4.9
Puan

Artılar

  • Sınıfında lider kameralar
  • Üst düzey tasarım
  • Güçlü donanım

Eksiler

  • Uygulama sayısı çok az
  • Fiyatı yüksek
  • Selfie kamera çentiği fazla
  • AppGallery olmayan uygulamarı yüklemedeki eziyet
Satın Alınabilirlik
2.0

Özet

Huawei Mate 40 Pro donanımı ve kamera performansı ile piyasadaki en iyi telefonlardan biri. Fakat bu gücü durduran Google ambargosu gerçekten üzücü. Android=Google uygulamaları iken bunları kullanamamak telefondan gücü ve kuvveti alıp götürüyor. Bunun dışında çoğu sosyal medya platformunu kullanılamıyor. Yıllardır gelişen Google Harita'ya rakip olan Peta Harita'da yetersiz kalıyor. Bütün bunlara rağmen 13999 TL fiyat çok yüksek.

Huawei’nin uzun süredir beklenen amiral gemisi Mate 40 Pro sonunda ülkemizde satışa sunuldu. Google ambargosu ile boğuşan Huawei, Mate 40 Pro içerisindeki çok güçlü donanımla bakalım neler yapabiliyor?

Huawei Mate 40 Pro’nun ülkemizde satışa sunulmasından neredeyse 1 ay geçti. Bizde satın aldığımız Mate 40 Pro’yu kutusundan çıkarıp 1-2 saatlik deneyimleme ile değilde uzun kullanımdan sonra incelemek istedik. Hatta telefon incelemesini riske sokmamak için ithalatçı garantili vs. değil direkt Türkiye’de resmi Huawei sayfasından çıkış fiyatı 13.999 TL ile satın aldık. Çünkü bir telefon kutusundan ilk çıktığında şıkır şıkır duruyor. Günümüzde satılan telefonların hangisi kutudan ilk çıktığında böyle durmuyor ki? İşte bu yüzdendir ki okuyucularımız için daha sağlıklı bir inceleme yapabilmek adına bir süre zaman geçmesini istedik. Artık o kullanım zamanı doldu ve Huawei Mate 40 Pro incelemesini yazmaya hazırım…

Tasarım

Öncelikle şunu belirtmeliyim: Huawei Mate 40 Pro kutu içerisinden şarj aleti çıkıyor. Ve bu şarj aleti devasa… 66W, Huawei’in tabiriyle süper hızlı şarjı destekliyor. Şarj kablosunun bir tarafı USB Tip-C diğer tarafı USB Tip-A şeklinde. Bunun dışında Çin’li telefon üreticilerinde sıkça gördüğüm şeffaf kılıf da kutu içerisinden çıkanlar arasında. Ayrıca USB Tip-C bağlantılı bir de kulaklık kutu içerisinde veriliyor. Kulaklık detayı hoş olmasına rağmen günümüzde kablolu kulaklık mı kaldı demeden geçemiyorum. 13-14 bin lira arasında satılan bir telefon içerisinden ya da yanında hediye olarak kablosuz bir kulaklık verilmesi hoşuma giderdi(Samsung’un amiral gemisi telefonlarında yaptığı gibi). Neyse, yine de düşünülmüş. Kulaklık için büyük umutlarınız olmasın. Günü kurtaracak bir kulaklık.

İncelemeye telefonun tasarımından devam edeyim. Çin’li teknoloji firmaları ilk popüler oldukları zamanlarda iPhone’dan esinlenilen tasarımlardan eser yok şimdi. Tasarım konusunda, Huawei Mate 40 Pro’nun hakkını vermek gerekir. Öncelikle ekrandan biraz bahsedeyim. Mate serisi Huawei telefonlarının kendine has bir kavisli ekranı bulunuyor. Bu kavisli ekran Mate 40 Pro modelinde de korunmuş olduğunu görüyorum. Ekran teknolojisi olarak 90Hz OLED bir ekran kullanılmış. 6.76 inç boyutundaki bu ekran 2K yani 2772 x 1344 Piksel çözünürlük sunuyor. Sınıfına göre çözünürlüğü yüksek bir ekran kullanılmış. Tabi bu ekran, 4400 mAh kapasiteye sahip bir telefona oranla cesur bir ekran. Pil tüketimi konusunda detaylı ayar yapılmazsa standart kullanımda bir günü çıkarıyor. Yoğun bir kullanım da sabah iş yolunda telefonsuz kalmak istemiyorsanız telefonu geceden şarja takmanız gerekiyor.

Huawei tasarım konusundaki yeteneğinin büyük bölümünü telefonun arka yüzeyinde kullanmış gibi duruyor. Arka yüzeyde bulunan dörtlü kamera düzeni bir halka içerisine yerleştirilmiş. Bu tasarım telefonu gerçekten çok modern göstermiş. Ama kamera çıkıntısı biraz fazla. Telefonu masaüstüne koyduğunuz zaman tıkır tıkır sallanıyor. Hatta yanlışlıkla masaya dokunduğumda ve telefon salladığında deprem oluyor sanmışlığım bile var. Mate 40 Pro arka yüzeyinde mat bir cam kullanılmış. Tabi bu mat cam P40 Pro’daki gibi tam mat bir cam değil. Güzel renk geçişleri olan ve eldeki hissiyatı iyi olan bir mat cam.

Telefonun ön yüzeyinde çift kamera bulunuyor. Bu çift kamera ekranın sol üst kısmına konumlandırılmış. Telefon ön yüzeyinde çift kamera olması artı bir değer katması kadar eksi değerde katmakta. Çünkü tam ekran video izleme sırasında bazen videonun önemli bir kısmını yiyebiliyor. Telefon ön yüzeyinde çift kamera olmasının sebebi kameralardan birinin derinlik algılaması. Bu sayede telefon daha başarılı yüz tanıma ve bokeh efekti yapabiliyor.

Umarım Leica – Huawei ilişkileri bozulmaz

Leica için dünyanın en iyi kamera lensi üreticisi diyebilirim. İlk kez Huawei ile anlaştığını duyduğumda “bir an önce Huawei almam lazım” dediğimi bile hatırlıyorum. Huawei yıllar geçtikçe Leica ile dostluklarını devam ettirdi ve bu durumun ekmeğini çok yedi demem yanlış olmaz. Geçenlerde çıkan Leica-Huawei ilişkileri bozulmasıyla ilgili haberler beni üzmüştü fakat sonradan öyle birşey olmadığı ortaya çıktı. Umarım ABD yaptırımı konusunda Leica’da Huawei’e sırt çevirmez.

Böyle bir girişten sonra Huawei Mate 40 Pro’nun kameralarını eleştirmek olmaz. Huawei Mate 40 Pro üzerinde tam tamına 6 kamera bulunuyor. İyi ki Huawei Mate 40 Pro çıkışı ertelenmedi. Eğer birkaç ay ertelenme olsaydı Mate 40 Pro kamera olarak karşımıza gelebilirdi. Mate 40 Pro üzerinde ana kamera olarak f/1.9 diyafram değerine sahip 50MP kamera bulunuyor. Telefoto kamerası 12MP f/3.4 diyafram değerine sahip. Bunların dışında ultra geniş açılı kamera ise 20 MP f/1.8 diyafram değerine sahip. Arka yüzeydeki son kamera ise derinlik algılıyor. Ayrıca ana kamera ve telefoto kamera OIS desteği sunuyor.

Mate 40 Pro kamera performansı konusunda gün ışığında Leica’nın gücüyle harikalar yaratıyor. Örnek fotoğraflarda da gördüğünüz gibi gayet başarılı sonuçlar veriyor. Fakat aynı başarı güneş batmaya başlayıp gün ışığı gittikçe başarısızlığa dönüşüyor (Gece modu dahil). Yani kamera performansı gün ışığıyla doğru orantılı desem yanlış olmaz. Işığın yetersiz olduğu ortamdaki fotoğraflar tabiki kullanılmaz değil. Sosyal medya’da ya da benzeri küçük çözünürlükte kullanımlarda sorun çıkarmıyor. Fakat bu fotoğrafların kullanım alanları büyüdükçe ayıplarda(kumlanmalar) ortaya çıkıyor.

Huawei Mate 40 Pro’da telefoto kamerada iyi işler başarmış gibi duruyor. Özellikle yakınlaştıma kabiliyeti gerçekten başarılı. Gün ışığında 10X yakınlaştırmalarda bile fotoğraflar çok iyi duruyor. Gün geçtikçe bu teknolojisini geliştiren Huawei sonraki amiral gemisi modellerinde çok daha iyi işler başaracağına inanıyorum.

Telefonun ön kamerasına dönecek olursam; tasarımdan bahsederken önde iki kamera bulunuyor demiş olsam da kameralardan biri TOF (derinlik/biometrik sensör) amaçlı olduğu için aktif kullanılamıyor. Aktif kullanılabilen kamera 13 MP f/2.4 diyafram değerine sahip. Ön kamera TOF sensörünün gücüyle neredeyse bazı markaların arka kamerasından daha iyi çalışıyor.

Huawei Mate 40 Pro kameraları video çekme konusunda da fotoğraflar kadar başarılı. Öncelikle Mate 40 Pro’da 8K video çekme yeteneği bulunmuyor. Günümüz şartlarında 8K video çekebiliyor olmak çok gerekli durmuyor ama ben bir tüketici olarak 13.999 TL fiyatla cep telefonu satın alıyorsam hiç kullanmayacak olsam bile ekstra bazı özelliklerin olmasını isterim. Bu yüzden 8K video çekememek beni mutsuz etti. Huawei 8K video çekme özelliği olmayışına karşılık 4K çözünürlükte 60 kare video çekebiliyor. Yakın dönemde çıkmış Xiaomi Mi 10T Pro 5-6 bin TL arası satılmasına rağmen 8K video çekme özelliğine sahip olmasıyla Mate 40 Pro’ya çalım atmış gibi duruyor.

Fotoğraf ve video(8K olmasada) konusunda Huawei Mate 40 Pro çok iyi işler başarıyor. Özellikle Leica ile güç birleştirmek herhalde Huawei’nin tarihi boyunca yaptığı en mantıklı hareket. Umarım uzunca süre Huawei-Leica birlikteliği devam eder. Aksi halde Huawei kamera konusunda büyük bir darbe yiyebilir.

Güçlü Donanım – Yetersiz Sayıda Uygulama

Mate 40 Pro kamera konusunda bahsettiğim yeteneklerini yapay zekanın ve işlemci gücünün desteğiyle yapıyor. Bunun içinde yapay zeka ünitesi gelişmiş, işlemci gücü yüksek bir donanıma sahip olmak gerekir. Huawei tarafından üretilen ve Mate 40 Pro içerisinde de bulunan Kirin 9000 tam da tarif ettiğim özelliklerde. Kirin 9000 işlemcisi, 8 GB RAM ve 256 GB ROM ile de desteklenince elimdeki gücü resmen hissettim. Özellikle işlemden ziyade oyun performansında bu gücü gözle de gördüm.

Oyun performansından önce bazı performans ölçüm programlarıyla ölçüm yaptım. Bu ölçümler ile rakam olarak da Kirin 9000 işlemcisinin ne kadar güçlü olduğunu görebilirsiniz. Öncelikle telefon, Geekbench ile tekli çekirdek puanı 1020, çoklu çekirdek puanı 3576 ile güzel puanlar aldı. Devamında Sling Shot Extreme’in OpenGL puanı 8528 oldu. Rakamlarla güçlü bir telefon olduğunu kanıtlayan Mate 40 Pro’yu bir de oyunlarda aynı performansı verecek mi görmek istedim. Oyun testinde PUBG’nin yeni modu 90 FPS seçeneği ile denedim. Ortalama 75.6 FPS vererek güzel bir performans sergiliyor fakat yakın zamanda çıkan rakibi Xiaomi Mi 10T Pro’nun ortalama 88.7 FPS‘lik değerinin gerisinde kalıyor.

Paramızla rezil mi oluyoruz?

Her konuda iyi sonuçlar veren Huawei Mate 40 Pro’nun geleyim asıl sorun yarattığı konuya:

Huawei Mate 40 Pro her ne kadar içerisiden Android olarak geliyor olsa da aslında gerçek anlamda Google desteği olmayan bir Android telefon. Bu, şu demek oluyor; Android işletim sistemi çekirdeği açık kaynak kodlu olduğu için isteyen bu çekirdek üzerinde oynama yapabilir, düzenleyebilir ve kullanabilir. Yani Google bu konuda kimseye yaptırım uygulamıyor. Ama siz Android’in asıl alametifarikası Google Play ya da Gmal ya da Google’ın herhangi bir sistemini veya uygulamasını kullanmak isterseniz işte o zaman Google izni gerekiyor. ABD’nin Huawei’e uyguladığı yaptırımlar neticesinde birçok ABD merkezli marka gibi Google’da Huawei’e ambargo uyguluyor. Bu ambargo sebebiyle satın aldığınız Huawei Mate 40 Pro içerisinde Google Play, Gmal, Google Map, vb. hiçbir Google uygulaması bulunmuyor. Bunun yanında Instagram, Facebook, Whatsapp gibi ABD merkezli birçok sosyal medya uygulaması da bulunmuyor.

Huawei bu durumdan oluşan sorunu çözmek için AppGallery adındaki uygulama marketini faaliyete geçirmiş olsa da Google Play’in 3 milyondan fazla(Aralık 2019) uygulama deryasına yaklaşabilir mi tartışılır. Huawei’nin 2019 Aralık ayı rakamlarına göre 45 bin(oyunlar dahil) uygulama bulunuyor. Google uygulamaları dışında diğer bazı yasaklı uygulamaların APK dosyasını internet üzerinden indirip kurabiliyorsunuz fakat ilerde bunun sorun yaratmayacağının garantisi şimdilik bulunmuyor.

Sonuç

Huawei Mate 40 Pro gerek tasarım olsun, gerek kamera olsun, gerekse de performansı olsun her haliyle üst düzey bir telefon. Telefon fiyatı olan 13999 TL fiyatı sadece bizim ülkemiz için değil dünya genelinde yüksek bir fiyat. Bu fiyatı verip aldığınızı düşünelim bir de uygulama peşimde koşturmaca başlıyor. APK bulup indirmek ve kurmak. Çalışıp çalışmayacağı stresini yaşamak vs. dürüst olmak gerekirse beni yordu. Sonuçta Mars programına katılıp testten geçmiyorum. Alt tarafı bir cep telefonu aldım ve kullanacağım. Bütün bunları teknolojiye hakim biri olarak söylüyorum. Birde bu durum teknoloji ile arası çok iyi olmayanlar için daha büyük eziyet olacaktır. Ayrıca Performans testlerinde rakibi Xiaomi Mi 10T Pro ile hemen hemen yakın puanlar alması ve hatta bazen rakibinin geçmesi, Xiaomi Mi 10T Pro’yu daha mantıklı bir seçim olduğu görüşü oluşturdu kafamda. Özellikle Mi 10T Pro’nun fiyatının Mate 40 Pro’nun yarı fiyatından daha düşük bir fiyatla satılması düşünülünce Xiaomi’nin daha iyi bir seçim olduğu görüşü benim açımdan kesinleşti diyebilirim.

Huawei beta testlerine başladığı işletim sistemi Harmony OS için çok iddialı duruyor. Umarım Huawei Harmony OS’da başarılı olur. Aksi takdirde Huawei telefonları ekstra gelecek yeni kara listeler ve ambargolar ile daha büyük darbe yiyebilir. Huawei Mate 40 Pro her ne kadar çok iyi bir telefon da olsa Android okyanusunda bir tahta üstünde dibe batmamak için çırpınan bir telefon izlenimi verdi bana. Gelecek ne gösterir ileri ki süreçte göreceğiz.