7.5
Puan

Artılar

  • Tüy kadar hafif
  • Kullanımı rahat
  • Düşük gecikme

Eksiler

  • Kablolu bağlantısından yoksun
  • Yetersiz ses yalıtımı
  • Yetesiz yazılım
Satın Alınabilirlik
7.0

Özet

Logitech G435 hem tasarımı hem rahatlığı hem de fiyatı ile orta seviyede kablosuz kulaklık arayan kullanıcılar için yeterli bir ürün olacaktır. Logitech Lightspeed bağlantısının yanında Bluetooth bağlantısına da sahip olması G435'i birden fazla cihazda kullanmanıza imkan da sağlamaktadır. Bir de kablolu bağlantısı olsaydı belki o zaman hayalleri bile süsleyebilirdi.

Bir kulaktıkta konfor, tasarım ve ucuz fiyat arıyorsanız Logitech G435 kablosuz oyuncu kulaklığına bir şans verebilirsiniz.

Bir kulaklık satın alırken performansı kadar bütçenizi aşmaması da önemli bir seçim belirleyicisidir. Bu yüzden bir kulaklık seçerken bütçenizi aşmamak adına hangi özelliklerden kısacağınızı belirlemeniz gerekir. Logitech G435 orta seviye bir oyuncu kulaklığı olsa da profesyonel oyuncu kulaklıklarına yakın bazı özellikler sunar. Örneğin Logitech G435 düşük gecikmeli hızlı bağlantıya, tüy kadar hafifliğe, düşük fiyata, hoş görünen renk seçeneklerine ve şık bir tasarıma sahiptir. Bu yüzden Logitech’in G435 Lightspeed oyuncu kulaklığı, benim gözümde sağlam ve ekonomik bir spor arabaya benzer. Sizde yazının devamını okuyarak Logitech G435 için spor araba benzetmeme layık olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Logitech G435 kutusu, diğer Logitech ürünlerinden alıştığımız gibi dolu dolu geldiği söylenemez. Ancak renk seçenekleri olarak şık, kullanırken inanılmaz rahat, birden fazla kablosuz bağlantı desteği ve rakiplerine oranla uygun fiyatı ile kullanıcıya görünenden çok daha fazlasını sunar.

Logitech G435’in en büyük tasarım özelliği şaşırtıcı derecede hafif olmasıdır. G435’in ağırlığı sadece 165 gramdır(Boyut: 163×170×71 mm). Logitech mühendisleri ağırlığı düşük tutmak için sizin de tahmin edeceğiniz gibi genellikle plastik malzeme kullanmıştır. Dünya’ya bu plastik malzeme ile kötü davranıyorum diye düşünmeyin çünkü Logitech G435, karbon etkisini sıfıra indirmeye dayalı yüksek kaliteli CarbonNeutral® sertifikasına sahiptir ve %22 geri dönüştürülmüş plastik malzemelerde üretilmiştir. Kulaklığın kutusu bile geri dönüştürülmüş kağıttan yapılmadır.

Benim test ettiğim Logitech G435, üreticinin tabiriyle kırık beyaz ve lila renkli olanı. Ama bunun dışında ağır gösteren bir renk arıyorsanız Siyah ve Neon Sarı ya da daha gösterişli parlak bir renk arıyorsanız Mavi ve Ahududu renkleri de mevcut. Ürünün genel tasarımı G733 modelini fazlasıyla andırsa da G435’te RGB ışıklandırma bulunmamakta. Benim gibi RGB ışıklandırmayı sevmeyen bir kullanıcı iseniz ve G733’ün tasarımını beğeniyorsanız G435’e şans verebilirsiniz.

Logitech G435 küçük kafalar için tasarlanmış olsa da esneyebilen ve sağlam taç kısmı sayesinde kafanızı ağrıtmadan sıkıca kavrar. Kafayı ağrıtmamasının en büyük sebebi ürünün son derece hafif olmasıdır. G435’in kulak tomurcukları tüy kadar hafif ve hafızalı köpük ile oluşturulmuştur. Dış kısmı ise hava alan ve terletmeyen kumaşla kaplanmıştır. Böylelikle tüm gün takılı olsa da kulağınızı ağrıtmadığı gibi terlemeye de yol açmaz.

Bu kulaklığı ilk elime aldığımda hafifliğinden ötürü ‘Logitech bu kez malzemeden çalmış’ demiş olsam da kullandıkça ve diğer oyuncu kulaklıklarıyla karşılaştırınca aslında bu hafifliğin ne kadar konforlu olduğunu anlamış oldum. Bazen ağır ürünlerin daha kaliteli olduğu düşünülse de aslında bu doğru bir düşünce değildir. Aksine taşınabilir ürünlerde daha hafif olan daha konforludur. Logitech de G435 modelinde 40 mm sürücüler kullanmış olsa da bayağı hafif bir kulaklık yaparak zoru başarmış. Bu arada kulaklığı esneme konusunda ne kadar zorlasamda hem zarar veremedim hem de hafızalı olmasından dolayı hemen standart formuna geri geldi. Ayrıca yaklaşık bir buçuk aydır tomurcuklarda da herhangi esneme yaşamadım.

Logitech G435 üzerinde bir güç düğmesi, ses seviye ayar düğmesi ve basılı tutulduğunda Lightspeed ile Bluetooth arasında geçiş yapan veya basıldığında mikrofonu kapatan bir düğme bulunur. Bağlantı girişi olarak da sadece USB-C bağlantı noktasına sahiptir(Sadece şarj amaçlı). Yani Logitech G435’te 3,5mm bağlantı noktası bulunmamaktadır. Kısacası kulaklık hiçbir kablolu bağlantıyı desteklememektedir.

Logitech G435 üzerinde arka plan gürültüsünü azaltan çift hüzmelemeli mikrofonlar yer alır. G435’teki mikrofon tasarımı inanılmaz derece de hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Diğer kulaklıkları taşıma sırasında mikrofonu başıma bela olurken G435’teki gömülü mikrofon bu sorumunu da çözmüş oldu. Ayrıca gürültü engelleme özelliği de başarılı diyebilirim. Ofisimiz gürültülü bir cadde üzerinde olmasına rağmen uğultu seslerini engelleme konusunda iyi diyebilirim. Tabi ki bariz korna sesi ya da bir konuşma sesini engellemiyor. Genelde rüzgar, uğultu vs. gibi seslerde gürüntü engelleme etkili oluyor. Bu arada kulaklığın Bluetooth bağlanma seçeneği de olduğu için telefon ya da tabletinize bağlayarak hem müzik dinleyebilir hem de rahat bir şekilde telefon görüşmesi gerçekleştirebilirsiniz. Telefon görüşmeleri sırasında da gürültü engelleme özelliği kullanıbiliyor.

Logitech, G435 kablosuz kulaklığı için tek şarjda kağıt üzerinde 18 saat pil ömrü sunmaktadır. Ben kullanımlarımda kulaklığı tek şarjda 19-20 saate kadar kullanabildim. Yazının başında da dediğim gibi kulaklık düşük enerji tüketimi ile pil ömründe artış sağlayabilmektedir.

Logitech G435 kablosuz kulaklıktaki 40 mm sürücüler hatrı sayılır kalitede ses seviyesi sağlıyor. Genel ses kalitesi tamamken netlik konusunda orta denilecek bir seviyede diyebilirim. Bu yorum gelen sesin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Oyun oynarken önemli ses öğeleri kaliteli duyuluyor. Hatta müzik tonları da iyi geliyor. Özellikle patlama ve silah seslerindeki bas öğeleri bu fiyattaki bir kulaklıktan beklenenin üzerinde. Fakat bir Logitech Pro X gibi de seslerde yeni ayrıntılar duymayacağınızı da bilmenizde fayda var.

Mesela oynadığım oyunların çevresel sesleri, diyalogları, efektleri kulağa çok net geliyor. Yolculuk sırasında dinlediğim müzikten, G435’le aynı paraya denk kulakiçi kulaklıklardan çok daha kaliteli deneyim yaşatıyor. Film izlerken de iyi hissettiriyor. Bazen baslar yetersiz gelse de(Dinlediğim şeyden kaynaklı da olabilir), basları artırmak istediğimde Logitech’in yazılımında böyle bir ayar bulunmuyor. Maalesef Logitech G435’te ekolayzer ayarları yapmak için yazılım desteği sunulmuyor.

Logitech G435’i kulağımda hiç çıkarmadan 3 saat kullandım. Daha önce kullandığım oyuncu kulaklıkları 1 saatin artından kulak kıkırdaklarımı çok ağrıtır ve ara verene kadar çalışma süremi eziyete çevirebiliyorlardı. Ancak G435’i kullandığım süre boyunca havadar, kumaş kaplı kulak tomurcukları, hafifliği ve iyi kavrayan taç kısmı sayesinde beni rahatsız etmedi. Yalnız kulaklığın ses yalıtımı yetersiz. Sesi normal seviyede tutmanız çevrenizi duymaya neden olurken sesi biraz açmanız yanınızdakilerin sizinle aynı sesi duymasına hatta algılamasına sebep oluyor. Yani kulaklıktaki sese tam anlamıyla gömülemiyorsunuz.

Kulaklık hem Lightspeed dongle hem de Bluetooth ile son derece sağlam bir bağlantı sağlıyor. Videolardaki ve oyunlardaki dudak senkronizasyonunda hiç gecikme olmuyor. Bağlantı mesafesi de 15-20 metre kadar sorunsuz sağlanıyor.

Kulaklık hem konsol hem PC hem de macOS X 10.14 ve sonrası sistemler ile tam uyumlu olarak çalışıyor. Herhangi bir 3D özellik veya yazılım içermese de Dolby Atmos, Windows Sonic ve Playstation 5’in Tempest 3D AudioTech’i ile uyumlu çalışıyor. Logitech G435’in mikrofonu da hem çevrimiçi oyunlarda hem de Bluetooth telefon görüşmelerinde sesi net bir şekilde alıyor. Karşıdaki kişilere sesi net ve temiz iletiyor.

Logitech G435 Alınır mı?

Logitech G435 sportif tasarımı, rahat kullanımı ve çift kablosuz bağlantı özelliği ile fiyatının üzerinde bir kulaklık deneyimi sunuyor. Haberi yazdığım sırada 1300-1400 TL arasında bir fiyat ile satılmakta. Bu kalitede bir kulaklık almak isterseniz günümüz Türkiye’sinden 2000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Logitech G435, PC, Mac(macOS X 10.14 ve sonrası), konsollar(Xbox Series X, PS5 Nintendo Switch dahil) ve Bluetooth bağlantıya sahip her cihazda sorunsuz çalışıyor. Kulaklığın benim için eksiği kablolu bağlantının olmaması ve yazılım destekli ekolayzer özelliklerinin olmamasını gösterebilirim. Bu özellikler içinde fiyatta daha yüksek profesyonal oyuncu kulaklıklarına bakılabilir.