Xbox Series X, Türkiye’de 1 Milyon adet satış rakamına ulaşarak ezeli rakibine resmen Türk oyuncular aracılığı ile Osmanlı Tokat’ı attı.

Türkiye’de konsol satışları konusunda yıllardır liderliği elinde tutan Playstation, yeni konsolların er meydanına çıkmasıyla Xbox Series X karşısında tuş oldu. Sony yetkilileri duruma çok şaşırmış olsa da basın mensupları olarak biz bu durumu normal karşılıyoruz. Özellikle Playstation’ın yıllardır Türkiye’deki oyun fiyatları konusundaki katı politikası oyuncuları artık Playstation almaktan uzaklaştırıyor. Oyun fiyatları dışında Sony’nin aldığı neredeyse her karar Türkiye’deki oyuncuların aleyhine işliyor. Mesela pandeminin ülkemizde ilk ortaya çıktığı dönemde PS Store Türkiye indirim sayfası açıklama yapılmadan kaldırıldı. Sonra yine açıklama yapılmadan günler sonra geri eklendi. Ya da PSN’e bir anda açıklama yapılmadan zam geldi. Bu kez oyuncular Sony’e büyük tepki gösterince bu zam 3 ay ertelendi(Zaten online oyun oynayabilmek için neden senelik para ödeniyor onu da anlamış değiliz). gibi sebepler Türkiye’deki oyuncuları artık Playstation’dan uzaklaştırıyor.

Sony yetkilileri satış rakamlarına: “Hiç beklemediğimiz bir gelişme oldu. O kadar fiyat indirimi yapıyoruz. Birçok oyunu konsolumuza sahip olanlar ile buluşturuyoruz ama bunu Türk oyuncularından hiç beklemiyorduk” şeklinde bir açıklama yaparlarken; Microsoft tarafından: “Yıllardır şu rakama ulaşabilmek için atmadığımız takla kalmadı. Ama ne şekilde bu kadar büyük rakamlara ulaştık, biz bile bilmiyoruz. Hatta getirdiğimiz konsol adedi bile bu rakamın yanına yaklaşamıyor. Büyük ihtimalle, Sony kendi getirip satmış olabilir” şeklinde bir açıklama geldi.

Sony, Türkiye’de 700 liraya oyun satmaya devam ettiği sürece ve Türkiye’deki oyuncuların tepkilerini umursamadığı sürece Xbox Series X satış rakamları daha da artacaktır. Türkiye’de Playstation 5’e indirim de yapılsa bedava da dağıtılsa oyun satın alıp oynayamadığımız sürece Playstation 5, evde TV ünitesinde duran biblodan daha farklı bir ürün olmayacak. Birilerinin Sony yetkililerine Türkiye’deki asgari ücretin 2.825 lira olduğunu söylemesi gerek. Bu asgari ücretli bir ülkede 700 liralık oyun çalıştıran bir konsolu kimse almak istemez.

Peki Xbox bu durumda ne yapıyor? Xbox Türkiye’de Game Pass hizmetini kullanıyor ve ülkemiz için bölgesel fiyatlandırma yapıyor. Hem PC hem de konsol kullanıcıları için sunulan Game Pass, aylık 29.99 liraya satılıyor. Game Pass 100’ün üzerinde sürekli yenilenen oyun kütüphanesindeki oyunları oynamanıza imkan sağlıyor. Ayrıca Xbox Game Studios tarafından yapılmış oyunları çıktığı günden itibaren de oynayabiliyorsunuz. Siz oyuncular için iki seçenek: 700 liraya bir oyun satın alıp oynamak mı yoksa senelik 360 liraya sürekli yenilenen 100’ün üzerinde oyunlardan istediğinizi süre kısıtlaması vs. olmadan oynamak mı?

NOT: Farkındayız Xbox tarafını çok övdük. Fakat oyuncular olarak bizim mantığımıza Game Pass uymaktadır. Sitemiz için ya da haber için Playstation ya da Xbox tarafından ürün ya da para alınmamıştır. Adı geçen markalarla da amca, dayı, kardeş, kanka, vs, ilişkimiz de yoktur. Yazılarla bilgilendirme amaçlıdır. Yazdığımız bu yazıda tamamen tarafsız ve mantıklı düşündük.