Bilinmeyen bir kişi The Witcher ve Cyberpunk 2077 oyunlarının yapımcısı CD Projekt RED’in sunucularına saldırdı. Yayınlanan ve yayınlanmayan oyunlarla ilgili olabilecek verilere erişti.

Bugün CD Projekt RED sunucularına saldırıda bulunan bilgisayar korsanı, CDPR sermaye grubuna ait sunucuya erişmeyi başardı. Güvenliği ihlal edilen bilgisayar, şirket arasında veri paylaşımı ve sürüm oluşturma için bir Perforce sunucusuydu. CD Projekt bu sunucuda nelerin depolandığını konusunda yanıtsız kalırken verilerin geri yükleneceğini bilgisini veriyor. Bilgisayar korsanı erişebildiği birçok dosyayı şifreledi ve fidye istemek için temasa geçilmesini talep etti. Ayrıca bilgisayar korsanı istenildiği şeyler yapılmadığı takdirde ele geçirdiği verileri toplumla paylaşacağı konusunda tehdit etti.

Hacker’ın bıraktığı mesaja göre erişilen dosyalar arasında Cyberpunk 2077, Witcher 3, Gwent ve Witcher 3’ün yayınlanmamış versiyonları için kaynak kodlar yer alıyor. Ayrıca muhasebe, yönetici, hukuk ve yatırımcı ilişkileri bilgilerinin de olabileceği söyleniyor. 

CD Projejt RED, Cyberpunk 2077 piyasaya sürüldüğünden beri zaten çok zor bir dönem geçiriyordu. Özellikle konsol tarafında çok sorunlu olan oyunun dijital mağazadan kaldırılması, hisselerinin düşmesi ve oyuncuların hayal kırıklığına uğramasının yanında bu hacker saldırısı işleri daha da kötü bir hale getirdi.

Ayrıca yapımcı firma tarafından yapılan açıklamada saldırı doğrulanırken, siber korsanla hiçbir şekilde pazarlığa oturulmayacağı bildirildi.