8.5
Puan

Artılar

  • İyi düşünülmüş tasarım
  • Harika kullanım hissiyatı
  • Çok düşük gecikme

Eksiler

Satın Alınabilirlik
8.0

Özet

Logitech G PRO klavye, oyun oynamak için mükemmel bir klavye. Uzun ömürlü ve kullanımı zevkli GX Blue anahtarlarına sahip olması da büyük bir artı. Bununla birlikte; yazma, oyun oynama vb. kullanımlarda tuşlar herhangi bir yorgunluğa neden olmayacak kadar hafif hissettiriyor. Düşük gecikme süresi ile yumuşaklık birleşince de özellikle oyunlarda çok hızlı tepkiler verilmesine olanak sağlayabiliyor.

Logitech’in profesyonellere hitap eden G Pro klavyesinin, daha ergonomik TLK (numpadsiz) boyutu, gerçekten harika. RGB aydınlatması ve kısa mesafeli GX Blue anahtarı ile uzun kullanım testini sorunsuz geçti.

Logitech G Pro klavye premium fiyatına göre çok fazla ekstra özelliğe sahip değil. Mesela G Pro kutusunun içerisinde bilek dayama aparatı çıkmıyor. G Pro üzerinde medya tuşları veya ekstra tuşları da maalesef bulunmuyor. Fakat G Pro tank gibi sağlam, minimalist ve saf bir oyuncu klavyesi.

Logitech G Pro klavye, numpadsiz boyutlu bir klavye. Yani klavye üzerinde sağ tarafta bulunan sayısal tuş takımı bulunmuyor. Bu, oyuncu klavyelerinde sıkça görmediğiniz bir klavye tipi olabilir. Fakat kullandığınız bilgisayar masası küçükse işte bu klavye sizi rahatlatacak bir klavye de olabilir. Mesela ben bilgisayarı oyundan çok günlük kullandığımdan ve farklı programlarda işlem yaptığımdan numpad tuşlarına çok ihtiyaç duyan biriydim. Böyle bir durumda da bu klavye benim ihtiyaçlarımı çok karşılamıyordu. Fakat küçük olup masada çok yer kaplamaması klavyenin numpadsiz olduğunu bana unutturdu diyebilirim.

G Pro klavye; 36,1 cm uzunluk, 15,3 cm genişlik ve 3,4 cm yüksekliğe sahip. Klavyenin boyutu küçük olmasına rağmen tuşları standart bir klavye boyutunda. Yani standart bir Logitech oyuncu klavyesinin numpad kısmının makasla kesilip alındığını düşünün. Klavye kısalmış olsa da genişliğinden, yüksekliğinden ve tuşların boyutlarından bir kesintiye uğramamış.

Logitech G Pro klavye üzerinde standart klavye tuşlarının dışında sadece iki adet tuş bulunuyor. Bunlardan biri RGB aydınlatmak için açma-kapama tuşu ve diğeriyse oyun modu tuşu. Ayrıca klavye üzerinde Capslock ve Scroll Lock tuşlarının açık ve kapalı olduğunu gösteren iki adet led, sol üst köşede de çok şık bir Logitech G logo ledi yer alıyor. Bunların dışında klavye üzerinden herhangi bir multimedya tuşu ya da bildirim ledi bulunmuyor. Günlük kullanımda multimedya tuşlarına çok ihtiyaç duyan biriyseniz merak etmeyin çünkü klavyedeki F tuşları istenildiği gibi programlanabiliyor. Bu da 12 adet programlanabilir tuşunuz var demektir. Günlük kullanım demişken yine hatırlatmamda fayda var; Logitech G Pro profesyonel bir oyuncu klavyesidir.

Logitech G Pro’nun en belirgin tasarım özelliği TKL (numpadsiz) klavye olması. Bu ergonomik tasarımı da tamamlamak için Logitech mühendisleri klavyenin kablosunu sökülebilir bir yapıda tasarlamış. Bu durum sizi yanıltmasın. Çünkü Logitech G Pro kablosuz bir klavye değil. Eğer isterseniz Logitech’in kablosuz profesyonel klavye seçenekleri de mevcut. Fakat o zaman kesenin ağzını biraz daha açmanız gerekiyor.

G Pro’da klavye kablosunun sökülebilir olması taşımayı kolaylaştırıyor. Kablonun bilgisayar kasasına giren kısmı USB Tip A iken klavye kasasına giren kısmı USB Mikro Tip B şeklinde düşünülmüş. Logitech, G Pro sağlam bir klavyede USB Tip C bağlantısına yer vermesini isterdim. Firma her ne kadar sağlam tırnaklı bir bağlantı tasarımı yapsa da USB Tip B yuvaları yıllar geçtikçe bozulup gevşeklik gösterebiliyor. 2 aylık kullanım sürecimde hiçbir sorun yaşamadım fakat Tip B bağlantısının maalesef kaderinde bu sorun var.

Sağlamlık demişken Logitech G Pro klavyesi iyi yapılmış bir ürün. Kesinlikle bozulmaz, dağılmaz ya da yok edilemez diyemem ama ağır, malzeme kalitesi iyi ve tank gibi bir klavye. Oyun oynarken geçirilecek öfke nöbetlerinden sorunsuz çıkacak sağlamlıkta. G Pro kasası sağlam mat siyah plastikten yapılmasına rağmen metal hissiyatı veriyor. “Madem uzun kullanım testi yapıyorum Logitech G Pro’yu bir esneteyim” dememe rağmen, gücüm yetmedi. Hatta klavyede en ufak gıcırdamadı sesi bile çıkmadı. Her ne kadar gövde sert plastikte olsa G Pro’nun içine daldığımızda, GX Blue anahtarı destekleyen çelik bir arka plaka mevcut. Bu çelik plaka hem klavyeye oturaklı bir ağırlık hem de sağlamlık katmış.

Yaklaşık 2 aydır kullanıyor olmama rağmen klavyede ne bir yumuşama ne de bir boya atması vs. sorun yaşamadım. Genelde benim kullandığım birçok klavyenin ilk ayında yükseltme ayakları kırılıyor. Çünkü çok mükemmel oyun oynayamıyorum ve bu da bende sinir, stres yapıyor. Böyle oluncada ister istemez kullandığım kontrolcüyü, klavyeyi ve fareyi daha sıkı kavramam bir süre sonra bu ürünün kendisini salmasına neden oluyor. Bütün bunlara rağmen Logitech G Pro gayet sağlam ve dimdik ayakta. Bu haliyle Logitech G Pro, beni yıllarca sorunsuz götüreceğine ikna etti. Zaten klavyede kullanılan GX Blue anahtarı kulağa harika gelen tık sesi ve uzun ömürlüğüyle biliniyor.

GX Blue demişken bilmeyenler için biraz bu anahtardan bahsedeyim. GX Blue anahtar oyuncular arasında tık sesli anahtar veya mavi switch olarak da bilinir. GX Blue anahtarı tamamen oyun için tasarlanmıştır ve bu amaca çok iyi hizmet eder. Bu anahtar 1,5 mm’den daha kısa çalıştırma noktası, 45 gram alttan çıkış kuvveti ve 3,2 mm’lik toplam hareket mesafesi ile hafif ve hızlıdır. Dokunsallık hemen hemen yok gibidir. Bir MX Brown anahtar ile karşılaştırıldığında GX Blue anahtarı lineer bir anahtardır. Yani basıldığında bir boşluğu yoktur. Tuşa gücü uyguladığınızda direkt aktif olur. Bu yüzden GX Blue anahtarlı klavyeleri genelde hızlı tepki verilmesi gereken rekabetçi oyunları oynayan oyuncular daha çok kullanır. Son olarak da biraz gürültülü bir anahtardır (Ben sesine bayılıyorum). Eğer kalabalık bir ortamda GX Blue anahtarlı bir klavye kullanıyorsanız sıkça laf işitebilirsiniz.

Logitech_G_Pro_07_fabrikatikcom

Logitech G Pro’nun tuşlarına girmişken, aydınlatmasından bahsetmezsem olmaz. Logitech G Pro’da harika bir aydınlatma mevcut. Logitech bu aydınlatmaya Lightsync RGB diyor. Klavye aydınlatması önceden yüklü olan hazır şablonlar üzerinden yapabildiği gibi manuel olarak da her tuş ve her led ayrı ayrı RBG olarak renklendirilebiliyor. Ayrıca bunun dışında her oyun için ayrı ayrı renk düzeni oluşturulabiliyor. Mesela ben PUBG için farklı bir renk düzeni, World of Warcraft için bambaşka bir renk düzeni oluşturdum. Bu oyunlardan herhangi birine girdiğimde G Pro otomatik olarak o renk düzenine geçiyor. Tabi bütün bu ayarları yapabilmeniz için Logitech G Hub uygulamasını kurmanız gerekiyor. Bu uygulama işi gözünüzü korkutmasın. Çünkü G Hub’ın kullanımı son derece basit ve sade. Ayrıca Logitech G Hub yazılımı ile klavyenizdeki F tuşlarına istediğiniz kısayolları ve komutları da atayabiliyorsunuz.

Logitech_G_Pro_08

Bu arada tuşlarla ilgili önemli bir konu daha bulunuyor. Maalesef Türkiye’de satılan Logitech G Pro’lar İngilizce klavye düzeni ile geliyor. Bu başta sizi biraz zorlayabilir. Ben sadece ilk hafta biraz zorlandım.  Şu anda klavyenin İngilizce düzende olduğunun bile farkında değilim. Yine de bu harika klavyenin Türkçe düzende olmasını çok isterdim.

Logitech_G_Pro_09

Logitech G Pro Klavye Alınır mı?

Logitech G Pro TLK (numpadsiz) tasarımı ile profesyonelliği bir araya getirmiş bir klavye. Tamamen oyuncuların rahatlığı düşünülerek yapılmış sade ve sağlam bir klavye. Ben her ne kadar harikalar yaratan bir oyuncu olmasam da özellikle bu klavyeyi kullanmaya başladıktan sonra oyunlarda daha hızlı tepki verdiğimi, boyutundan dolayı masamda fare için daha çok yer kaldığını ve fareyi daha rahat kontrol ettiğimi fark ettim.

Eğer sert tuşlu bir klavye kullanıyorsanız G Pro’nun GX Blue anahtarlı tuşları size yumuşak gelecektir. Ama bu yumuşaklık oyunlarda size hız olarak geri dönüyor. Zaten Logitech’in verdiği bilgiye göre klavyenin gecikme süresi 1 ms. Bunu ölçmek mümkün olmasa da tuşlardaki yumuşaklık bunu dokunsal olarak oyunlarda hissettiriyor. Fakat şunu unutmayın; oyunu oynayan donanım değil yine sizsiniz. Yani ben oyunlarda G pro’dan önce de derece alamıyordum, G Pro’dan sonra da derece alamıyorum.

Logitech G Pro Klavye Fiyatı

Yazıyı yazdığım tarihlerde Logitech G Pro 1700-1800 TL fiyat aralığında satılıyordu. Logitech, G Pro ve Premium fiyatı ile göz boyayan, ekstra özellikli, janjanlı bir üründen ziyade; sağlam, işlevsel ve vaat edileni sorunsuz yerine getiren bir ürün sunuyor. Profesyonel bir oyun hayatınız varsa Logitech G Pro sizi yıllarca mutlu edecek bir klavye olabilir.