8.0
Puan

Artılar

 • İnsanın içini ısıtan bir hikaye
 • Rakipsiz sanat tasarımı
 • Çok çeşitli savaş mekanikleri
 • Türkiye için güzel fiyat

Eksiler

 • Pin kazanımı konusunda cimri
 • Öğreti konusu bazen sıkabilir
Satın Alınabilirlik
9.0

Özet

Psychonauts 2'nin tuhaf ve harika yazılmış hikayesi, anında aşık olduğum ilginç, incelikli karakterlerle dolu. Psychonauts formülünü modern çağa yükseltmek ve bunu yaparken de başarılı yeni mekanikler eklemek her geliştiricinin harcı değil. Fakat Psychonauts 2'nin geliştiricileri bunun üstesinden gelip başarılı bir oyun yaratmış.

16 Yıl aradan sonra Raz ve arkadaşları daha modern ve yepyeni mekanikleriyle eskisinden daha iyi şekilde karşımızda.

Klasik platform oyunlarında yenilik aramak isteyenler için mükemmel bir alternatif olan Psychonauts 2 çıkışını gerçekleştirdi. Microsoft’ta oyunun çıkışıyla birlikte incelemem için bana Psychonauts 2’nin bir kopyasını sağladı. İlk Psychonauts’un ortaya çıkmasından bu yana 16 yıl geçmiş olabilir ancak benim için Raz ve arkadaşları sadece birkaç gün önce var oldu. Çünkü ilk oyun bende bu kadar kalıcı bir etki yaratmamıştı. Farklı karakter tasarımları olan sıradan bir platform oyunu gibi oynadım, bitirdim ve rafa kaldırdım. Psychonauts 2 böyle olmadı. İlk oyundan bu yana üstünden çok zaman geçmesine rağmen aslında oyun kaldığı yerden devam ediyor. Bunu yaparken yeni ve modern hissettirilmenin yanı sıra selefini bu kadar özel yapan her şeyi yani tuhaflığını koruyor.

Bu platform oyununu ve onun VR’ye özel kısa devamını oynamamış olanlar bu yeni maceranın başlangıcında büyüleyici bir animasyonlu özete kapılmak zorunda kalacaklar. Fakat bu gözünüzü korkutmasın. Çünkü Psychonauts 2, hem Raz’ın ailesini hem de Psychonauts’un tarihini bir bütün olarak önemli bilgileri sağlama konusunda eğlenceli bir iş çıkarıyor. Bununla birlikte, bu devam oyunu aynı zamanda önemli geri dönüşler, heyecan verici karakter buluşmaları, eğlenceli Paskalya yumurtaları ve uzun süreli bir hayran olanlar için her şeyi daha da zorlaştıran bir sürü sulu arka planla dolu.

Psychonauts 2 Hikayesi

Oyun, Rhombus of Ruin’den hemen sonraki günde geçiyor(Yani ilk oyundan bir gün sonra). Yeni vekaleten atanan 10 yaşındaki kahramanınız Razputin Aquato, Psychonauts olarak bilinen psişik casus organizasyonunun merkezi olan Motherlobe’a varıyor. Aslında Raz tam bir ajan değil, sadece bir stajyer. Bu nedenle, bu sefer Motherob’un tesislerinde ve onu çevreleyen ormanlık alanda koşarken ajanlığı gerçekten kazanmak için yapması gereken biraz daha eğitim bulunuyor. Tabii ki, ilk oyunda olduğu gibi işler bir anda hareketleniyor ve son derece kişisel olan mükemmel bir hikayeye dönüşüyor.

İlk oyunun ilginç kampçı kadrosunun yerini burada biraz daha küçük üç grup alıyor: Psychonauts’un yetişkin ajanları, sonunda Raz’ın arkadaşı olan stajyer programının karizmatik genç üyeleri ve yakındaki ormanda kamp yapan tüm Aquato ailesi. Psychonauts 2’deki her bir karakter ve topluluk nefis bir şekilde benzersiz, inanılmaz derecede iyi yazılmış ve seslendirilmiş. Bu yüzden karakterleri tanımak oyunda ekstra zevk veriyor.

Özellikle Aquato ailesi, Raz’a çok daha fazla derinlik kazandıran ve ilk oyunun olaylarına ışık tutan bu devam oyununun vazgeçilmezi. Raz’ın onları Psychonauts’a katılmak için terk ettiği gerçeği pek ele alınmıyor(ilk oyundan sadece 1 gün sonrası anlatıldığı için) ancak burada akrabalarının her birinin olanlar hakkında nasıl hissettiğini öğreneceksiniz.

Oyundaki seviyeler biraz formüle dayalı bir yapıyı takip etme eğiliminde; çoğu benzer, gösterişli bir patron dövüşüne ulaşmadan önce bazı MacGuffin’lerden üçünü alma etrafında dönüyor. Müthiş sanat tarzları, birinci sınıf müzikler ve oyun mekanikleri o kadar farklı ki, her biri hala ferahlatıcı bir o kadar zevkli. Bir an Neon Hastane Kumarhanesi’nde gerçek boyutlu Pachinko oynuyor, bir sonraki an zamanlanmış bir oyun şovunda Antropomorfik yiyecekler pişiriyor, ondan sonra bir kütüphane kitabına giriyor ve 2 boyutlu olarak kelimeleri arasında koşuyor olabilirsiniz. Keşfedeceğiniz yaklaşık bir düzine şey arasında gerçekten kötü bir dünya yok. Ve bu anlatıklarım sadece oyunun yarısı. Çünkü bir de oyundaki NPC’lerin beyinlerine dalma mevzusu bulunuyor. Her bir beyin farklı bir hayat ve hikaye demek.

Psychonauts 2 her ne kadar geçmiş travmalar ve psikolojik konuları ele alsa da hiçbir şekilde oyunun mizahı bundan etkilenmiyor. Orijinal Psychonauts, yazıların gücü ve komiklik konusunda alkışlanmıştı. Bence devam oyun ilk oyundaki bu özelliği de aşıyor. Absürt görsel şakalardan esprili diyaloglara kadar Psychonauts 2’yi oynarken gülümsememek zor.

Raz’ın Güçlerini Keşfetmesine Yardımcı Olmak Gerek!

Raz’ın emrindeki psişik güçler yaratıcı. Raz oyuna, Clairvoyance ve Levitation gibi ilk oyundan aktarılan bir avuç güçle başlıyor ve hikaye boyunca birkaç tane daha güç ediniyor. Bütün güçlerin hem bulmaca çözmede hem de savaşta farklı uygulamaları bulunuyor. Hepsini kullanmak ve denemek eğlenceli. Örneğin, Clairvoyance gücü oyundaki hemen hemen her karakter veya yaratık üzerinde kullanılabiliyor. Bu da gizli sırları ortaya çıkarmanıza ve dünyayı onların bakış açısından görmenize olanak tanıyor.

Selefi ile karşılaştırıldığında, Psychonauts 2’deki savaşlar iyi bir şekilde kaotik. Düşman türleri konusunda daha fazla çeşitlilik bulunuyor. Bu çeşitlilik savaşların, iyi bir önlem için ara sıra atılan PSI-Blast ile tekrar tekrar yakın muharebe saldırısı kullanmaktan daha fazlası olmasını sağlanmış. Farklı düşmanlar, onlarla etkili bir şekilde savaşmak için farklı PSI-Güçleri kullanmayı gerektiriyor. Genel olarak, emrinizdeki herhangi bir gücü kullanarak düşmanlarla savaşmakta özgürsünüz. Ve satın alınabilecek özel pimleri donatarak size uygun bir dövüş stili de oluşturabilirsiniz. Spam yakın dövüş saldırıları işe yarayabilir ancak Mental Connection ile düşmanları yakalamak ve sağlıklarının yavaş yavaş azalmasını izlemek aynı derecede tatmin edici.

Güçlü ses ve görsel tasarım, bir düşmanın yüzüne vurmanın veya ateş ile yaktıktan sonra cızırdamasını izlemenin etkisini artırmaya yardımcı oluyor. Dünya sakinlerinin tuhaf görünümü sadece karikatürümsü görünümü pekiştirmeye hizmet ediyor. Oyunun müzikleri de benzer şekilde gayet iyi.

Sonuç Olarak;

Psychonauts 2, tasasız ancak duygu dolu olmaya çalıştığı şeye güvenen, güçlü yanlarına odaklanacak kadar bilgili ve selefinin bazı zayıf yönlerini düzelten yürekten bir oyun. Psychonauts 2, uzun süredir oynadığım hiçbir şeye benzemeyen bir deneyim yaratmak için tüm unsurların birlikte çalıştığı için harika bir oyun. Raz ve arkadaşlarının geri dönmesi güzel ve sanırım Psychonauts 2’yi oynadıktan sonra benimle aynı fikirde olacaksınız.

Psychonauts 2 Fiyatı:

Psychonauts 2, Xbox Game Pass‘e dahil bir oyun, bu yüzden aylık 29.99 TL’ye oyunu PC ve Xbox’da oynayabilirsiniz. Game Pass almak istemeyen oyuncular için Psychonauts 2 Steam‘de de mevcut ve fiyatı 92.00 TL

Psychonauts 2 Sistem Gereksinimleri

Psychonauts 2 Minimum Sistem Gereksinimleri

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7 (64 bit)
 • İşlemci: Intel Core i3-3225, AMD Phenom II X6 1100T
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1050, AMD Radeon RX 560
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 30 GB kullanılabilir alan
 • İlave Notlar: 2 GB video memory

Psychonauts 2 Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)
 • İşlemci: Intel Core i7-7700K, Ryzen 5 1600
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1060, AMD Radeon RX 580
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 30 GB kullanılabilir alan
 • İlave Notlar: 6 GB video memory