7.5
Puan

Artılar

  • Birden çok bağlantı
  • Işıklı tuşlar
  • Telefon tutma aparatı
  • Uygun fiyat

Eksiler

  • Düz kesim analog çubuklar
Satın Alınabilirlik
8.0

Özet

Monster Pusat Clutch gerek malzeme kalitesi, gerek içerisinde barındırdığı bağlantı teknolojileri ve gerekse uygun fiyatıyla alınabilecel iyi bir kontrolcü. Kutu içerisinde çıkan telefon tutma aparatının birden çok kullanım seçeneği sunması da ekstra bir özellik olmuş.

İster Android cep telefonunuzda ister Nintendo Switch’inizde isterseniz de PC’nizde kullanabileceğiniz Monster Pusat Clutch, oyunculara tek ürünle birden fazla cihazla oyun oynama deneyimi sunuyor.

Monster Pusat Clutch’ı, kutu içerisinden çıkan 2.4 Ghz alıcısı ile hem bilgisayarda hem de Android cep telefonunuzda kullanabileceğiniz gibi bluetooth bağlantı özelliği ile de hem bilgisayar hem Android cep telefonunuz hem de Nintendo Switch cihazınızda sorumsuzca kullanabiliyorsunuz. Kontrolcüyü Nintendo Switch’e sadece bluetooth özelliği ile bağlayabiliyorsunuz.

Monster Pusat Clutch tasarımı

Pusat Clutch analog tuşları, Xbox kontrolcüsü gibi asimetrik şekilde konumlandırılmış. Kontrolcünün boyutları Xbox Series X kablosuz kontrolcüsüyle neredeyse aynı. Dış kasanın plastiğinde ve analog çubuklarının üzerinde belli belirsiz pürüzler bulunuyor. Tetik ve diğer yassı tuşların üzeri ise tamamen pürüzsüz ve parlak. Analog çubukların üzerinde hafif pürüzler bulunsa da düz kesilmiş. Düz kesim analog çubukları bazı kullanıcıların hoşuna gidecek olsa da kullanım sırasında benim parmaklarımın kaymasına sebep oldu. Fakat birkaç gün içerisinde ellerim alıştı. Özellikle ben Xbox kontrolcüsünü yoğun kullanan biri olarak içe gömük tasarımlı ya da dışa çıkık tasarımlı çubuklar olmasını isterdim. Tabi çubukların kesimi konusundaki düşünceler kişisel bir tercih. Zaten birçok kullanıcı kauçuk başlıklar satın alıp çubukları kendine göre kişiselleştirebiliyor. Denemesem de boyut olarak Xbox kontrolcüsüne çok yakın olduğu için Xbox kontrolcü aksesuarlarının Pusat Clutch’a uyacağını düşünüyorum.

Pusat Clutch’da en sevdiğim tasarım özelliği A,B ve X,Y tuşlarının aydınlatılması oldu. Bu aydınlatma pil kullanımını etkilediği için kapatmak da mümkün. Bu aydınlatma Back ve A tuşlarına aynı anda basılmasıyla kapatılabiliyor. Pil demişken kontrolcü içerisinde 700 mAH değerinde bir pil olduğunu da söylemeliyim. Kağıt üzerinde 12 saat kullanım sağladığı söyleniyor. 12 saat aralıksız kullanma imkanım olmadı fakat şarjının uzun süre gittiğini söyleyebilirim. Kontrolcünün şarjı da kutu içerisinden çıkan USB Tip-C kablosu ile sağlanıyor. Tip-C bağlantısının olması da beni mutlu etti. Bu arada kontrolcü kablolu kullanımı da destekliyor.

Kontrolcüyü emsallerinden ayıran en büyük özelliği kutu içerisinden çıkan telefon tutma aparatı. Benim için artık bluetooth, usb alıcı vs. sıradan geliyor. Bu yüzden Monster Pusat Clutch’ın telefon tutma aparatı benim hoşuma giden güzel bir detay diye düşünüyorum. Telefon tutma aparatının tasarımı da birden çok kullanıma uygun yapılmış. Telefon tutacağı kontrolcüye bağlanarak kullanılabildiği gibi masa üzerinden 3 kademe ayarlı olarak da kullanılabiliyor. Özellikle GeForce Now gibi oyun servislerinin ülkemizde kullanılmaya başlamasıyla telefon tutacağının masaüstü formunda kullanılabiliyor olması benim hoşuma giden önemli bir özellik oldu.

Kontrolcünün dörtlü yön tuşları varsayılan olarak yuvarlak bir formda geliyor olsa da kutu içerisinden çıkan standart artı şekildeki formu kolayca takabiliyorsunuz. Fakat artı şeklindeki yön tuşlarını çıkarmak bir hayli zor. Artı şeklindeki yön tuşlarını çıkarmak için ister istemez düz uçlu bir alet kullanmanız gerekiyor.

Bütün bunların dışında Kontrolcünün 2 renk seçeneği bulunuyor. Bunlardan biri incelemesini yaptığım Monster yeşili renkli olanı, diğeri siyah yoğunluklu tek tük Monster yeşilinin olduğu siyah renk seçeneği.

Monster Pusat Clutch teknik detaylar ve kullanım deneyimi

Monster Pusat Clutch resmi olarak Android, PC ve Nintendo Switch uyumluluğunu destekliyor. Kontrolcüyü hem PC’de hem Android cep telefonumda uzun süreler inceleme fırsatım oldu. Nintendo Switch cihazım olmadığı için bu konudaki yazacaklarım Monster Notebook’tan aldığım bilgiler olacak.

Kontrolcü bluetooth ile bağlanabilmesinin yayında 2.4 Ghz USB alıcı ile de Android ve PC’ye sorunsuzca bağlanabiliyor. Nintendo Switch’de ise sadece bluetooth ile bağlantı destekliyor. Bu modlar arasındaki geçişi mekanik tuş değil de tuş kombinasyonları ile sağlayabiliyorsunuz. Bu kombinasyonların hepsi kullanım kitapçığında detaylı olarak anlatılıyor. Hiçbir teknoloji bilgisi olmayan biri bile geçişleri kolayca yapabilecektir. Kontrolcünün hangi modda olduğunu da Home tuşunun renginden anlayabiliyoruz.

Pusat Clutch, içerisinde titreşim ve hareket sensörü bulunan bir kontrolcü. Test ettiğim oyunlarda her iki özellikte sorunsuzca çalışıyor. Mesela bilgisayarda titreşim motoru birçok oyunda çalışsa da hareket sensörünü kullanacağınız oyun bulmak biraz zor olacaktır.

Kullanım sırasında Pusat Clutch’ı diğer konsol(Playstation ve Xbox) kontrolcülerden ayıran en büyük özellik analog çubuklarının daha sert kullanışa sahip olması diyebilirim. Bu durum oyuncular için kişisel bir tercih meselesi. Benim için kontrolcünün yumuşak ya da sertliğinden ziyade hassas olması daha önemli. Monster Pusat Clutch da bana o hassaslığı sağlayabildi. Özellikle Fifa 23 oynarken pas atarken istediğim noktaya kolayca pası atabildim ya da penaltılarda hassas şekilde topun gideceği noktayı belirleyebildim. Ya da Forza Horizon 5’te dirsek tuşlarını kullanırken araç gaz seviyesini hassas bir şekilde kontrol edebildim. Ayrıca Forza Horizon 5’te titreşim motoru da Xbox kontrolcüsünün yokluğunu aratmadı.

Monster Pusat Clutch alınır mı?

Şüphesiz kesinlikle alınır. Çünkü Monster Pusat Clutch, hem Android’de hem de PC’de bana tam istediğim tecrübeyi yaşattı. Kutu içerisinden çıkan çok fonksiyonlu telefon tutacağı arayıp da bulamayacağım bir ürün oldu. Yolda çok zaman geçiren biri olarak yolculuk sırasında GeForce Now üzerinden oyun oynarken Pusat Clutch iyi bir seçenek oldu. Hem telefonda hem PC’de hem de Nintendo Switch’te kullanmak için üst seviye bir kontrolcü arıyorsanız Monster Pusat Clutch sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca Playstation ve Xbox kontrolcüsünün yarı fiyatına satılıyor olması da sizin için agresif bir tercih seçeneği olacaktır.

Monster Pusat Clutch fiyatı

Monster Pusat Clutch resmi sitesinde 999 TL’ye satılıyor. Ayrıca ikincisini alırsanız %25 indirim uygulanıyor. Zaman zaman da ciddi indirimler olduğu için ara ara Monster Notebook web sitesini kontrol etmeyi unutmayın!