Yeni iPhone’larla birlikte yeni özellikler geliyor ve önümüzdeki haftadan itibaren Apple HomeKit kullanıcıları iOS 15, HomePod 15, tvOS 15 ve watchOS 8 yazılım güncellemelerinden bolca yararlanacak. Apple, bunların hepsinin aynı gün, yani 20 Eylül’de satışa sunulacağını onayladı.

Bu güncelleme ile sınırsız HomeKit Secure Video kameralar, Apple TV 4K’nız için bir hoparlör olarak HomePod Mini veya Apple Watch’ınızda kapı zilinizi görme şansı yakalayacaksınız. 20 Eylül’de çıkacak olan tüm yeni HomeKit ve HomeKit ile ilgili özelliklere bir göz atalım:

HomePod Mini’de Siri aracılığı ile Apple TV’nizi kontrol edin

Apple TV’nizi açıp kapatmak, belirli bir şov veya film başlatmak veya oynatmayı sizin için duraklatmak veya devam ettirmek için HomePod Mini’nizde Siri’yi kullanabileceksiniz. Bu, bir süredir Amazon’un Alexa’sında ve Google’ın Asistanında akıllı hoparlörler ile kullanılan bir özellikti(bir Fire TV cihazı veya Chromecast ile eşleştirildiğinde). Apple’ın Siri’nin mini hoparlörünü eşit seviyeye getirdiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz.

HomePod Mini’nizi Apple TV hoparlörünüz olarak ayarlayın

Bir veya bir çift HomePod Mini artık Apple TV 4K’nızın varsayılan hoparlörü olabilir. Ayrıca, HomePod Mini ARC/eArc üzerinden diğer cihazlar için de ses çıkışı olabilecek.

HomeKit kameralarınızda paketleri algılama özelliğine sahip olun

Apple TV 4K veya HomePod Mini aracılığıyla Apple’ın HomeKit Secure Video’suna (Apple’ın akıllı ev kameralarınızdan gelen görüntüleri saklama seçeneği) bağlanan güvenlik kameraları artık bir paket gördüklerinde size haber verebilir. Bu, insan, hayvan ve araç algılamaya ek olarak sunuluyor ve şu anda piyasada bulunan iki HKSV uyumlu konut kapı zilinin(Logitech View ve Netatmo Smart Video Doorbell) kullanışlılığını artıracaktır.

Apple TV’nizde birden fazla HomeKit kamera izleyebilir

Apple TV artık HomeKit kameralarınızdan yalnızca bir tane yerine birden çok kamera izlenebilir. Böylece çevrenizi büyük ekrandan inceleyebilirsiniz. Ayrıca, çevre aydınlatma ışığı gibi yakındaki aksesuarların kontrolünü de sunacak. Böylece telefonunuzu çıkarmanıza gerek kalmadan uzaktan kumandayı kullanarak ışıkları açabilirsiniz.

Sınırsız sayıda HomeKit güvenli video kamera ekle

Birden fazla kameradan bahsetmişken, iPhone ve iPad’inizdeki iOS15 güncellemesi ile yeni iCloud Plus 2TB planına (ayda 9,99 ABD doları) kaydolursanız artık HomeKit Secure Video’ya sınırsız sayıda kamera ekleyebilirsiniz. Daha önce, izin verilen maksimum sayı 5’ti; bu rakam bütün bir evin içini ve dışını kameralarla kapatmak istiyorsanız biraz sınırlayıcı.

Daha fazla yerde Siri ile konuş

Sesli asistan, diğer HomeKit aksesuarlarına da geliyor. Ecobee SmartThermostat, şimdiye kadar onaylanmış tek aksesuar. Ecobee’ye göre işlev birkaç hafta daha yayınlanmayacak. Ancak, Siri’den akıllı ev cihazlarını kontrol etmesini, zamanlayıcıları ve alarmları ayarlamasını ve interkom özelliğini evinizde daha fazla odada kullanmasını istemenize olanak tanıyan yakında daha fazla cihazın gelmesi muhtemel. Aygıtın istekleri iletebilmesi için yine aynı ağda bir HomePod Mini’ye ihtiyacınız olacak.

Siri’ye daha sonra bir şey yapmasını söyle

Siri, ev kontrolü konusunda daha akıllı hale geliyor ve sesli asistandan daha sonra veya bir olaya dayalı olarak bir şeyler yapmasını istemenizi sağlıyor. Bu, “Hey Siri, evden çıktığımda ışıkları kapat” veya “Hey Siri, TV’yi akşam 6’da kapat” gibi komutları kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Evinizi akıllı saatinizden kontrol edin

WatchOS 8 ile Apple Home uygulaması çok ihtiyaç duyulan bir yeniden tasarıma kavuşuyor. Artık tek tek aksesuarlara ve HomeKit Sahnelerine eriştiğinizde saat, hangilerinin kontrole sunulacağını belirlemek için bağlamı kullanacak. Ayrıca artık HomeKit özellikli kamera beslemelerini bir kapı zili kamerasından doğrudan bileğinizde görüntüleyebilir ve tüm eve, bireysel odalara veya kişisel cihazlara hızlı bir şekilde mesaj yayınlamak için Intercom’u kullanabilirsiniz. Video yayınları Apple Watch’ta zaten görüntüleyebiliyordunuz fakat güncelleme ile bir kapı zili kamerasından yayınları görüntüleme yeteneği ekliyor. Ayrıca kapı kilitleri gibi güvenli aksesuarları yalnızca Apple TV arayüzü üzerinden değil, kişisel bir cihaz üzerinden kontrol edebilirsiniz.

HomePod’unuzun ve HomePod Mini’nizin yazılımını güncellemek için Apple Home uygulamasında Ev Ayarları’na gidin (otomatik güncellemeleri buradan açabilirsiniz). Apple TV 4K için aygıtınızdaki ayarlar menüsüne bakın ve Apple Watch için iPhone’unuzdaki Watch uygulamasını veya saatin kendisindeki ayarlar uygulamasını kullanın.