Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) tarafından yayınlanan verilere göre, 2021 için ABD’de CD satışları neredeyse yirmi yılda ilk kez arttı.

Sevkiyatlar 2020’de 31,6 milyondan 2021’de 46,6 milyona yükseldi ve CD’den elde edilen gelir 483,2 milyon dolardan 584,2 milyon dolara yükseldi. RIAA’nın rakamları, bu yılın başlarında yayınlanan MRC Verilerinden alınan benzer bir raporu desteklemekler nitelikte.

CD_Satislari

CD satışları, ABD’de neredeyse bir milyar CD albümünün sevk edildiği 2000 yılındaki zirvesinden hala uzak olsa da Axios, artışın fiziksel müzikteki yeniden canlanmanın bir diğer önemli unsuru olduğunu belirtiyor. Vinil(Plak) satışları, on buçuk yıldan fazla bir süredir istikrarlı bir şekilde artıyor ve 2021’de ABD’de 39,7 milyon adede ulaşarak 1 milyar dolar gelir getirdi.

Grafikler, bir bütün olarak fiziksel medyanın 1996’dan bu yana ilk satış artışını yaşadığın ortaya koysa da bunu koruyacağı anlamına gelmiyor. Ücretli abonelikler, 2021’de RIAA tarafından 8,6 milyar dolar olarak ölçülen gelirin yüzde 57,2’sini oluştururken, reklam destekli akışlar 1,8 milyar dolar getirdi. Bu arada, CD ve vinil(plak) albüm satışları toplam gelirin yüzde 11’inden azını oluşturuyordu.

CD’ler her ne kadar özellikle ülkemizde bitti gibi dursa da yine de tamamen dijital hizmetlerin veremeyeceği bir şey sunuyor: Albüm kapağı ve gerçek bir sahiplenme duygusuyla tamamlanmış güzel bir fiziksel nesne..