20 iş parçacığına sahip 14 çekirdekli Intel Alder Lake-P CPU, Geekbench’te ilk kez görüntülendi.

Bu alışılmadık konfigürasyon Intel’in Hibrit tasarımını kullanıyor.  10 nm SuperFin üretiminden geçecek olan işlemciler, 14 çekirdek ve 20 iş parçacığından oluşuyor. Geekbench sonuç sayfasına göre CPU 4.7 GHz saat hızına ulaşmayı başardı. Ancak bu frekansa hangi çekirdek türünün ulaştığı belli değil. Ayrıca 4.7 Ghz saat hızının maksimum frekans olduğunu, ortalama olarak CPU’nun 4.27 GHz‘de çalıştığını atlamamak gerekiyor.

Hibrit tasarımı biraz açmak gerekirse; kısacası performans ve verimliliği bir arada kullanan işlemci demek yanlış olmaz. Geekbench testinde ortaya çıkan Intel Alder Lake-P işlemci, 6 adet performans ve 8 adet verimlilik çekirdeğine sahip. İşlemcinin çekirdek ve iş parçacıkları ise şu şekilde:

  • 6 çekirdek / 12 iş parçacığı = Performans bölümü
  • 8 çekirdek / 8 iş parçacığı = Verimlilik bölümü
  • Toplamda 14 çekirdek / 20 İş parçacığı işlemci tasarımı

Yapılan Geekbench üzerindeki test CPU gücüne değil, entegre Xe Graphics’e odaklandığı görülüyor. CPU, 1.15 GHz‘de saat hızına ve 96 Yürütme Birimine (GT2 grafik) sahip. İGPU puanı ise 13446 . Bu puan da neredeyse Nvidia GTX 660 Ti ekran kartına eş değer. Bunların şimdilik test puanları olduğunu ve ilerde neler olacağını hep beraber bekleyip göreceğiz.