Mart ayında Sony, PS3 ve Vita mağazalarını kapatma ve her iki mağazadan da PSP oyunları satın alma olanağını kaldırma planlarını duyurduğu için büyük bir tepki almıştı.

Gelen tepkiler, Sony’nin PS3 ve Vita mağazalarını açık tutma sözü vererek rotayı kısmen tersine çevirmesine neden oldu. Ancak şirket 2 Temmuz’da “PSP ticaret işlevselliğini” sona erdirme taahhüdünde bulunmuştu. Bunun tam olarak ne anlama geldiği belirsiz olsa da Sony duruma biraz daha ışık tuttu: Şirketin İngiltere ve ABD destek sayfalarına göre, PS3 ve Vita mağazalarından yeni PSP oyunları satın almaya devam edebilecek, ancak cihaz satın alınamayacak.

Sony’nin 6 Temmuz’da gerçekleştireceği kararlarla ilgili üç yeni güncelleme:

Playstation Store Sayfasından PSP oyunu aratma olacak mı?

PlayStation Portable için PlayStation Store (PSP) kapatıldığında, genel Playstation Store sayfasında PSP oyunlarını arayıp oyun içi satın alımlar yapabiliyordu. Artık 6 Temmuz 2021’den itibaren genel Playstation Store’da arama yapılamayacak veya oyun içi satın alma işlemi yapılamayacak.

Zaten sahip olduğunuz PSP oyunlarına ne olacak?

Daha önce satın aldığınız PSP içeriğini indirmeye devam edebileceksiniz. Cihazdaki İndirme Listesine erişerek önceden satın aldığınız PSP içeriğini PSP veya PSP Vita’nıza indirebilirsiniz.


PS3 ve PS Vita mağazalarında satın alınabilen PSP içeriği ne olacak?

Yine de PS 3 ve PS Vita mağazalarında bulunan PSP içeriğini satın alıp oynatabileceksiniz. Ancak artık PSP içeriği için oyun içi dijital mağazadan satın alma işlemi yapamayacaksınız.

Anlayacağınız gibi tüm bunlar yalnızca dijital olarak satılan oyunlar için geçerli. Xbox Series X için önemli bir satış politikası olarak birden fazla nesilde geriye dönük uyumluluk kullanan Microsoft ile karşılaştırıldığında, Sony’nin konsollarında eski oyunları oynamak genellikle eski bir diski açmaktan biraz daha karmaşık olabiliyor. Bu da Playstation’u rakibi Xbox karşısında geriye düşürüyor.

Playstation 5 şu anda Playstation 4 oyunlarının çoğunu oynatıyor. Ancak Sony’nin en yeni konsolunda eski nesillerin oyunlarını oynamak istiyorsanız, Playstation 3 ve Playstation 2 oyunlarını akış olarak oynamanıza izin veren bir Playstation Now aboneliğinizin olması gerekiyor. Fakat bu hizmet ülkemizde aktif değil. Sony’den gelmeyen açıklamalarla da aktif olacak gibi durmuyor.