Tesla aldığı yeni silecek patentiyle araç sahiplerinin başına bela olan kirli cam derdine çözüm getiriyor.

Birkaç gün önce, bazı çevrimiçi haber kanallarından Tesla elektromanyetik sileceğin ABD Patent Ofisi tarafından onaylandığını ve yeni nesil Roadster modelinde kullanılacağını öğrendik. Bu yeni teknolojinin adı; “Elektromanyetik Ön Cam Silecek Tasarım Sistemi” ve patent Ocak 2021’de onaylanmış.

Teknik açıdan silecek lastiği, sıradan silecek lastiğinden farklı bir yapıya sahip. Geleneksel silecek lastiği kavis şeklinde sıyrılır ve cam yüzeydeki tüm yağmur damlalarını kaldıramaz. Tesla’nın yeni teknolojisini entegre bir silecek sistemi olarak kullandıktan sonra sistem ön camdaki yağmur veya nemi tamamen gidermek için elektromanyetik bir doğrusal aktüatör kullanacak.

Açıklanan elektromanyetik silecek sistemi, doğrusal çalıştırıcı, bir kılavuz rayı ve bir elektromanyetik hareket bloğu içerecek. Ayrıca kılavuz rayı, aracın ön camının eğriliği boyunca yatay olarak düzenlenebilen çok sayıda kalıcı manyetik şerit içerecek. Bunların dışında silecek bazı akıllı özelliklere de sahip olacak. Yağış(yağmur yada kar) algıladığında otomatik sürüşün fonksiyonlarını ve hızını hava şartlarına göre otomatik olarak ayarlayacak.

Tesla bu teknolojisini şimdilik kendi araçlarında kullacak. İleride diğer markaların kullanmasına izin verecek mi bilinmez fakat rakip firmaların benzer teknolojiler araştırması ve geliştirmesi muhtemel.