5.0
Puan

Artılar

  • İyi kamera
  • İyi pil performansı
  • Telefon görüşmesi yapılabiliyor
  • Mesaj yazılabiliyor

Eksiler

  • Plastik kasa
  • Kablosuz şarj yok
  • Stereo hoparlör yok
  • Su yalıtımı yok
Satın Alınabilirlik
3.0

Özet

Honor 70, yoğun orta sınıf telefon pazarında kamera dışında güçlü yanları bulunmayan bir telefon. Honor 70 lansman satış fiyatında olup vaatleri daha yüksek olan markalar mevcut. Honor'un Türkiye pazarında işi biraz zor!

Harika reklam görselleri ve tasarımı ile bizi hızlıca büyüleyen fakat aynı hızda hayal kırıklığına uğratan Honor 70 cep telefonunu detaylı inceliyoruz.

Honor, eski ana şirketi Huawei’den ayrıldıktan sonra bir süredir karanlığa bürünmüş durumda bekliyordu. Global’de yeni telefon duyuruları yapsa da Türkiye pazarında kabuğuna çekilmiş durgun bir haldeydi. Honor telefonları hava gibiydi. Varlığını biliyorduk fakat gözle göremiyorduk(Acaba kim satın alıyordu). Teknolojiyle ilgili biri olmama ve teknolojiyle ilgilenen insanların bulunduğu bir çevreye sahip olmama rağmen Honor telefon kullanana henüz denk geldiğimi söyleyemem. Bunun sebebi ülkemizde yapılan yanlış reklam ve pazarlama stratejileri olabilir. Ya da Honor marka telefonları satın alan kullanıcıların ürünleri beğenmemiş olması da olabilir. Sebebi için birçok tahminde bulunsak da gerçek şu ki Honor, Huawei markasından ayrıldığından beri Türkiye’de kış uykusuna yatmıştı.

Honor 70, 14 Ekim’de ülkemizde piyasaya çıktı. Honor artık Türkiye gibi bir ülkenin olduğunu anlamış olacak ki Honor 70 için yapılan reklam çalışmaları tatmin edici ve para harcanmış duruyor. Bizde ‘madem Honor ülkemizdeki kullanıcılar için para harcamış destek amaçlı gidip bir Honor 70 alıp inceleyelim’ dedik.

Honor telefonları, markanın bağımsızlığı almadan önce Huawei telefon hissi veren başarılı ürünlerdi. Huawei’den ayrılıp bağımsızlığını aldıktan sonra ne oldu ne bitti bilemiyorum. O günden sonra Türkiye’de Honor’un adı dışında pek bir aksiyon göremedim. Honor 70 ile bu durum kırılacak mı yoksa yine sadece Honor’un ismimi kalacak hep beraber göreceğiz.

Honor markası ABD’nin Ticaret Yasağı ile neredeyse tüm dünya da ciddi bir darbe almıştı. Huawei gibi bir süre bu darbe Honor’u sekteye uğratsa da ana şirketinden ayrılıp bağımsız bir marka olunca bu yasakta düştü. Yani Honor telefonlarda Google Play ve her Android uygulaması sorunsuzca çalışıyor.

Honor 70 tasarım özellikleri

Honor 70 eski sahibinin rüzgarından hala faydalanmaya çalışıyor olacak ki Huawei P50 benzeri bir tasarıma sahip. O kadar çok benziyor ki yazılar olmasa Huawei P50 bile zannedilebilir. Benim incelediğim Honor 70, bol parmak izi bırakan hoş bir mat yeşil kaplamaya sahip(adı zümrüt yeşili). Aslında almak istediğim elmas desenli parlak gümüş renkli versiyonuydu. Belki gümüş rengini alsaydım parmak izini bu kadar yoğun göstermeyebilirdi. Ayrıca bir de siyah rengi olanı var(adı gece yarısı siyahı). Ondaki parmak izlerini hayal bile edemiyorum.

Telefon poster, afiş ve satış sitelerindeki fotoğraflarda kaliteli görünmesine ve hissettirmesine rağmen kasası plastikten yapılma. Yani Honor, telefon için değil de telefonun reklamı için yoğun mesai harcamış. Tabi buna iyi yanından bakmak gerekirse düşerse kırılma olasılığı daha düşük. 😊 Ancak plastik kasa telefonun çizilmeye daha yatkın olduğu ve telefonda kablosuz şarj olmadığı anlamına geliyor. 21.yüzyılda kablosuz şarj olmayan bir telefon. Keşke reklam görsellerindeki telefonu parlatmak yerine bu tarz çağın gerektirdiği gelişmelere kafa yorulmuş ve para harcanmış olsaydı.

Honor 70’in kameraları iki büyük dairesel ada şeklinde tasarlanmış. Daha önce de dediğim gibi bu tasarım Huawei P50 tasarımının neredeyse aynısı. Honor markasını bilmesem Honor 70 için ‘Çinliler Huawei P50’nin kötü bir çakmasını yapmışlar’ diyebilirdim. Neyse ki zamanında Huawei sayesinde Honor markası artık bilinen bir marka. Ayrıca bunun dışında dairesel ada çıkıntıları çok fazla. Telefon üreticileri şu kamera çıkıntı işine hala düzgün bir çözüm bulamadılar. Honor 70 telefonunun ekranı kavisli bir ekran. Artık kavisli ekran Honor 70 gibi orta sınıf telefonlar için ulaşılmaz değil. Genel anlamda telefonlarda kavisli ekranı çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Bu durum benimle alakalı bir konu olduğu için eleştirel bir yorum olarak düşünmeyin. Tamamen benim kişisel görüşüm.

Telefonda ses seviyesi düğmesi ve güç düğmesi, SIM tepsisinin yanında bulunuyorken altta bir USB-C bağlantı noktası ve tek mono hoparlör yer alıyor. Ayrıca telefon üzerinde kulaklık için 3,5 mm jak bulunmuyor. Bütün bunların dışında Honor 70’in su sıçraması ve su geçirmesine karşı hiçbir sertifikası yok. Honor 70 sahibi olacaksanız yağmurlu havalarda dikkat edin ve telefonunuzu iyi koruyun!

Honor 70 ekran ve ses özellikleri

Honor 70, 6.67 inç 1080 x 2400 çözünürlüğünde OLED bir ekrana sahip. Bu yüzden bayağı büyük bir telefon. Yani bu telefonla tek el kullanım hayal bile değil. Özellikle benim gibi küçük ellere sahipseniz iki eliniz bile belki yetmeyebilir.😊 Honor 70 ekranı 120Hz yenileme hızına sahip olsa da ucuz bir panel kullanılmış. Mesela Honor 70’in ekran kavis kısmındaki hafif karartı olması ucuz panel kullanıldığının bir kanıtı olduğunu söyleyebilirim. Büyük markaların kavisli ekranlı telefonlarına bakınca daha kaliteli panellere sahip olduklarını sizde bu şekilde kolayca anlayabilirsiniz.

Ekran parlaklığı kapalı alanda yeterli olsa da doğrudan güneş olan açık havada ekranı görmekte zorluk yaşadığımı söyleyebilirim. Honor 70 ekranı beni 5-6 sene önceye götürdü. O zamanlarda da güneşli bir havada telefon ekranını görebilmek için gölge arardım. Sizde eski günleri anmak isterseniz Honor 70 hoş bir telefon olabilir. Bu arada telefon fabrikasyon ekran jelatini ile geliyor. Ben test amaçlı çıkardım. Jelatin kalsa da gitse de ekran yine aynı ekran. Yani ekran panelinin ucuz bir panel olduğu gerçeği değişmeyecektir.😊

Honor 70’in mono hoparlörden gelen ses ‘eh işte’ günü kurtarıyor. Birkaç YouTube videosu ve podcast için gayet iyiler. Ancak uzun süre müzik veya film patlatmak isterseniz baş ağrısı yaratabilir. Honor 70’in fiyatı hiç de ucuz olmaması rağmen stereo hoparlör olmaması beni üzdü. Ayrıca telefonda 3,5mm jakının olmaması, USB-C kablolu kulaklık takmanız veya kablosuz kulaklık almanız gerektiği anlamına geliyor.

Honor 70 Performansı

Honor 70, 2021’de çıkan Honor 50’de kullanılan 778’den biraz güncellenmiş Snapdragon 778+ 5G yonga setini kulanıyor.

Telefonla geçirdiğim zamanlarda, yonga seti yeterince hızlı fakat fiyat bu yonga setine göre yüksek. Uygulamalar hızlı bir şekilde açılıyor. İçerisinde bulunan 8 GB RAM sayesinde kullanıcı arayüzü akıcı çalışıyor. Call of Duty Mobile gibi üst düzey oyunlar oynarken teklemeler olsa da çoğu normal akıllı telefon uygulamaları için(sosyal medya, hafif oyunlar, müzik, fotoğraflar) kullanışlı. Bu dediklerimi Honor 70’in yarı fiyatı değerindeki telefonlarla da akıcı şekilde yapabildiğinizi de unutmamak gerek. Honor 70’in benden geçer not alması için daha önemli şeyler yapması gerek. Ama yazının burasına kadar hala beni buna ikna etmiş değil.

Honor 70’te kablosuz şarj özelliği bulunmuyor. 4800mAh bataryası kablolu olarak 66W hızı destekliyor. Kutudan çıkan kablolu şarj cihazı telefonu boştayken 15 dakikada %42’e ve 30 dakikada %75’ye şarj etti. Honor 70 pil konusunda çok iyi bir performans sergiliyor ve yoğun kullanımda bile bir günü rahatlıkla çıkarabiliyor.

Honor 70 Kamera ve Video Özellikleri

Honor 70, 54MP’lik ana kamerasında Sony IMX800 sensörünü kullanan ilk akıllı telefon. Şimdiye kadar okuduğunuz özelliklere bakınca ‘Honor 70’e ödeyeceğimiz para peki nereye gidecek’ sorusunun cevabı işte tam karşınızda… Honor 70 ‘eh işte’ bir telefon olsa da ‘fiyatı neden yüksek?’ sorusunun cevabı bana göre Sony IMX800 sensör. Peki IMX800 gerçekten iyi bir sensör mü?

Evet. Sony IMX800, gerçekten iyi fotoğraflar çekmenize imkan sağlıyor. Parlak güneşli günlerde, başarılı renk üretimi, sağlam dinamik aralık ve iyi ayrıntılarla kesinlikle bu sensör uçuyor. Düşük ışık fotoğrafları için aynı şeyleri söyleyemiyorum. f/1.9 diyaframa sahip ana kamera düşük ışıkta gündüz performansı gibi iyi sonuçlar çıkartamıyor. İşin aslı genel anlamda da iyi sonuçlar vermiyor. Honor, yazılımsal olarak da başarılı bir destek veremediğinden düşük ışıklı fotoğraflarda iyi bir performans beklemeyin. Bu arada Honor 70’in ‘Sony IMX800 sensörü ilk kullanan cep telefonu’ olarak lanse edilmesi sizi yanıltmasın. Sony IMX800 çok iyi bir sensör olsa da yazılım desteği de fotoğraf kalitesinde büyük bir önem taşıyor. Sony IMX800 sensör kullanan diğer markaların telefonları piyasaya çıktıkça ve bizde inceledikçe bunu daha iyi anlayacaksınız.

Ana kamera dışında telefonda 2MP derinlik sensörü bulunuyor. Maalesef herhangi bir Telefoto lens yok. Bu yüzden fotoğraflarınızı dijital olarak yakınlaştırmanız gerekiyor. Daha önce de dediğim gibi bu telefon beni sık sık eski günlere götürüyor. Eski zamanlarda da telefoto lens diye bir şey yoktu dijital yakınlaştırma yaparak fotoğrafı büyüttüğümüzde mutlu oluyorduk. Acaba Honor 70 bir retro cep telefonu olabilir mi?(sadece şaka yapıyorum)😊

Telefon özçekim kamerası 32MP fakat küçük bir sensörü olduğu için direkt vuran güneş ışığında bir hayli zorlanıyor diyebilirim. Sonuç olarak Honor 70’i şu anki fiyatından satın aldığınızda reklam görsellerindeki gibi ışıl ışıl parlayan üst düzey bir telefon alacağınızı çok da düşünmeyin. Honor 70 yeni çıkan Sony IMX800 sensörü dışında artı gösterebileceğim özellikler barındırmıyor(fiyatına göre).

Honor 70 satın alınır mı?

Maalesef “hayır alınmaz” diyeceğim. Çünkü Honor 70 lansman satış fiyatı 12999 TL. Honor 70’in fiyatının biraz şişirilmiş olduğunu düşünüyorum. Honor 70 içerisindeki donanım özelliklerine(Sony IMX800 sensör hariç) sahip daha uygun fiyatlı cep telefonlarının mevcut olduğunu biliyorum. Genelde incelediğim ürünleri, kullanıcıların ‘iyi ki almışım’ diyeceği ürünlerden seçmeye çalışıyorum. Normal şartlarda satın alıp kullanmayacağım ürünleri alıp incelemek bana zaman kaybı geliyor. Honor 70 aslında fena bir telefon değil fakat istenilen ücret bu telefonun verebildiklerinden fazla.

Honor 70’e ödeyeceğiniz parayla daha iyi bir yonga setine sahip, kablosuz şarjı destekleyen, stereo hoparlörü bulunan, daha kaliteli ekran paneli kullanan, plastik kasa olmayan ve ekstra özelliklere sahip daha iyi bir cep telefonu alabilirsiniz. Şimdi Honor 70 inceleme yazısında başka marka model cep telefonu önermem çok etik olmayacaktır. Bu yüzden ‘size şu telefon Honor 70 ile aynı fiyata satılıyor ve daha iyi’ diyemiyorum. Fakat fabrikatik.com’daki inceleme yazıları ve telefonlarla ilgili haberleri takip ederek aradığınız telefonu bulabileceğinize inanıyorum.