7.0
Puan

Artılar

 • Harika açık dünya
 • Çok başarılı kötü adam seçimi
 • Mükemmel grafikler

Eksiler

 • Far Cry 3'den beri değişmeyen formül
Satın Alınabilirlik
6.0

Özet

Eğer henüz bir Far Cry oyunu oynamadıysanız ya da en son Far Cry oyununu seneler önce oynadıysanız bu oyunu seveceğinize garanti veririm. Fakat Far Cry 3'den beri uygulanan formülden sıkıldıysanız Far Cry 6'da size çok hitap edeceğiniz zannetmiyorum. Yine de indirim zamanı bir şans vermenizi öneriyorum.

Uzun ertelemelerin ardından nihayet Ubisoft Far Cry 6’ın piyasaya sürdü. Far Cry 6, Ubisoft’un oyunlarda yeniliğe gideceği sözünün ardından çıkan üçüncü büyük oyun oluyor.

Far Cry 3’deki lezzeti, tadı ne Far Cry 4 ne de Far Cry 5 verebildi. O yüzden Far Cry 6 için umudu kesmişken Ghost Recon Breakpoint fiyaskosundan sonra Ubisoft’un oyunlarında yenilikler yapacağı sözünün ardından umudum tekrar canlandı. Uzun ertelemelerin ardından sonunda Far Cry 6’yı oynayım inceleme şansım oldu. Far Cry oyunları için tecrübelerime dayanarak kendi kendime şu düşünceye girdim: “Acaba oyunu incelerken serinin devamı gibi mi incelemesem yoksa hiç Far Cry oyunu oynamamış bir oyuncu gibi mi incelesem?” Bir süre düşündükten sonra istesem de istemesem de Far Cry 6 bir serinin devamı ve ilk kez yapılmış bir oyun gibi incelemek yanlış olur kararına vardım. Kendimce bu soruları sormamın sebebi Far Cry 4 ve Far Cry 5’den geliyor. Çünkü Far Cry 4 ve 5 yeni birer oyun gibi düşününce harika fakat serinin devamı gibi düşününce aynı formül üzerine yapılmış DLC’ler gibi duruyordu. Bu yüzden incelememi yaparken Far Cry 6’yı serinin devamı olarak inceleyip sık sık önceki oyunlarıyla kıyaslama yapacağım.

Yazımın başında Far Cry 4 ve 5 için Far Cry 3’ün yerini tutmadı demiştim. Aslında Far Cry 4 ve 5 kötü oyunlar değillerdi. Hatta birçok açık dünya aksiyon macera oyununa oranla harika oyunlardı. Fakat Far Cry 3’ün üstüne devrimsel yenilikler katamamışlardı(Grafikler hariç). Kendi başlarına bağımsız düşününce harika oyunlar fakat devam oyunu olarak düşününce kapsamlı birer DLC gibi durmalarından öteye gidemediler. Umarım Far Cry 6’da Ubisoft tekrar tekrar kopyaladığı formülün dışına çıkmış, yeni şeyler denemiştir.

Anton “El Presidente” Castillo

Far Cry serisinin en önemli öğesinden biri her zaman kötü karakterler oldu. Far Cry 3’de Vaas Montenegro, Far Cry 4’de Pagan Min ve Far Cry 5’de John “Father” Seed oyuncuların zihinlerinde büyük etkiler yaratmıştı. Aynı şekilde Far Cry 6’nın kötü karakteri de bir o kadar dikkat çekiyor. Far Cry 6’nın kötü karakteri El Presindente lakaplı Anton Castillo’yu, Breaking Bad dizisinden tanıdığımız Giancarlo Esposito canlandırıyor. Call of Duty iki oyununda Kevin Spacey ve Kit Harington’un oynatılması eleştirilere sebep olmuştu. Fakat aynı eleştiriyi Giancarlo Esposito için yapmak yanlış olur. Çünkü Giancarlo Esposito oyundaki karaktere tabiri caizse cuk oturmuş. Benden Far Cry 6 için kötü karakter bulmam istense Giancarlo Esposito’dan daha iyi bir oyuncu bulamazdım herhalde. O yüzden Far Cry 6’da ünlü bir oyuncu oynatıldı diye “Ubisoft sırtını Giancarlo Esposito’ya dayamış” demem, diyemem. Aksine Giancarlo Esposito’ya bu rolün verilmesi konusunda Ubisoft’u tebrik ediyorum.

Far Cry 6 Hikayesi

Giancarlo Esposito’nun canlandırdığı diktatör Anton “El Presidente” Castillo, Yara adlı ada ülkesinde bütün yasama ve yürütme organları kendi elinin altında toplamıştır. Deyim yerindeyse Yara’da resmen at koşturuyordur. Fakat bu kez kötü karakterimizin bir de oğlu vardır(oğlanın adı Diego). Anton Castillo bildiği herşeyi oğluna öğretmeye çalışmakta ve kendisinden sonra için bir diktatör daha yetiştirmeye çalışmaktadır. Castillo’nun babadan oğula bir sistem ile oğlu Diego’yu başa getirme çabaları ülke çapında büyük isyanlara sebep oluyor. Tabi ki isyanların tek sebebi Castillo’nun oğlunu başa getirmek istemesi değildir. Ülkedeki yaşam koşullarının ağır olması ve bütün bunların yanında Castillo’nun kimyasal silah olarak adlandıracağımız Viviro’su da birleşince fitil ateşlenir. Far Cry 3’deki Vaas’ın zararlı otları ve Far Cry 5’deki John Seed’in Eden’s Gate tarikatı üzerindeki kullandığı bitkisel ilaçlar neyse Viviro’da Far Cry 6’da odur. Yani bu kimyasalın işleyişi aynı, ortaya çıkış hikayesi farklı.

Tabi her diktatörlükte olduğu gibi Yara’da da bu rejimi kabul etmeyen ve El Presidente’yi devirmek için uğraşan devrimci bir grup bulunmaktadır. Yönettiğimiz karakter Dani’de Libertad adlı bu grubun bir üyesidir. Dani karakteri ve Libertad oluşturulurken 1950’lerden sonra Küba, Dominik Cumhuriyeti, Peru, Kolombiya ve Nikaragua gibi sosyalist yerlerden de oldukça fazla ilham alındığı belli oluyor. Hatta bildiğim kadarıyla bu ortam oluşturulurken gerçek gerilların tecrübelerinden de yararlanılmıştır.

Dani

Kontrol ettiğimiz Dani’yi ister erkek isterseniz de kadın olarak olarak oynayabiliyorsunuz. Anladığım kadarıyla Dani ismi unisex bir isim. Dani, diğer Far Cry oyunlarından farklı olarak eğitimli bir Libertad gerillasıdır. Hatırlarsanız Far Cry 3 ve 4’de yönettiğimiz karakter zamanla savaşmayı öğrenen sıradan insanlardı. Fakat Far Cry 6’daki Dani tam donanımlı bir savaşçıdır.

Önceki Far Cry oyunlarında yönettiğimiz karakter FPS’den çıkmaz hatta nasıl göründüğünü bile bilmezdik. Bu yüzden Far Cry oyunlarının yıldızları hep kötü karakterler olmuştur. Fakat bu durum Far Cry 6’da değişiyor. Far Cry 6’da artık karakterimizi ara sahnelerde görebiliyoruz. Hatta karakterimizin üzerindeki ekipmanlarda her türlü görsel değişiklikler yapabiliyoruz. Mesela karakterin kıyafetini değiştirebilirken, kol saati, kolye, şapka vs. aksesuarlar ile karakterimizi istediğimiz şekilde özelleştirebiliyoruz. Fakat Dani’nin vücudu konusunda bir özelleştirme yapılamıyor. Yani saçı, sakalı, gözü vs. değiştiremiyoruz. Bahsettiğim özelleştirmeler sadece üstündeki kılık kıyafet veya kullandığı silahlar ve ekipmanlar için geçerli.

Dani eğitimli bir gerilla demiştim. Bu durum oyunda yetenek konusuna da yansımış durumda. Diğer Far Cry oyunlarında yetenek ağacında bıçak fırlatma, iki silah taşıma, ipten kayma, tırmanma gibi basit yetenekleri bile tecrübe puanları ile açmamız gerekiyordu. Fakat Far Cry 6’da bu tarz basit yetenekler varsayılan olarak karakterimize yüklü olarak geliyor. Yani Far Cry 4’de 5 saat sonra kazandığınız bir yeteneği Far Cry 6’nın ilk yarım saatinde yapıyor olacaksınız. Bu da oyunun ilk saatlerinden itibaren aksiyonu dibine kadar yaşıyorsunuz demek oluyor.

Far Cry 6 Craft ve Level Sistemi

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Far Cry 6 Craft Sistemi önceki oyunlardakiyle neredeyse aynı. Önceki oyunlarda Craft Sistemi benim canımı sıkan bir durum değildi. O yüzden Far Cry 6’da da beni sıktığını söyleyemem. Bazen kafamı dinlendirmek için bile Craft peşine gittiğimi söyleyebilirim. Siz de Craft’ı bu şekilde düşünebilirsiniz.

Far Cry 5’le gelen köpek arkadaşımızı hatırlamayanınız yoktur. İşte bu dostumuzun yerini artık amigolar alıyor. Amigolar bize yoldaşlık edecek çeşitli hayvanlar oluyor. Mesela Amigolar arasında Timsah, köpek, horoz gibi birçok hayvan bulunuyor. Bu hayvan dostlarımız Dani ile birlikte sürekli dolaşarak, saldır, bekle, beni takip et, düşman silahını getir gibi komutları yerine getiriyor. Hatta oyunun ilk yarım saatinde Guapo isimli timsaha sahip oluyoruz. Diğer amigolara oyunda ilerledikçe veya rastgele denk gelerek sahip olunabiliyor. Hayvanlar demişken Far Cry 6’da artık yolculuk yapabilmek için otomobil, 4X4, uçak, helikopter vs. araçlarımızın dışında bir de atlar bulunuyor. Araçların girmediği dar patikalarda artık atlarla yolculuk edebiliyoruz. Oyunda biz bir gerillayız, bu yüzden sürekli patikalardan ilerleyeceğimiz için atlar bizim en çok kullanacağımız ulaşım aracı olacaktır. Benim öyle oldu.

Oyundaki level sistemi gayet basit işliyor. Oyunda ilerledikçe aldığımız tecrübe puanları leveli artırıyor. Level arttıkça da yeni silahlar açılıyor. Silahları sadece level puanıyla değil Yara para birimi Yara Pezosuyla da açmak mümkün.

Silah konusunda en çok hoşuma giden kısım modifikasyon sistemi oldu. Silahların; dürbünleri, şarjörleri, namluları vs. geliştirmeleri bağımsız olarak modifiye etmek beni tatmin etti.  Ayrıca silah ve ekipmanların, pet şişe, metal parçası, tel vs. ile modifiye edilmiş olmasını görsel olarak da tecrübe etmek harika duruyor. Mesela pet şişeyi susturucu olarak kullandığınız kalaşnikof ile ateş ederken şişeden çıkan kıvılcımlar estetiksel durmakla birlikte beni havaya soktu.

Silah demişken Supramo’dan bahsetmesem olmaz. Supramo, Dani’nin sırtında taşıdığı bir tür roketatar silahı. Supramo asker, tank, helikopter vs. düşmanlara kilitlenip ateş ettiğinizde resmen etrafı yok ediyor. Ayrıca Supramo sadece bir roketatar da değil. EMP özelliği gibi bazı modları da bulunuyor. Bu silah çok güçlü olduğundan dolayı sınırsız kullanılamıyor. Her kullanımdan sonra bir süre silahın aktif olabilmesi için beklemeniz gerekiyor. Bu süre dolduğunda korkmadan düşmanlarına ortasına atlayın ve Supramo’yu ateşleyin. Kısa süreli bir havai fişek gösterisi izleyeceksiniz.

Far Cry 6 Oynanış

Far Cry serisi içinde ilk kez Far Cry 6’da bir şehir bulunuyor. Bu şehrin adı Esperance. Fragmanlarda harika görünen, benimde ilk gördüğümde ağzımın suyunun aktığı bu şehir maalesef hayal ettiğim gibi çıkmadı. Oyunda bir şehir var, modellemesi de gayet iyi fakat daha canlı bir şehir olmasını beklerdim. Çünkü Ubisoft, Assassin’s Creed serisindeki yaşayan ve kalabalık şehir yapma konusunda deneyimlerini Far Cry 6’deki şehre de uygular diye düşünüyordum. Fakat bu deneyimlerini Far Cry 6’ya uygulamamış. Acaba ben mi beklenti mi yüksek tuttum, bilmiyorum ama şunu söylemeliyim ki Esperance yaşayan bir şehir değil. Oyunun ilk saatlerinde kamp alanınızda aldığınız bir uçak ya da helikopter ile direkt şehre gidebilir oralarda gezebilirsiniz. Belki sizin seveceğiniz bir ortam olacaktır. Şehre gittiğiniz zaman, devriye köpekleri, kontrol noktalarındaki tanklar ve gelecek olan helikopter desteğine dikkat edin!

Oyunda ayrıca RDR 2’dekine benzer bir kamp bulunuyor. İçinde bulunduğumuz gerilla grubunun kampı olan bu alan oldukça geniş. RDR 2’deki gibi topladığımız ot ve etleri kampımıza bağışlayabiliyoruz. Ayrıca bir görevden gelince kamptaki yoldaşlarınızın sizi tebrik edip kutlamalar vs. yapıyor. Yani bu kamp RDR 2’deki gibi olmasa da Far Cry oyunlarına göre bayağı canlı ve yaşıyor. Kamp alanınıza geldiğiniz zaman oyun FPS kamerasından TPS kamera açısına geçiyor. TPS açısını Far Cry oyunlarından birinde görmek bana ilginç geldi. Ama sonra kendi kendime şunu dedim; “Neden oyunun genelinde isteğe bağlı olarak TPS kamera açısı yok?”. Olsa ne hoş olurdu. Çünkü ben her zaman FPS açısından ziyade TPS açısını daha çok seviyorum. Ubisoft’un kamp alanında TPS kamera açısını kullanması resmen eşeğin aklına karpuz kabuğu getirdi. Çünkü Far Cry’ı hiç TPS düşünmemiştim. Fakat uygulamada gayet iyi durmuyormuş. Belki bir sonraki oyunda Far Cry TPS olur?

Bunların dışında kampınızın içerisinde çeşitli mini oyunlar(Domino gibi) oynayabileceğiniz gibi otomobil, uçak, helikopter ve at gibi ulaşım araçlarına da erişim sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca Silahlarınız üzerinde modifikasyonlarda yapabiliyor, kamp içerisindeki yoldaşlarınıza belli konularda yardım eden görevler alıyorsunuz.

Artık Far Cry 6’ın mekaniklerinden bahsetme zamanı geldi. Far Cry 6’nın önceki oyunlarından en büyük farkı yukarıda birden fazla kez bahsettiğim gibi karakterinizin savaşmaya hazır tam donanımlı bir gerilla olması. Bu da oyuna ekstra bir hız katmış. Önceki oyunlarında saatlerce oynadıktan sonra bomba atmayı yeni öğrenmişken Far Cry 6’da oyunun ilk saatinden itibaren atlayıp, zıplayıp, silahları sorusuz kullanıyorsunuz. Bu hız sanki oyunu biraz Just Cause’a yaklaştırmış gibi duruyor. Aslında oyun TPS olsa belki Just Cause oyununun biraz daha yavaşı diyebilirdim. Yalnız bu benzetmem sadece oynanış mekanikleri konusunda bir benzetme. Bunu dışında diğer konularda tabiki Far Cry her zaman Just Cause’nin üstünde bir yapım oldu.

Şunu söylemeliyim ki Far Cry 3’den sonra Far Cry 4, Far Cry 5 ve ara oyunlar beni biraz Far Cry serisine küstürmüştü. Hatta önceki oyunları inceleme dışında çok oynadığımı söyleyemem. Fakat geçen zaman içinde o kadar çok RPG tarzı oyunlar üzerinde zaman harcamışım ki Far Cry 6’yı oynarken, Far Cry’ın çatışmalarını özlediğimi fark ettim. Kontrol noktalarını basmayı, devriyelerle çatışmayı ya da bazen alarmı çaldırmadan gizli gidip bütün düşman kamplarını temizlemeyi bayağı özlemişim.

Son olarak oyunun grafiklerine gelince; söylenecek çok bir şey yok. Ubisoft’un AAA oyunlarında grafikten konuşmak zaman kaybı geliyor bana. Çünkü Ubisoft’un AAA oyun grafikleri gerçekten harika. Özellikle yüksek bir noktadan uzaklara bakmak, kaplama kalitesi, silah ve araç tasarımları, ışığın kullanılması vs. grafik konusuna her şey harika. Ayrıca Ubisoft optimizasyon konusunu çözmüş gibi duruyor. Ben incelemeyi PC’de, HD Texture paketi indirip, orta halli bir ekran kartı ile yapmış olmama rağmen hiç bir takılma yaşamadan akıcı şekilde sorunsuz oynadım.

Far Cry 6 Satın Alınır mı?

Far Cry 6 incelemesini yaparken aklınızdaki bütün soruları yanıtlayabilmek adına ince eleyip sık dokumaya çalıştım. Yine Far Cry 6 incelemesini yaparken bir serinin devam oyunu olmasından dolayı sık sık önceki oyunlarıyla karşılaştırmaya çalıştım. Şunu söylemeliyim ki eğer daha önce hiç Far Cry oyunu oynamayan yada çıkan bütün Far Cry oyunlarını severek oynayan bir oyuncuysanız mutlaka alıp oynamalısınız. Çünkü Far Cry 6 bildiğimiz Far Cry. Aklınızda soru işareti kalmadan alıp oynayabilir ve aldığınız hazzı doruklara çıkartabilirsiniz.

Eğer benim gibi Far Cry 3’den sonra Far Cry oyunlarından tat almanız giderek azaldıysa ve Far Cry serisine küsmüş yaklaşık 2-3 senedir Far Cry oyunu oynamıyorsanız, o zaman indirime girince Far Cry 6’ya bir şans vermenizi öneririm. Ubisoft her ne kadar bildiği formül üzerinden tekrar devam etse de Far Cry 6’yı çıkarmak konusundaki ertelemeleri bana biraz Far Cry oyununu özlettirmiş. Belki sizde de aynı duyguları yaşatır.

Far Cry 6 Sistem Gereksinimleri

Minimum sistem gereksinimi

 • OS: Windows 10
 • İşlemci: AMD Ryzen 3 1200 @ 3. Ghz ya da Intel Core i5-4460 @ 3.1 Ghz
 • Hafıza: 8 GB
 • Ekran Kartı: AMD RX 460 (4 GB) ya da NVIDIA GeForce GTX 960 (4 GB)
 • Disk Alanı: 60 GB

Önerilen sistem gereksinimi

 • OS: Windows 10 (64-bit versions)
 • İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X @ 3.8 Ghz ya da Intel Core i7-7700 @ 3.6 Ghz
 • Hafıza: 16 GB
 • Ekran Kartı: AMD RX Vega 64 (8 GB) ya da NVIDIA GeForce GTX 1080 (8 GB)
 • Disk Alanı: 60 GB