Davacılar, EA’nın insanların ganimet kutuları satın almasını sağlamak için ‘Dinamik Zorluk Ayarı’ teknolojisini kullandığını iddia etti. Fakat bugün davacılar EA mühendisleriyle konuştuktan sonra davalarını geri çekti.

Kasım 2020’de Electronic Arts, patentli Dinamik Zorluk Ayarlama teknolojisinin oyuncuları ganimet kutuları satın almaya zorlamak için FIFA Ultimate Team gibi oyunlarda kullanıldığını iddia eden bir grup oyuncu dava açtı. Davacılar, sistemin oyuncu istatistiklerini oyunda listelenen yeteneklerinin önerebileceğinden daha zayıf görünmesi için perde arkasındaki oyuncu istatistiklerini ayarladığını iddia etti. Tabi gerçekte böyle birşey varsa oyuncular, kadrolarına ekleyecek daha iyi oyuncuyu bulma umuduyla futbolcu paketlerini satın almaya itecek.

Davada, “Zorluk Ayarlama Mekanizmaları, oyuncuları takımlarının gerçekte olduklarından daha az yetenekli olduklarına inandırdığından, daha iyi oyuncular elde etmek ve daha rekabetçi olmak için paket açtırmaya itiyor.” denildi.

Ancak EA bugün davanın geri çekildiğini duyurdu ve davacıların kendilerine ‘detaylı teknik bilgi ve mühendislerimizle konuşma erişimi’ sağladıktan sonra iddialarını geri çektiklerini söyledi.

Ayrıca EA tarafından yapılan bir açıklamada, “EA, DDA(Dinamik Zorluk Ayarlama) teknolojisi için bir patente sahipken, bu teknoloji hiçbir zaman FIFA, Madden veya NHL’de olmadı ve olmayacak” denildi. Açıklamanın devamında, “Oyunlarımızın hiçbirinde çevrimiçi çok oyunculu modlarda oyunculara avantaj veya dezavantaj sağlamak için DDA teknolojisini kullanmayacağız ve FIFA, Madden veya NHL’de kesinlikle yok.” bilgisi eklendi.