4.0
Puan

Artılar

  • Büyük ekran
  • İyi pil ömrü

Eksiler

  • Düşük performans
  • Yetersiz yazılım
  • Boş kutu içeriği
Satın Alınabilirlik
2.0

Özet

Honor Pad 8, film izlemek için nispeten iyi bir tablet olsa da işlem gücü o kadar da iyi değil. Tablet günlük kullanımda bile bazen ciddi performans düşüklükleri yaşatıyor. Oyun oynamak için ise kesinlikle uygun bir tablet değil.

Büyük ekrana sahip olan fakat bazı büyük sıkıntıları da beraberinde getiren ucuz tablet Honor Pad 8’i artısı ve eksisiyle inceliyoruz.

Honor Pad 8 ucuz bir tablet olsa da Samsung Galaxy A8 ya da Xiaomi Redmi Pad kadar ucuz değil(haberi yazdığım tarihte). Honor Pad 8’de 12 inçlik büyük bir ekran olsa da aslında günümüzdeki diğer tabletlerin ekranlarına oranla çok büyük fark yok. Günümüzde giriş ve orta seviye birçok iyi tablet 10.4 ve 11 inç arasında ekran boyutlarına sahip. Ekran dışında Honor Pad 8 uzun ömürlü pil vaadi sunuyor fakat bu da bir artı değil. Çünkü bu aralar satılan her tabletin uzun ömürlü pile sahip olması neredeyse standart bir özellik halini aldı(iPad dışında).

Kısacası Honor Pad 8 birkaç yıl önce yani 2020 ya da 2021 yılında çıkmış olsa gerçekten iyi bir tablet olabilirdi. Fakat Covid ile iş hayatında da yoğun şekilde kullanılmaya başlayan tabletler arasında Honor Pad 8 öne çıkmayı başaramıyor. Aslında Honor Pad 8 güncel oyunları akıcı oynatabilse çocuğunuz için iyi bir eğlence aracı olabilir. İlk izlenimler bakarak hemen kestirip atmamak lazım. Bakalım Honor Pad 8 kullanıcısına neler sunuyor?

Honor Pad 8 tasarım özellikleri

Honor Pad 8 tek elle kullanılamayacak kadar büyük, standart temiz görünümlü bir tablet. Üzerinde bir adet Tip-C bağlantı ve dört adet hoparlör bulunuyor. Arka yüzünde çıkıntısı fazla olmayan bir adet kamera bulunuyor.

Tablet cam malzemeye sahip olmasından dolayı tuttuğunuzda kaliteli hissettiriyor. Fakat büyük olmasından kaynaklı her an düşecekmiş gibi duruyor. Bu belki benim ellerimin küçük olmasından kaynaklı olabilir. Yine de size tavsiyem tableti masa da ya da bir sehpa üzerinde kullanmanız yönünde.

Honor Pad 8 kutu içerisinde kılıf yok. Honor Pad 8 kutu içerisinde klavye de yok. Honor Pad 8 kutu içerisinde kalem hiç yok. Yani kısacağı inceleme başlığında da belirttiğim gibi Honor Pad 8 kutusu dolu dolu yok içeriyor. Honor Pad 8 ile sadece şarj cihazı ve tablet geliyor. Başka hiçbir şey yok.

Honor Pad 8 ekran özellikleri

Honor Pad 8 12 inç bir ekran sahip. Diğer markaların Pro, Plus, Ultra vb. takılarının olduğu tabletlerinin dışında göremeyeceğiniz bir büyüklük. Ekranın çözünürlüğü 1200 X 2000 piksel. Bu da kısaca 2K olarak tanımlanıyor. Ekranın 2K olması sizi yanıltmasın. Çünkü Honor Pad 8 ekran paneli LCD teknolojisinde ve 60 Hz yenileme hızına sahip. Xiaomi’nin giriş seviyesi tableti Redmi Pad’de bile 90 Hz yenileme hızına sahip bir ekran bulunuyor. Ekran kalitesinden çok boyutuna önem veriyorsanız o halde Honor Pad 8’in ekranı tam size göre olabilir.

Honor Pad 8 kamera özellikleri

Bir tableti fotoğrafçılık yapmak için almıyorsunuzdur diye düşünüyorum. Benim için tabletin kamerası en son bakacağım donanımıdır. Ancak Honor Pad 8’in kameralarını merak ediyorsanız şunları söyleyebilirim:

Honor Pad 8’de hem önde hem de arkada olmak üzere iki adet 5MP kamera bulunuyor. Bu kameralar belge taramak, görüntülü görüşme yapmak, QR kod taramak gibi bir tablette kullanabileceğiniz işlevlerinin hepsini sorunsuz yapıyor. Bu arada tablet içerisindeki kameraları yüz kilidini açmak için de kullanabiliyorsunuz. Bu güvenlik aracı da iyi çalışıyor diyebilirim.

Honor Pad 8 performansı

Honor Pad 8 gücünü Snapdragon 680 yonga setinden alıyor. Bu işlemciyi genelde giriş seviyesi akıllı telefonlarından biliyorsunuzdur. Hatırladığım kadarıyla telefonlarda bu işlemci bu kadar yavaş çalıştığını hissettirmiyordu. Sanırım 6 inç ekranda oluşturulan görüntü ile 12 inç ekranda oluşturulan görüntü aynı işlem gücü kullanmıyor. Honor Pad 8 de maalesef işlemcinin yavaşlığı ciddi şekilde hissediliyor. Tablet üzerinde bulunan 4 GB RAM de tableti hızlandırmak adına yeterli değil.

Tablet genel kullanımda yavaş hissettiriyor. Oyunlarda ise bunu hissettirmekten öteye giderek ağır çalışmasını kullanıcıya yaşatıyor. Oyun testine önce orta halli oyunlar ile başlamak istedim. Mesela Northgard’da takılma, donma ve hatta çökmeler bile yaşadım. Bunu diğer orta-iyi kalitedeki birkaç oyunlarda da yaşayınca üst seviye oyunları denemeye bile yeltenmedim.

Ben bir tableti oyun oynamak için almayacağımdan bu kötü performansa çok takılmadım. Fakat normal kullanımda da tablet bu tarz donmalar ve performans düşüklükleri yaşattı ve hatta zaman zaman çok sinirlenmeme sebep oldu.

Honor Pad 8 128 GB depolamaya sahip. Bu fiyattaki bir tablet için bence iyi ve kullanıcılar için yeterli. Yine de daha fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa tablette microSD kart yuvası da bulunuyor. Kart yuvası 512 GB’ye kadar arttırılmayı destekliyor.

Tablet içerisinde Android 12 üzerine yazılmış Magic UI arayüzü bulunuyor. Magic UI arayüzü hem 12 inç ekran için hem de tablet gibi büyük bir cihaz için optimize edilmemiş olması da performans düşüklüklerine sebep oluyor. Diğer marka tabletlerin kendine has ekran bölme, kaydırma, takla attırma vs. kısayol olabilecek özelliklerin Magic UI arayüzünde olmaması kullanımı da zorlaştırıyor. Mesela menüler arasında geçiş için büyük büyük parmak hareketleri yapmaktan bileklerimin ağrıdığını söyleyebilirim.

7.250 mAh’lık bataryası 12 inçlik bir tablet için güzel işler başarıyor. Hatta iPad’i bile bir tık farkla geri de bırakıyor. Yine de maalesef pil kapasitesinin büyüklüğü Honor Pad 8’i benim gözümde kurtaramıyor.

Honor Pad 8 alınır mı?

Cevabım “hayır”. Honor Pad 8, ekranı büyük ve pil ömrü iyi bir tablet olsa da performansı günümüzden 1-2 sene geriden geliyor. Benim için tablet, dizüstü bilgisayarını taşıma yükünden kurtaracak bir ürün olmalı. Bunun için de kötü performansa sahip olmamalı ve beni sinirlendirmemeli. Maalesef Honor Pad 8 takılmalar ve teklemeleriyle beni sık sık sinirlendirmeyi başardı. Belki de ben Honor Pad 8’den çok şey beklemişimdir.

Honor Pad 8’in oyun performansından tekrar bahsetmek bile istemiyorum. Yani bu tablet, çocuğunuz oyalansın diye alabileceğiniz bir tablet bile değil(Çocukların ellerine tablet ya da telefon gibi cihazlar verilmesi son derece karşıyım. Bunların yerine kitap verin!).

Honor Pad 8 fiyatı

Honor Pad 8, sadece mavi renk seçeneği ile hepsiburada.com üzerinden 5.499 TL fiyatla satılıyor.