Stadia, bünyesinde bulundurduğu stüdyoları kapatarak diğer geliştiriciler için bir platform olarak çalışmaya devam edecek.

Google bugün, dahili Stadia oyun geliştirme stüdyolarını kapattığını ve odak noktasını Stadia’nın akış platformu ve teknolojisinin daha da geliştirilmesine kaydırdığını duyurdu. Geliştirme operasyonlarını yönetmek için 2019’da Google’a katılan Assassin’s Creed’in ortak yaratıcısı Jade Raymond, değişiklik sonucunda şirketten ayrılıyor.

Stadia patronu Phil Harrison blog yazısında;Stadia’nın kendini kanıtlamış teknolojisine odaklanmanın yanı sıra iş ortaklıklarımızı derinleştirmeye odaklandığımızdan dahili geliştirme ekibimiz SG&E’den özel içerik getirmek için daha fazla yatırım yapmamaya karar verdik.” dedi.

Stadia platformunun kendisi, hem ücretsiz bir temel hizmet hem de abonelik tabanlı Stadia Pro ile çalışmaya devam edecek. Ancak ilerideki odak noktası; harici geliştiricilerin ve yayıncıların teknolojiden yararlanmasına yardımcı olmak olacak. Stadia’yı sektörün büyümesine yardımcı olan uzun vadeli, sürdürülebilir bir işletmeye dönüştürmenin en iyi yolu gibi görünüyor.