SomosXbox’un haberine göre, Microsoft, GTA’nın geliştiricisi RockStar Games ve 2K spor oyunların geliştiricisi 2K Games’in ana şirketi Take-Two Interactive’i satın almayı planlıyor.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi sayılan Microsoft, piyasaya damga vurmuş oyunların geliştirici stüdyolarına sahip olan Take-Two Interactive’i satın almak için görüşmeler başlattı. Ortaya atılan bilgilere göre şu anda müzakere sürecinde olan iki şirket hala anlaşabilmiş değil. Çünkü Take-Two’nun piyasa değerinin 18 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Microsoft dünya oyun piyasasını ele geçirmeye kararlı

Microsoft dünyanın en büyük yazılım ve teknoloji şirketlerinden biri olması rağmen oyun konusunda kendini gösterememesinden dolayı sıkça eleştirilere maruz kalıyordu. Önceki nesil konsollarında Sony’nin gerisinde kalan Microsoft, yeni nesil konsolları ile önü hala kesilmemiş bir atağa kalkmış durumda. Microsoft’un oyun geliştirme şirketlerini satın alması ve özellikle bu şirketlerin geliştirdiği oyunların anında Xbox Game Pass’e eklenmesi oyuncular açısında karlı. Take-Two’nun Microsoft tarafından satın alınması da yine aynı şekilde oyuncuların lehine bir hareket olacaktır.

Microsoft’un oyun konusundaki ezeli rakibi Sony Playstation cephesinde bu haber nasıl bir etki yaratmıştır bilinmez fakat anladığımız kadarıyla Sony PS4’den PS5’e oyunları yükseltme konusunda oyuncuların nasıl parasını alırız derdine düşmüş durumda. Bakalım Sony bu rüyadan ne zaman uyanacak?

Bu müzakere durumu Windows Central editörü Jez Corden tarafından doğrulandı. Fakat Corden, anlaşmayı doğrulayan herhangi bir belge görmediğini ve kendisine göre iki şirketin anlaşmayı sonuçlandırmasının çok uzun zaman alabileceğini söyledi.