CD Projekt Red’in resmi açıklamasından sadece bir gün sonra, çalınan verilerin bir kısmı forumlarda dağıtıldı.

Dün paylaştığımız haberde CD Projekt RED’in serverlarından birinin hacker ya da hackerlar tarafından saldırıya uğradığı ve bu saldırı sonucunda çeşitli mali verilerin yanısıra CD Projekt Red’in yaptığı bazı oyunların da kaynak kodlarının çalındığını ve bilgisayar korsanının veriler karşılığında fidye talep ettiğini bildirmiştik. CD Projekt RED tarafından yapılan açıklama ile bu bilgisayar korsanına boyun eğmeyeceklerini belirten bir yazı ile veri çalınma olayını doğrulanmıştı.

Bugün konuyla alakalı sıcak bir gelişme yaşandı. Bilgisayar korsanı CD Projekt RED’in restine karşılık sadece 24 saat geçtikten sonra Gwent isimli oyunun kaynak kod dosyalarını Mega.nz dosya paylaşım sitesinde yayınladı. Anında bu veriler kaldırılmasına rağmen internette hızla yayındı ve birçok hacker forum sitesi ve 4Chan‘de de paylaşılmaya başlandı(4Chan.org sitesi bu olaydan sonra engellenmiş olabilir).

CyberNews adlı bir web sitesi dosyaları indirdi ve verilerin gerçekten de CD Projekt RED tarafından yayınlanan bir kart oynama oyunu olan Gwent’e ait kaynak kodu içerdiğini doğruladı. Paylaşılan dosyalar arasında bir de readme.txt metin dosyası vardı. Bu dosyayı açınca içerisinde “sonraki paylaşım yarın” yazıyordu.

Ayrıca hacker forumlarında Thronebraker, Witcher 3, Witcher 3 RTX ve Cyberpunk 2077 için kaynak kodlarını içeren veriler açık artırmaya sunuldu. Bilgisayar korsanları depozito olarak 0,1 BTC talep ediyor (şu anda 4500 dolar değerinde).

CD Projekt RED en başından beri bu bilgisayar korsanı ile anlaşma yanlısı değil ve bundan sonra da olacağını düşünmüyoruz. Kalan kaynak kodları da paylaşılırsa ileri ki zamanlarda bağımsız geliştiricilerden Witcher, Cyberpunk 2077 ve Gwent oyunlarının benzer birebir kopyalarını görebiliriz. Bakalım yarın neler olacak?