Playstation oyunlarına yine sessiz sedasız zam yapıldı. Hatırlarsanız PS Plus’a sessiz sedasız yapılan zam üzerine oyuncular tepki göstermiş, Playstation’da tepki üzerinde bu zammı ertelemiş ve özür dileyerek bundan sonraki oyuncuları etkileyecek değişiklikleri üç ay önceden bildireceklerini belirmişti. Fakat Playstation bu sözünü yine yedi.

Sizlere, Türkiye’deki oyuncuların cebindeki paraları son kuruşuna kadar almaya çalışan markaları sıralayın diye bir anket açsak ilk sırada EA gelirken hemen arkasından hiç kuşkusuz Playstation takip eder. Hatta birincilik için büyük bir mücadeleye şahitlik ederiz. Playstation, oyuncuların gözündeki bu ünvanının hakkını vererek sessiz sedasız Playstation Store’daki oyunlara ikinci bir zam yaptı. Gözlemlerim sonucu son birkaç senedir Playstation’ın tek amacının Türkiye’deki oyuncuların parasını alma yöntemleri bulmaya çalışmakla geçirdiğini söylesem çok da yanlış olmaz. Hatta Playstation’un gerçekleştirdiği birkaç olayı isterseniz hatırlayalım;

2018 yılında Türkiye’de dövizlerde ciddi bir artış yaşanmıştı. Bu artışı oyun rakamlarına ilk yansıtan platform biri tahmin edeceğiniz gibi Playstation olmuştu. Aslında bunda yanlış bir durum yoktu. Sonuçta AAA oyun fiyatı 60 dolar ise Türkiye’deki oyunculardan da 60 dolar alınması gayet normal birşeydi. Daha sonra dövizde yine dalgalanmalar oldu ve ciddi bir düşüş yaşandı ve bir süre düşüş rakamlarında kaldı. Fakat işte o zaman Türkiye’deki oyuncuların tepkilerine rağmen Playstation fiyatlarda indirime gitmedi. Hatta oyuncular o kadar tepkiliydi ki durumu Rekabet Kurumu’na şikayet etti. Rekabet Kurumu durumu değerlendirdi ve oyuncuları haklı bularak Sony Eurasia’ya 2.3 milyon lira ceza kesti. Buna rağmen Playstation oyun fiyatlarını aşağı çekmedi. O günden sonrada oyun fiyatları hep artış gösterdi.

Diğer bir olay; 2020 yılında Playstation bir kararla aniden Plus abonelik sistemi ücretlerine zam yapma kararı aldı. Bu zam kararına hazırlık için oyunculara sadece bir ay süre verildi. Oyuncuların tepkileri üzerine zam kararı ertelendi ve özür dilenerek bundan sonraki zam kararlarının 3 ay önceden bildirileceği açıklandı. Fakat habere konu olan zamdan anladığınız gibi bu söz gerçekleşmedi. Benim asıl anlamadığım konu neden arkadaşlarımla internet üzerinden oyun oynayabilmek için Playstation’a her ay para ödemek zorunda olduğum. Şimdiye kadar hiçbir konsol ya da bilgisayar oyun platformunda çevrimiçi oyun oynayabilmek için oyunculardan para istenmedi. Hatırlarsanız Plus sistemi başta ücretsiz getirilmiş, oyuncular duruma alıştıktan sonra para istenmeye başlamıştı. Ben kişisel olarak Plus’ın her ay ücretsiz oyunları istemiyorum. Buna karşılık ücretsiz çevrimiçi oyun oynamak istiyorum. Neden böyle bir seçenek yok?

Bu bahsettiklerim gibi Playstation’ın oyuncuları düşünmeden ve isteklerini hiçe sayarak aldığı o kadar çok karar var ki yazmaya kalsam kitap olur. Kabul ediliyorum, sonuçta para kazanmak için kurulmuş bir marka fakat arada da oyuncuları mutlu etmek için kararlar alınması gerekir. Ticaret her zaman tek taraflı olmaz.

Bu arada oyun üreticilerinin yeni nesil oyunlara uyguladıkları 10 dolarlık zam zaten Playstation Mağazasında uygulanmıştı. Şimdiki zam bu ücretlerin üstüne gelen yeni bir zam. Aşağıdaki resimde bazı oyunların zam sonrası güncel fiyatları mevcut. Başta gözlerim bozuldu rakamları çift görüyorum zannettim tam doktor randevusu aldım muayene gidecektim ki meğerse yazan fiyatlar maalesef doğruymuş.

Mesela yakın zamanda Playstation Store’da tekrar Cyberpunk 2077 satılmaya başladı. Biz bu haberi birkaç gün önce yaptığımızda Cyberpunk 2077 fiyatı 399.00 TL idi. Yeni zamla birlikte Cyberpunk 2077 yeni fiyatı 479,00 TL oldu. Diğer bir oyun Battlefield 2042 çıkış haberini yaptığımızda Standart Paket ön sipariş fiyatı 500 TL iken şu anda 560,00 TL oldu. Far Cry 5 gibi birkaç yıllık bir oyun şu anda 789,00 TL ancak daha çıkmamış olan Far Cry 6 ön sipariş fiyatıyla daha ucuz. Far Cry 5’in fiyatı tamamen bir satış hilesinden ibaret olduğu gayet açık. Birkaç hafta sonra Playstation Mağasında %90 indirim yazıp aslında oyunun satılması gereken fiyattan satılır. Bunlar esnaf taktiği. Esnaf 100 liralık ürünün üstüne 200 lira yazar, üstünü çizer, yarı fiyatına satıyorum diye 100 liradan satar. Biz tüketici olarak da yarı fiyatına aldık diye seviniriz. Aslında ürünün değeri 100 liradır. Ahh Sony Ah! Mobil, TV, Laptop vs. bölümlerini zarar ettirip batırdın şimdi sıra Playstation’a geldi.

Bu durumdan benim memnun olmadığım gibi oyuncuların da memnun olmadığına eminim. Zaten Türkiye’deki yeni nesil konsol satışlarında Xbox’ın Playstation’u geçmiş olmasından bunu anlayabilirsiniz. Asgari ücretin 2 bin 825 lira 90 kuruş olduğu bir ülkede 869 TL’ye oyun satmak, Müslüman mahallesinde salyangoz satmaktan farksız. Bildiğim kadarıyla rekabet böyle birşey değildi.