8.0
Puan

Artılar

  • Kompakt tasarım
  • Sensörlü aydınlatma
  • Üç farklı cihazda kullanabilme
  • Aydınlatma kullanılmazsa 5 ay pil ömrü

Eksiler

  • Home/End tuşu yok
  • Yüksek fiyat
Satın Alınabilirlik
7.5

Özet

Logitech bu kez karşımıza taşınabilirliği yüksek bir klavye ile çıkıyor. Logitech Keys Mini, taşıması kolay ve 3 farklı cihaza bağlanabiliyor olması ile dikkat çekiyor. Logitech'in oyuncular dışında çalışan kullanıcılara da değer verdiğini Keys Mini ile resmen görüyoruz.

Logitech’in yeni minik canavarı Keys Mini, yanınızdan ayırmayacağınız kaliteli, şık ve kullanışlı bir klavyeyi kullanıcılara sunuyor.

Son yıllarda mini klavyelere bir eğilim olduğu bir gerçek. Ben de bu trende girenlerden biriyim. Aslında buna yönelmemde kol ağrılarım da etkili oldu. Numpad olan klavyelerde ister istemez kolunuzu biraz sağa doğru açmanız gerekiyor. Bu durum ben de bu kol ağrısına neden oluyordu. Uzun zamandır kompakt bir klavye arayışım vardı. Logitech Mx Mini bu arayışımda ciddi şekilde ilgili çekti.

Bazı parçaları PCR olsa da şık ve sağlam

Klavye malzeme kalitesi olarak üst seviyede, yazım hissi oldukça güzel. Mekanik klavye furyasından sonra sonunda sessiz bir klavye bulmak güzel. MX Keys Mini ışıklı bir klavye, bu da ışığın az olduğu yerlerde çalışırken sorun yaratmıyor. Rakiplerinden farklı olarak ışık sensörlü. Elinizi klavyenin üzerine götürdüğünüzde ışık yanıyor, çektiğinizde sönüyor. Bu pilin daha uzun süre gitmesine neden oluyor.

3 farklı cihazda kullanılabiliyor

Ürünün en ilgimi çeken ve en harika özelliği üç ayrı aygıtta kullanılabiliyor oluşu. Masaüstü, laptop ve tablete ayrı ayrı tanıttıktan sonra tek tuşla bu cihazlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Hangi aygıt aktifse ona ait tuşun üzerindeki led ışık yanıyor. Bu geçişte gecikme son derece az. Cihazlar arası geçiş 1 saniye gibi kısa bir sürede oluyor. Çoklu aygıt özelliği, benim gibi birden çok aygıtta çalışanlar için harika bir özellik. Laptopumda belge açıp, masaüstünde kod yazabiliyorum. Eğer laptopta işlem yapmak istersem klavyeyi tek bir tuşla hızlı bir geçişle laptopa yönlendirebiliyorum.

Klavye şarjlı bir klavye. Şarj girişi type-c, bu da artı bir özellik olmuş. Günümüzde artık type-c evrensel bir bağlantı oldu diyebiliriz. Logitech’in belirttiğine göre ışık açık 10 gün şarj süresi var. Eğer ışık kapalı kullanılırsa bu süre 5 aya kadar uzayabiliyor.

Klavyenin tuş dizilişini beğendim. Ben kodlama ile uğraştığım için küçüktür/büyüktür (</>) işaretlerinin Z harfinin solunda olmasını tercih ediyorum. Ctrl tuşu en solda bu da artı bir özellik olmuş. Bazı klavyelerde en solda Fn tuşu oluyor. Bu bazen yazarken hata yapmama neden oluyor. Klavyede Home ve End tuşu yok, bunlar yazı yazarken çok sık kullandığım tuşlardı. Home ve End tuşları olsa iyi olurdu diye düşünüyorum. Aslında iş odaklı bir klavye de Home ve End tuşları sıkça kullanılan tuşlardır. Logitech bu tuşları eklemiş olsaydı klavye tadından yenmezdi.

Yine beğendiğim bir özellik fonksiyon tuşlarının varsayılan olarak aktif olması. Aslında güncel laptoplar klavyeleri bu şekilde ayarlı geliyor. Harici bir klavyede de böyle görmek güzel. Çünkü artık eskisi kadar programlarda F tuşları (F1…F12) yaygın kullanılmıyor. Dolayısıyla varsayılan fonksiyon tuşlarının aktif olması daha iyi diye düşünüyorum. Böylelikle tek tuşla ses açma, kısma, dikte tuşu(sesli yazma)/mikrofon açma kapama, ekran görüntüsü alma ya da emojilere ulaşma gibi özellikler hızlı bir şekilde kullanılabiliyor.

Klavye Windows, MacOS, Linux, Chrome OS, Android, iOS, iPadOS işletim sistemlerine uygun olarak tasarlanmış. Windows için Win, MacOS için Cmd butonu simgesi klavyeye işlemiş. Böylelikle MacOS’da ve Windows’ta kullanırken tuşların karışmasının önüne geçilmiş.

Sonuç Olarak

Logitech Keys Mini, Pembe, açık gri ve grafit olmak üzere üç renk seçeneği ile satışa sunulmuş durumda böylelikle çalışma ortanıza uygun olan rengi seçerek ortama uyumlu bir klavyeye sahip olmuş olacaksınız.

Özetlemek gerekirse; Logitech Keys Mini, iş hayatında klavyesinden ayrılınca çalışma ortamını yadırgayan kullanıcılar için şık, kaliteli ve taşınabilirliği yüksek seviye bir klavyeyi bizlere sunmuş. Elinizdeki neredeyse her işletim sisteminde sorunsuz çalışıyor oluşu da klavyeyi birden fazla cihazda kullanmanıza olanak sağlıyor. Fiyat olarak 1400-1500 lira ile satılıyor olması biraz yüksek gibi dursa da üç farklı cihaza bağlanıyor olması ve cihazlar arasındaki geçişi 1 saniyede yapıyor olması 3 farklı klavyeye ödeyeceğiniz ücreti teke indirmiş oluyor.