Hacklenen Cyberpunk 2077 ve Witcher 3 kaynak koduları için yapılan milyon dolarlık açık artırmanın sona erdiği bildirildi.

Bu hafta gündemini ciddi şekilde doğduran olayı özetleyecek olursak; İki gün önce The Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 oyunlarının yayıncısı olan CD Projekt RED, hacker yada hackerlar tarafından siber saldırıya uğramış ve hacklenen bilgisayarda bulunan çeşitli mali raporların yanı sıra Witcher 3 ve Cyberpunk 2077’in kaynak kodları çalındığı doğrulanmıştı. Sonrasında CD Projekt RED, siber korsanlarla pazarlık yapmayacaklarını belirten bir yazı paylaştı. Bunun üzerine dün CD Projekt RED’in bir kart oyunu olan Gwent isimli oyunun kaynak kodları forumlarda paylaşılmış ve CyberNews sitesi bu kodların gerçek olduğunu onaylamıştı. Bu kaynak kod klasörü içerisinde bulunan Readme.txt dosyasında bugünün beklenmesi yazılıyordu. Devamında diğer oyunların kaynak kodları açık arttırma yöntemi ile satışa sunuldu. Yapılan teklifler 4500 dolar değerinde BTC tutarına erişti.

Bugün, tanınmış veri güvenliği kaynağı vx-underground’a göre; Witcher 3, Cyberpunk 2077 ve Gwent‘in kaynak kodu dosyaları, açık arttırma ile bilinmeyen bir tarafa başarılı bir şekilde satıldı. Bu, CD Projekt RED’in bilgisayar korsanlarıyla “bir anlaşmaya varmaması” durumunda kaynak kodlarını 48 saat içinde sızdırmayı ve satmayı vaat eden hızlı bir geri dönüş oldu.

vx-underground Twitter hesabından kazanan teklifin miktarını veya hangi para biriminin kullanıldığını bilmediğini ancak bilgisayar korsanlarından birinin açık artırmanın tamamlandığını onaylayan bir ekran görüntüsünü yayınladığını paylaştı.

Elbette bu durum, CD Projekt RED’in hackerlarla pazarlık yapmama vaatlerine rağmen veriyi kendisinin satın aldığı fikri de dahil olmak üzere birçok spekülasyona yol açtı. Açık artırmanın 1 milyon dolardan başladığı ve 7 milyon dolara “hemen al” ile satın aldığını yayınlan söylentiler arasında. Tabi ki alıcının bağımsız biri ya da firma olma olasılığı da var. Sonuçta satılan kaynak kodlar Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 oyunlarının kaynak kodları. Diğer bir spekülasyon ise açık arttırmayı kazananın kanun adamları olduğu yönünde. Bu şekilde korsanı yakalamak amaçlanmış olabilir.

Her şeye rağmen bizim şu an tek merak ettiğimiz CD Projekt RED bu konuda nasıl bir durumda(kaynak kodlarını kendi satın almadıysa). Ayrıca Bedava Witcher 3 ya da Bedava Cyberpunk 2077 şeklinde e-posta ya da web sitesi görürseniz dikkatli olun. Böyle bir şeyin virüs olma olasılığı %95 olacaktır.