadığımız frekans değerinde olan bu bellekler 2X16 şeklinde kasa içerisine yerleştirilmiş olduğu görünüyor. 32 GB bellek günümüz kullanıcıları için yükseltme yapmaya ihtiyaç olmayan miktarda bellek demek oluyor. Bu bellek kapasitesi oyun oynamak dışında yüksek güç gerektiren işlemleri yaptırmada da gayet başarılı.

Acer, bu cihazda disk çözümü olarak 1927.11 MB/s okuma ve 1972.63 MB/s yazma hızına sahip 1TB M2 SSD tercih ettiği görülüyor. 1TB kapasite her ne kadar yeterli olsa da yeterli düşünmeyen kullanıcılar için kasa içerisinde boş bir M2 yuvası ve sata disk portu da bulunuyor. Böylelikle Nitro 5 hem SSD konusunda hemde fiziksel disk konusunda yükseltmelere açık bir dizüstü bilgisayar oluyor.

Acer, bu ana bileşenlerin dışında Nitro 5 içerisine bağlantı çözümleri olarak; Intel Wi-Fi 6 AX201 (802.11ax), Killer Ethernet E2600 ve Bluetooth 5.0 gibi güçlü bileşenler kullandığı görülüyor. Bu bileşenler neredeyse en güncel bağlantı çözümleri durumunda. Ses konusunda 2W ve DTS:X teknolojisini destekleyen başarılı çift hoparlöre yer verildiği görünüyor. Yani Nitro 5 oyun dışında müzik ve film konusunda da gayet başarılı ses çıkışı veren bir dizüstü bilgisayar. Yalnız CoolBoots açıkken bilgisayar serin olduğu kadar fan sesinin gürültüsü de oyun zevkinizi düşürebilir. Bu yüzden CoolBoots açıkken kulaklık ile oyun oynamak daha iyi olacaktır. CoolBoots’u kullanabilmek için Acer’in NitroSense yazılımının indirilmesi gerekiyor. Bu yazılım sayesinde hem çeşitli güç modları arasında geçiş yapılabiliyor hem de klavye üzerinde bulunan 4 bölgeli RGB klavye için ayarlamalar yapılabiliyor. NitroSense yazılımına kolayca erişebilmek için klavye üzerindeki numlock tuşu yanında bir de NitroSense kısayol tuşu bulunuyor. Klavyede bu tuşa basarak kolayca NitroSense yazılımına erişilebiliyor. Bu yazılımın Türkçe olması da kullanımını gayet basitleştiriyor.

Acer_Nitro_5_b

Sonuç

Yenilenmiş Acer Nitro 5, donanımı ve güncel teknolojileri ile her ne kadar oyunculara hitap ediyor gibi dursa da güçlü işlem yapan ve bu işlemleri kaldırabilecek bir dizüstü bilgisayar arayan her türlü kullanıcıya hitap ediyor. Özellikle Nitro 5 üzerinde bulunan güçlü işlemci, 32 GB bellek ve artırılabilir disk kapasitesi ile uzunca süre sorunsuz kullanılabilecek bir dizüstü bilgisayar olduğu görülüyor. Acer hem AMD Ryzen 4000 Serisi mobil işlemcili hem de 10. Nesil Intel Core İşlemcili birçok farklı konfigürasyon ile her bütçeye uygun seçenekler sunuyor. Bu seçenekler 6800 liradan başlayarak seçilen konfigürasyona göre yükseliyor. Birkaç küçük eksikliği olsa da Acer Nitro 5 bizden fiyat/performans ürünü olarak yüksek not almayı başarıyor.