7.0
Puan

Artılar

  • Hafif ve renkli tasarım
  • Uygun fiyat
  • Konsollarda kullanım kolaylığı
  • İyi ses kalitesi
  • Konfor

Eksiler

  • Yardımcı yazılım desteği olmaması
  • Yetersiz bass
Satın Alınabilirlik
6.5

Özet

Logitech, standart oyuncu kulaklıklarının çizgisinden çıkarak deneysel bir tasarım ortaya çıkarmış. Hafiflik ve konfor konularında başarılı iken üst düzey kulaklık özelliklerinden yoksun bırakılmış. Fakat günlük kullanım ve çok üst düzey ses deneyimi aramayanlar için güzel bir seçim olabilir.

Logitech bu kez, RGB ledlerden arınmış, sadeliği ve spor tasarımı ile uygun fiyatı bir araya getiren kablolu kulaklığı G335 ile karşımıza çıkıyor. Bende bir kullanıcı olarak, surround ve ses geliştirici gibi özellikleri bulunmayan bu kulaklık neden alınmalı sorusuna yanıt veriyorum.

Logitech G335 için diğer oyuncu kulaklıklarının düz gittiği bir yolda zikzaklar çiziyor demem yanlış olmaz herhalde. Kullanıcının bir oyuncu kulaklığından beklentisi genelde led aydınlatması, surround ses kalitesi, sesi geliştirmek adına yapılmış yazılımlar, tabi bunları kocaman ve ağır bir gövdenin içine oturtmuş olması vs. gibi liste uzar gider. Ama her oyuncunun ya da kullanıcının bir kulaklıktan beklentisi bu olmayabilir. Mesela ben. Ben biraz ters biriyim. Çoğunluğun beğendiği bir şeyi ben beğenmeyebiliyorum. Mesela oyun oynarken hiçbir zaman göremeyeceğim programlanabilir led ışıkları kulağımın üstünde taşımak bana son derece uygunsuz geliyor. Ayrıca, gerçekten ben bilgisayarımda ne kadar az led olursa o kadar mutlu olanlardanım. Bir de görsellik dışında konfor tercihlerim de var. Mesela ağır, hantal gövdesi olan bir kulaklığı kullanmak saatler geçtikten sonra bende kulak ve kafa ağrısı yapabiliyor. Bu isteklerimi karşılayabilecek kaliteli ve alabileceğim uygun fiyatlı oyuncu kulaklık seçenekleri de son derece az.  İşte Logitech benim gibi az sayıdaki kullanıcıları düşünmüş olacak ki G335’i piyasaya çıkarmış.

Logitech G335 ilk etapta 3 farklı seçeneği olan renkleriyle dikkat çekiyor. Siyah, beyaz ve Mint Yeşili. Benim test ettiğim ve bence en şık duran beyaz rengi. Mint Yeşili ben bu haberi yazarken Türkiye’de satılmaya başlamamıştı. Logitech, G335’i tasarlarken led kullanmadığı için renkleriyle dikkat çekmeyi belli ki amaç edinmiş. Doğruyu söylemek gerekirse ben beyaz rengini beğendim. Fakat siyah ve yeşil renkleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bu durum tamamen zevk meselesi. Diyelim ki bu renkler size az mı geldi. İşte o zaman da kulaklıkla bulunan kayışı değiştirebiliyorsunuz. Logitech’in kayış konusunda da 8 farklı renk seçeneği mevcut. Bu seçeneklerden hangileri Türkiye’de satılacak, hangileri satılmayacak bunu zamanla göreceğiz.

G335 uzun süredir kullandığım kulak üstü kulaklıklar arasından en hafifi olduğunu söyleyebilir. Bu hafiflik 3-5 gram vs. değil. Kulaklığı elinize aldığınızda hafiflikteki farkı çok rahat anlayabiliyorsunuz. Logitech G335 sadece 240 gram ağırlığında. Mesela yine Logitech’in G935 kulaklığı 379 gram, Logitech G432 ise 280 gram ağırlığında. Kısacası Logitech G335 çok hafif bir kulaklık. Hafifliğin verdiği rahatlığı saatlerce kullandıktan sonra görebiliyorsunuz. G335’in yapısının tamamı neredeyse plastikten oluşuyor. Plastik yapısı sayesinde kulaklığı ne kadar esnetirseniz esnetin kolay kolay kırılacak gibi durmuyor. Zaten kullanılan malzeme hafızalı. Şeklini ne kadar bozmaya çalışırsanız çalışın eski haline geri geliyor. İşin doğrusu ben çok zorladım fakat hem oval şekli bozulmadı hem de kırılma olmadı. Kulaklıkta bulunan değiştirilebilir kafa bandı da taç kısmının kafanıza temas etmesinin önüne geçerek daha iyi bir konfor sağlıyor. Kullanılan kumaş malzeme ise hava alan ve terletmeyen spor malzemelerinde kullanılan malzemeyi çok andırıyor.

G335 minimal ve temiz ses veren özelliklere sahip analog bir kulaklık. Kulaklık üzerinde yalnızca sol tomurcuk arkasında bulunan ses kısma ve yükseltme tekerleği yer alıyor. Bu tekerlek dışında herhangi bir tuş bulunmuyor. Mikrofon için herhangi bir düğme de bulunmuyor. Çünkü mikrofonu yukarı kaldırıp kapalı pozisyona geçirdiğinizde otomatik olarak oyun ya da sisteminizde de mikrofon düğmeden kapatılmış gibi kapanıyor. Mikrofonu tekrar ağız pozisyonunuza aldığınızda da açılıyor. Gayet pratik. Ayrıca mikrofon esnek bir yapıda. İstediğiniz gibi ağzınıza yakın ya da uzak şekilde ayarlanıyor.

G335 analog bir kulaklık demiştim. Sebebi kulaklığın USB ya da kablosuz bir bağlantısının olmaması. Kulaklık 3,5 mm jak ile cihazınıza bağlanıyor. Kullanıcılar bir kulaklıkta USB bağlantısı görmeyince onu kaliteli ses vermez gibi yorumlayabiliyor. Ama gerçekte bu böyle değildir. Kulaklık USB ile bağlanıyor diye kaliteli ses verir veya 3,5 mm jak ile bağlanıyorsa kalitesiz ses verir diye yorum yapmak yanlış olur. G335 jak ile bağlanmasına rağmen çok temiz ve kaliteli bir ses sunuyor. Aslında Logitech’in bu kulaklıkta 3,5 mm jak kullanmasının asıl amacının Xbox, Playstation, Switch gibi konsollara ya da telefon ve tablet gibi taşınabilir cihazlarına bağlantısının yapılabilmesi olduğunu düşünüyor. Bildiğiniz gibi Xbox ve Playstation kontrolcülerinin üzerinde 3,5 mm jak bağlantısı mevcuttur. Böylelikle cihaz kasasına metrelerce USB kablosu ile kulaklık takmak yerine kulaklığınızı elinizdeki kontrolcüye bağlıyorsunuz.

Logitech G335 Oyun Performansı

Gelelim G335’in asıl meselesine yani oyun performansına. G335’te 7.1 surround ya da yazılım destekli ekolayzır, ince ayar vs. gibi şeyler bulunmuyor. Fakat bunlar bulunmuyor diye canınız sıkılmasın. Çünkü G335’in içinde 40 mm sürücüler bulunuyor. Bu sürücüler de hiç küçümsenmeyecek kadar temiz bir ses performansı sunuyor. Kulaklığı bağladığınızda olur da cızırtı, tıklama sesi gibi dip sesler duyarsanız bunlar kulaklık kaynaklı değil. Bağladığınız jak girişinde yaşanan bir sıkıntı olabilir. Çünkü benim başıma böyle bir şey geldi. İlk kulaklığı bağladığımda cızırtı sesi aldım. Kasamda bulunan bağlantı noktasını biraz üfleme ve temizleme ile bu cızırtı kesildi. Sanırım kullanmadığımdan dolayı portların içi tozlanmıştı. Temizleyince hiçbir sorun kalmadı. Kulaklığı Cyberpunk 2077, Far Cry 6, PUBG, Forza Horizon 5, Red Dead Redemption 2’de denedim. Oyunları seçerken sesin önemli olduğu ya da seslerini duymayı sevdiğim oyunları seçtim. Ses temiz olmasına rağmen basslar biraz güçsüz kalıyor. Oyunlardaki ince sesleri de bazen kaçırabiliyorsunuz. Mesela PUBG’de rakibinizin sağda ya da solda olduğunu çok rahat hissedebiliyorsunuz fakat 7.1 surround olmaması nokta atışı bir konum bildirimi veremeyebiliyor. Red Dead Redemption 2 ve Cyberpunk 2077’de kulaklıktan fiyatına göre çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Forza Horizon 5’te müzikler ve araç sesleri sizi çok rahat havaya sokabiliyor. G335’te müzik dinlemekten keyif aldığımı da rahatça söyleyebilirim. Oyunlarda basslar işin içine girdiğinde gümbür gümbür oyunu içine girdiğimi söyleyemeyeceğim. Benim asıl kulaklığım titreşimli bir kulaklık olduğundan basslar devreye girdiğinde resmen görüntünün içine giriyorum belki de o yüzden G335’in baslarını yetersiz bulmuş olabilirim.

Oyun için kullanılan kulaklıklarda ses kalitesi kadar ses sahnesi de önemlidir. Logitech G335 analog olduğundan, birçok oyun kulaklığının sahip olduğu sanal surround veya herhangi bir yazılım özellikli ince ayardan faydalanamazsınız. Yine de ses seviyesi çoğu oyuncu için yeterince iyi. Rekabetçi oyunları oynayan oyuncular için G335 yetersiz gelebilir. Mesela PUBG oynayan ve turnuvalara giren oyuncu için, rakibi sesten bulmak çok önemlidir. Bu yüzden daha üstün bir kulaklık kullanmak isteyecektir. Ancak Cyberpunk 2077 veya Red Dead Redemption 2 gibi, kulaklığın daha az ayrıntılı olsa da sürükleyici bir deneyime izin vereceği oyunlarda bu durum o kadar büyük bir sorun değil.

Kulaklığın frekans aralığı tipik olarak 20Hz ila 20KHz iken, mikrofon 10Hz ila 10KHz’dir. Mikrofonun bu frekans aralığı, sesinizin birlikte oynadığınız herkes tarafından gayet iyi duyulacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte, frekans aralığının yetersiz kaldığı yerler nedeniyle çok fazla üst düzey süper bir iletişim deneyim de olmayacaktır. Bu bir analog kulaklık olduğundan, sesinizin belirli frekanslarını artırma veya herhangi bir arka plan gürültüsünü engellemeye yönelik ayarları da bulamazsınız.

Sonuç

Sonuç olarak Logitech G335 özellikleri sade, modern ve sportif tasarımı büyüleyici durmakla birlikte, mikrofon kimseyi etkilemeyecek ve duyma ses kalitesi ise üst düzey kulaklıklara göre düşük. Bununla birlikte, özellikle fiyatını düşünüce günümüz koşullarında sundukları son derece etkili. Tabi fiyatın uygun olması müzik tutkunlarının veya rekabetçi oyuncuların fikrini değiştirmeyecek olsa da G335 kullanması gerçekten keyifli ve son derece rahat. Rahatlık çok daha pahalı kulaklıkların doğru şekilde elde edemediği önemli bir faktör. İster bütçeniz kısıtlı olsun, ister yalnızca 3,5 mm jakın verdiği sese bayılıyor olun, Logitech G335’i en sevdiğiniz tek oyunculu veya gündelik oyunlarınız için kullanmaktan memnun kalacaksınız.

Logitech G335 Fiyatı

Logitech G335 Türkiye’de 800-900 lira arasında satılıyor.