Sony bundan sonra kendi yaptığı oyunlarında PS5’e ücretsiz yükseltme sunmayacak. Yani aldığınız oyunu hem PS4 hemde PS5’de oynamak istiyorsanız, ya asgari ücretin 3’de 1 fiyatına Deluxe sürümü alacaksınız ya da yine asgari ücretin 3’de 1 fiyatına aynı oyunu iki kez alacaksınız. Seçim sizin?

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde bizimde haberini yaptığımız Horizon Forbidden West oyununun PS4’den PS5’e ücretsiz yükseltilecek mi yükseltilmeyecek mi tartışmalarından sonra Sony oyunun ücretsiz yükseltileceği kararını vermişti. Bu arada bu karar oyuncular için bir lütuf değil. Çünkü oyun ilk duyurulduğunda Sony zaten bu şekilde söz vermişti ve oyun ön siparişe açılınca nedense sözünü unuttu(Tabi oyuncular unutmadı).

PlayStation Blog’da paylaşılan duyuru metninde Jim Ryan imzasıyla bir güncelleme paylaşıldı; geçtiğimiz yıl oyun severlere söz verildiği ve bu söz doğrultusunda Horizon Forbidden West’in PS4 versiyonunu alanların ücretsiz olarak PS5 versiyonuna yükseltme imkânı olacağı açıklandı (Nedense Playstation Store Türkiye’de Horizon Forbidden West‘in ön sipariş fiyatlarının halen aynı şekilde durduğu görülüyor, herhalde Jim Ryan açıklamayı yaparken Playstation Türkiye’yi CC’ye eklemeyi unuttu.).

Fakat Horizon Forbidden West olayından sonra Sony bunun istisna olduğunu ve bundan sonra Sony’nin bünyesinden bulunan stüdyolardan çıkacak olan oyunları PS5’e yükseltmek için 10$ ödemeniz gerektiğini de ekledi.

Başlangıçta Sony tarafından verilen bilgiler böyle değildi ama belli ki Xbox’ın yeni nesil konsol satışları Playstation’u çok yaraladı. Bir şekilde bu zarar bir yerden çıkarılmalı. Bu yaraları sarmakta oyunculara kaldı. Ferrari’ye binen adam yakıtını düşünmeyeceği gibi Playstation 5 sahibi oyuncu da 10 doların hesabını yapmamalı diye düşünüyor gibi duruyor Sony.