9.0
Puan

Artılar

  • 3 farklı cihaza bağlanması
  • Mükemmel pil ömrü
  • Kullanışlı tasarım
  • Windows ve MacOS uyumluluğu

Eksiler

  • Türkçe klavye bulunmuyor
  • Eli küçük olanlar için büyük olabilir
Satın Alınabilirlik
9.5

Özet

Logitech Master 3, özellikle profesyonel kullanıcılar için tasarlanmış, yüksek performanslı bir kablosuz fare. Elektromanyetik tekerleği, yüksek hassasiyetli sensörü ve ergonomik tasarımı ile yoğun çalışma ortamlarında kullanıcıların performansını arttırmayı hedefliyor.

Özellikle profesyonel kullanıcılar için tasarlanmış, yüksek performanslı kablosuz fare Logitech Master Master 3, uzun kullanımdan sonra test masamızda.

Logitech Master 3, özellikle profesyonel kullanıcılar için tasarlanmış bir kablosuz fare. İşlevselliği ve ergonomik tasarımı ile dikkat çeken bu fare, özellikle yoğun çalışma ortamlarında kullanıcıların performansını arttırmayı hedefliyor. Farenin en önemli özelliklerinden biri, Logitech’in yeni nesil elektromanyetik tekerleği. Bu tekerlek, hızlı bir şekilde kaydırma yapabilmenizi sağlarken, hassasiyeti de arttırıyor. Bu sayede, belirli bir noktaya hızlıca gitmek istediğinizde veya uzun belgeleri hızlıca tararken kolaylık sağlıyor.

Logitech MX Master 3 tasarımı

MX Master 3 göz alıcı bir tasarıma sahip. Diğer farelere kıyasla ele tam oturan yapısıyla, daha önce gördüğümüz birçok fareden kesinlikle farklı görünüyor. Metal tekerleklerden, kauçuk dış kaplamaya kadar yapımında kullanılan malzemelerin karışımı kesinlikle şık ve kullanışlı.

MX Master 3 tasarımında kullanılan kauçuk dış kaplama üzerinde kullanılan konturlar ve metal tekerleklerdeki gümüş rengi ofis ve ev kombinlerine çok iyi uyum sağlıyor. MX Master 3 faresinin ön tarafında şarj için bir USB-C bağlantı noktası bulunuyor. Kullanım sırasında fareyi şarja bağlasanız bile tipik bir kablolu fare gibi kullanıma engel olmuyor.

MX Master 3 üzerinde 7 düğme(Sol/Sağ Tıklama, Geri/İleri, Uygulama Düğmesi, Tekerlek Modu Geçişi, Orta Tıklama), kaydırma tekerleği(Smart-Shift destekliyor), başparmak tekerleği ve hareket düğmesi bulunuyor. MX Master 3’te düşük pil ömrünü size bildirmeye yardımcı olan durum LED’i dışında, belirli bir aydınlatma bulunmuyor. MX Master 3’ün tam şarjla 70 gün dayanacağı göz önüne alındığınızda bu durumu eksiklik olarak görmek olmaz. Hatta USB-C kablosuyla bir dakikalık şarj bile size fazladan 3 saat daha çalışma süresi sağlıyor.

Logitech MX Master 3 yazılım ve kullanılabilirlik

MX Master 3, Logitech’in yeni ofis ürünlerinde olduğu gibi Logitech Options+ yazılımını kullanıyor. Bu yazılım Windows, Mac ve hatta Linux için indirilebiliyor. Bu özellik bile benim gibi hem Windows hem de MacOS kullanan kullanıcılar için MX Master 3’ün mükemmel bir fare yapıyor. MX Master 3 yazılımsız olarak Chrome OS, Android gibi birçok sistem destekliyor olsa da farenin indirilebilir bir yazılımının olması her şeyden önce pil ömrünüzü ve bağlantı durumunuzu izlemenizi veya fare üzerindeki düğmeleri özelleştirmenizi sağlıyor.

MX Master 3’ün yedi düğmesi bulunuyor. Bunların altı tanesinin programlanabilir bir sürü işlevi mevcut. Mesela, başparmak tekerleği multimedya denetleyicisi olarak da kullanılabiliyor. Ya da Premiere programında timeline üzerinde sağ-sol kaydırma yapmayı sağlayabilir veya yakınlaştırıp uzaklaştırma yapması için ayarlayabilirsiniz. Tuşların kullanım şekli tamamen sizin isteğinize ve alışkanlıklarınıza göre düzenlenebiliyor.

Logitech’in Options yazılımı, farenin yazılımdaki harika Flow öğesini kullanmasına da olanak tanıyor. Flow aynı ağ üzerinde iki farklı cihaz kullanıyorsanız sizin için harika bir özellik olacaktır. Flow’un ne olduğunu aşağıdaki “Logitech Flow Nedir” başlığından okuyabilirsiniz.

Tamamen farklı makinelerde ve işletim sistemlerinde iki ekranlı bir kuruluma sahip olabilirsiniz. Benim gibi bir Mac’te düzenleme yapan ve günlük çalışmaları için bir Windows PC kullanan biriyseniz bu ürün size büyük bir yardımcı olacaktır.

Logitech Flow Nedir?

Logitech Flow, Logitech’in bir yazılım teknolojisidir ve kullanıcılara birden fazla bilgisayarı aynı klavye ve fareyle kontrol etme imkanı sağlar. Bu özellik özellikle birden fazla cihazı olan kullanıcılar veya birden fazla monitöre sahip kullanıcılar için faydalıdır.

Örneğin, bir kullanıcının evindeki masaüstü bilgisayarına ve dizüstü bilgisayarına ihtiyacı var. Logitech Flow’u kullanarak, kullanıcı aynı klavye ve fareyi her iki cihaza da bağlayabilir ve monitörler arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilir. Kullanıcılar bunu sadece Wifi üzerinden ve yinep sadece klavyenin yanındaki bir düğmeye basması yeterli olacaktır.

Ayrıca, Logitech Flow kullanarak dosya kopyalama işlemi de yapabilirsiniz. Örneğin, evdeki masaüstü bilgisayarınızda bir dosya oluşturabilir ve aynı anda dizüstü bilgisayarınızdaki bir programda kullanabilirsiniz. Dosyayı kopyalamak yerine, sadece dosyayı kaydeder ve Logitech Flow aracılığıyla diğer bilgisayarda açarsınız.

Bu özellik, birden fazla cihazı olan kullanıcılar için çok zaman tasarrufu sağlar ve iş verimliliğini artırır.

Logitech MX Master 3 performansı

İş hayatı için geliştirilen ve verimliliği arttırdığı iddiası olan fareler söz konusu olduğunda, MX Master 3’ten daha iyisini bulamazsınız. Hatta Logitech dışında büyük fare üreticilerinden iş hayatı için yapılmış spesifik fare bile bulamayabilirsiniz. MX Master 3’ün performans özellikleri, şık tasarım ve kullanım rahatlığıyla birleşince daha önce deneyimlemediğiniz bir ürün ortaya çıkmış oluyor.

Logitech, MX Master 3’te Darkfield  sensörler kullanıyor. Bu sensör fareye nominal olarak 1000 DPI, maksimum olarak ise 4000 DPI hassasiyet sağlıyor. Bu hassasiyet oyuncuları mutlu etmese de çoğu ofis faresi için harika bir hassasiyet sağlıyor. DPI değerlerine baktığımızda MX Master 3 aslında yapmak için tasarlandığı şey, mükemmel yapmış oluyor.

MX Master 3, iş hayatında Photoshop, Premiere veya Final Cut gibi programlar kullananlar için iş yükünü hafifletiyor. Mesela video düzenleme için kullandığınız Premiere ya da Final Cut kullanımında ayar düğmesi ve baş parmak kaydırma tekerleği mükemmel çalışarak size büyük bir kısayol sağlamış oluyor. Bu tarz tasarım ve video programlarında önceden ayarlanmış işlevleri ve sizin ayarlayacağınız birçok işlevi kolaylıkla MX Master 3 ile yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu işlevler her farklı program geçişinizde otomatik olarak ayarlanıyor yapıyor. Yani elle işlev geçişi yapmanız gerekmiyor.

MX Master 3’ün MagSpeed ​​tekerleği(Ana kaydırma tekerleği), mandallı veya serbest kaydırma seçenekleri sunuyor. Ayrıca bu tekerlek saniyede 1000 satır kaydırma olanağı da sunuyor. Daha basitçe anlatmak gerekirse; mesela kaydırma tekerleğini normal kullandığınızda klasik tırtıklı bir kullanım sunarken hızlı kullanımda tırtık kendini serbest bırakarak daha çok satır kaydırmanızı sağlıyor. Bunu otomatik olarak yapabildiği gibi mod değiştirme düğmesiyle de kalıcı olarak dişli ve serbest dönüş modları arasında geçiş yapabilirsiniz. MagSpeed tekerlek, özellikle büyük Excel tablolarıyla çalışıyorsanız veya en sevdiğiniz şarkılardan oluşan kapsamlı bir Spotify çalma listeniz varsa çok kullanışlı olabiliyor.

MX Master 3 daha önce incelemediğimiz MX Mechanical klavyede olduğu gibi Logi Bolt USB alıcısı veya Bluetooth aracılığıyla üç cihaza bağlanabiliyor. Üç cihaz arasında geçiş yapmak ise fare altındaki bir düğme ile saniyeden daha kısa sürede gerçekleşiyor. Ayrıca Logi Bolt USB alıcısına birden fazla Logitech ürünü bağlayarak anakart üzerinde USB giriş tasarrufu da sağlamış oluyorsunuz. Mesela ben MX Master 3 Logi Bolt alıcısına hem MX Mechanical klavyeyi hem de MX Master 3’ü bağlı olarak kullanıyorum ve şimdiye kadar hiçbir sorunla da karşılaşmadı. Sorunsuz çalışıyor.

Logitech MX Master 3 satın alınır mı?

“Evet” hiç düşünmeden gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızı yoğun olarak iş için kullanıyorsanız MX Master 3 sizin için çok iyi bir seçenek olacaktır. Hatta farenin tuş sesinden rahatsız oluyorsanız çok daha sessiz MX Master 3S’i de değerlendirebilirsiniz. Hiç şüphe yok ki MX Master 3, satıl alacağınız en değerli çevre birimi ürünlerden biri olacaktır. Süper konforlu tasarımı, çok yönlü yazılımı ve hassas takibiyle, paranızın karşılığını daha iyi veren iş ve günlük kullanım faresi MX Master 3 olacaktır.

MX Master 3, bazı rakiplerine karşı, özellikle Logitech Options’un sunduğu işlevler göz önüne alındığında, daha önemli miktarda çok yönlülük sunuyor. Hafif metalik serpintiler ve siyah-gri renkteki tasarımı birçok iş faresi ve günlük kullanım faresinden çok daha şık duruyor.

Bütün bunların dışında eksi olarak görülebilecek biraz yüksek fiyat fareyi kullanamaya başladıktan sonra iyi ki almışım düşüncesine dönüşecektir. Sadece günlük kullanım için alacaksanız bence Logitech’in başka fareleri de göz atmalısınız. Fakat daha çok iş için kullanabileceğiniz bir fare arıyorsanız Logitech MX Master 3 mükemmel bir seçenek olacaktır.

Logirech MX Master 3 fiyatı

Logitech MX Master 3 2490.00TL fiyatla satılmakta. İncelemesini gerçekleştirdiğimiz bütün ürünlerin fiyatlarına bu linkten bakabilirsiniz.