Oluşturulan yeni yapay zeka tekniği ile robotlar gölgeleri analiz ederek insan dokunuşunu algılayabilecek.

Cornell Üniversitesi’nden bilim adamları, robotların yalnızca bir kişinin gölgelerini analiz ederek fiziksel etkileşimleri tanımlaması için bir yol geliştirdi. Bir USB kamera ile el hareketlerinin ürettiği gölgeler kaydedilerek robotlara öğretiliyor. Üretilen algoritmalara daha sonra kullanıcının özel etkileşimini anlamak için hareketleri sınıflandırıyor. Çalışmanın baş yaratıcısı Guy Hoffman, yöntemin büyük ve maliyetli sensörlere gerek kalmadan robotlarla etkileşim kurmanın doğal bir yolunun sağlandığını söylüyor.

Bu araştırmada, şişirilebilir bir polyester düzenek üzerinde, altı farklı hareket fotoğraflandıktan sonra robota öğretildi. Altı farklı hareket öğretildikten sonra aydınlatmaya bağlı olarak %87.5-%96 arasında bir başarı sağlandı(Öğretilen hareketler: avuç içi ile dokunma, delme, iki elle dokunma, sarılma, işaret etme ve dokunmama). Hoffman, “Robot sizi yalnızca gölgeniz şeklinde görebiliyorsa ne yaptığınızı uygun resimleri çekmeden de algılayabilir” dedi.

Bu araştırma yapay zekanın el hareketlerini algılamadaki maaliyeti düşürmek için ciddi bir adım olarak görülüyor. Yani ileri ki süreçte bu teknoloji etkileşimli dokunmatik ekranlara eklenebilir ve ev asistanı droidlerle daha dostane ilişkiler kurulabilir. Araştırmanın tam makalesine bu linkten ulaşabilirsiniz.