8.0
Puan

Artılar

 • Son AC oyunlarından daha küçüktür.
 • Görev çeşitliliği
 • Harika gizlilik öğeleri
 • Harika ortam tasarımları

Eksiler

 • Tek şehir olması
 • Dövüş dinamiği çok düz
Satın Alınabilirlik
9.0

Özet

Assassin's Creed Mirage, serinin hayranları için hoş bir sürpriz olabilir. Oyun, sosyal gizliliğe odaklanan oynanışı ve iyi tasarlanmış dünyasıyla öne çıkıyor.

Ubisoft’un efsane serisinin seni oyunu Assassin’s Creed Mirage, özlediğimiz saf Assassin’s Creed deneyimini bizlere tekrar yaşatıyor.

Assassin’s Creed Mirage, Abbasi Halifeliğinin hüküm sürdüğü dokuzuncu yüzyıl Bağdat’ta geçiyor ve Assassin’s Creed Valhalla’da Eivor’un mentoru olarak tanıtılan yeni kahraman Basim Ibn Ishaq’ın hayatının bir bölümüne odaklanıyor. Assassin’s Creed Valhalla olaylarından birkaç yıl önce geçen Mirage, Basim’in Irak’taki anavatanında sokak hırsızından usta suikastçıya dönüştüğü olayları anlatıyor. AC Mirage, açık dünya serisinin RPG öğelerinin olmadığı ilk oyunlarına benzer şekilde sosyal gizliliğe odaklanıyor.

AC Mirage, Basim’in Bağdat ve halkını kendi amaçları için kullanan güçlü, gölgeli bir grup olan Kadimlerin Düzeni’ne (gelecekteki Tapınakçılar) karşı mücadelesine odaklanıyor. Masumlar vahşice katlediliyor, özgürlük ellerinden alınıyor ve şehir acı çekiyor. Basim olarak biz de bu düzene bir dur demeye çalışıyoruz.

Assassin’s Creed Mirage oyununda, Origins ve Odyssey gibi son RPG tarzı oyunlarda yer alan deneyim puanları artık yok. Bunun yerine daha basit zamanı yavaşlatma, düşmanları bulma ve suikast yapmadan önce anında onlara ışınlanması gibi yetenekler mevcut. Aslında bu haliyle oynanış olarak ilk Assassin’s Creed oyununa çok benziyor.

Assassin’s Creed oyunlarının çoğunda olduğu gibi (özellikle Mirage’ın yoğun bir şekilde çektiği ilk 2007 oyunu), hedefler gözlemlenir ve analiz edilir. Hedeflerin devriye yolları, alışkanlıkları veya zayıf yönleri anlaşıldıktan sonra, çevreyi kendi avantajınıza (ve onların dezavantajlarına) çevirmeye başlayabilir, güvenlikteki boşluklardan veya kelimenin tam anlamıyla duvarlardan geçebilirsiniz. Aslında suikast kısmı dışında kalan araştırma sekansları Witcher 3’teki dedektifliğe çok benziyor. Hatta Basim, çeşitli akıl hocaları ve arkadaşları tarafından sürekli olarak işleri yavaş yapmaya teşvik edilir ve hikaye yapısı da bu yavaşlığı destekler. Suikastler, metodik bir şekilde ilerleyen bir hazırlığın sonucunda gerçekleşir; gardiyanları ortadan kaldırmak, çalılıklarda veya konteynerlerde saklanmak, engelleri kaldırmak için özenle çalışmak ve son olarak bir hedefi ortadan kaldırmak sürekli olarak ödüllendiricidir.

Assassin’s Creed Mirage, AC serisinin bir tür yumuşak sıfırlamasıdır. Mekanik ve Müslüman kültürü açısından köklerinden sapmadan, önceki üç oyunda bulunan sonsuz yan görevler ve simgelerle şişmiş haritalar gibi bazı özelliklerden yoksundur fakat temiz oynanışa sahip bir oyun sunuyor. Serinin önceki üç oyunundaki gibi geniş ülkeler yerine, artık tek bir şehri keşfediyor ve oyun ilerledikçe mahallelerini ve karanlık köşelerini ortaya çıkarıyorsunuz.

Her AC oyununda olduğu gibi AC Mirage’da da yine çevreler çok iyi tasarlanmış durumda. Zengin bölgeler, fakir bölgeler, tüccarlar, üretim yerleri, şehir içi, banliyöler vs. bölgeler harita tasarlanmış. Şehir resmen yaşıyor. Zaten Ubisoft ortam tasarımları konusunda kendini kanıtlamış iyi bir yapımcı.

Son üç oyununa göre daha küçük ve daha odaklanmış bir oyun olmasına rağmen, Mirage’da ortam çeşitliliği yeterli seviyede. Fakat silah ve zırh çeşitliliği çok sığ kalmış. Kullandığınız her silah ve zırhın üç farklı güncellemesi mevcut. Yani oyunun başında beğendiğiniz bir kılıçla oyunun sonuna kadar gidebilirsiniz. Ayrıca AC Mirage’da bir seviye sistemi de bulunmuyor. Düşmanlarınız ya güçlüdür ya da zayıf. Yani oyunun başından sonuna kadar düşman güçleri değişikli göstermiyor. Böyle olmasına rağmen oyundaki güç seviyeleri çok iyi ayarlanmış. Oyun ne çok kolay ne de çok zayıf oluyor. Hatta Basim, giriş seviyesi bir suikastçı olduğu için oyunda 4’ten fazla düşmanın arasına girdiğinizde hepsini dövüp aralarından çıkma şansınız çok düşüyor.

Oyunun konusu hakkında spoiler verip oyun tecrübenizi kötüleştirmek istemem. Ancak hikayenin merak uyandırıcı ve yeterli olduğunu söyleyebilirim. AC Mirage içerisinde AC Valhalla ile bağlantılı bazı bilgilerde mevcut o yüzden AC Valhalla’yı tamamlamak veya en azından hikayesinin geniş vuruşlarını bilmek Mirage deneyimize çok yardımcı olacaktır. Aksi takdirde Mirage’ın sonu hiçbir anlam ifade etmeyebilir.

Assassin’s Creed Mirage’da Basim, seride kontrol ettiğim en duyarlı karakter olmasına rağmen, oyun boyunca hâlâ duvarlarda sıkışıp kalabiliyor. Mesela yanlışlıkla sıçrayışlar yaparak ve sık sık gizliliğin bozulduğu oldu. Ya da ilk oyunlardaki gibi duvarların en noktasına çıkamayış sinir bozabiliyor. Özellikle son üç oyunda her yere tırmanan karakterlerden sonra böyle bir dönüş yaşamak sinirlendirebiliyor.

Sonuç olarak

Oyun çoğunlukla güzel, özellikle binalar, doğal çevre, hava durumu, dokular ve giysiler. Ayrıca oyun hem RTX 3070ti ve ASUS ROG Ally Z1 Extreme ile yağ gibi pürüzsüz aktı gitti. Ne yazık ki, karakter modelleri, döneme ve konuma uygun kıyafetlerine rağmen, Xbox 360 çağında çekilmiş gibi o kadar iyi hazırlanmamış. Yüzler genellikle boş, aşırı öfke veya neşeli sevinç arasında çok az farklılık var. Performans sanatçıları vokal olarak iyi bir iş çıkarırken ve yazı mükemmel olsa da, zar zor detaylandırılmış yüzler bağlantı kurmayı zorlaştırıyor.

Her şey bir yana, AC Mirage (Origins ve Odyssey’den sonra) serideki en sevdiğim oyunlardan biri olabilir. Yan görev yapma zorunluluğu ve level sistemi olmadan saf hikayeye odaklanmış olması AC serilerindeki sadeliği özlediğimi gösterdi.

Assassin’s Creed Mirage alınır mı?

“Evet alınır” Assassin’s Creed Mirage, serinin hayranları için mutlaka oynanması gereken bir oyun. Özellikle serinin ilk oyunlarını seven oyuncular, Mirage’ın daha basit ve metodik oynanışını beğeneceklerdir. Ayrıca son üç oyunun RPG öğelerinde ve zorunlu kılınan yan görevlerinden sıkılan ve sade bir hikaye deneyimi oynamak isteyen oyuncular için çok başarılı bir oyun olmuş.

Assassin’s Creed Mirage fiyatı

Assassin’s Creed Mirage Minimum Sistem Gereksinimleri

 • Ekran Kartı: AMD Radeon R9 380 / NVIDIA GeForce GTX 960 veya daha iyi ekran kartı
 • İşlemci: AMD Ryzen 3 1200 / Intel Core i5-4590
 • RAM: 8 GB
 • Depolama: 75 GB
 • İşletim Sistemi: Windows 10

Assassin’s Creed Mirage Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • Ekran Kartı: AMD Vega 64 – 8GB / GeForce GTX 1080- 8GB
 • İşlemci: AMD Ryzen 7 1700 / Intel Core i7-6700
 • RAM: 16 GB
 • Depolama: 75 GB
 • İşletim Sistemi: Windows 11