El Salvador, Bitcoin’i yasal bir para birimi yapmak için bir karar aldı. Böylelikle ilk kez bir kripto para yasal para birimi oluyor.

The Guardian‘ın haberine göre; EL Salvador’u yeni yasası ile, vatandaşlar Bitcoin’i vergi ödemekten borç ödemeye, mal ve hizmet satın almaya kadar her şeyi yapmak için kullanabilecekler. Bu kararla bankalara erişimi olmayanlara ve yurtdışından ülkeye para göndermek isteyenlere yardım etmenin bir yolu olduğunu söyleyen Başkan Nayib Bukele kripto paraya tam destek verdi. Ancak eleştirmenler bunun düşünülenden daha gösterişli olacağından endişe ediyor.

Teklif, Bukele’nin geçen hafta Miami’deki bir Bitcoin konferansında duyurmasının ardından Salı gecesi El Salvador meclisinden geçti. 84 milletvekilinden 62’si karara geçer oy verdi. Bukele’nin ülkede büyük miktarda siyasi güce sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Partisi meclisin çoğunluğunu oluşturuyor ve bu da kontrolü ele geçirmesine izin veriyor.

Bitcoin, üç aydan kısa bir süre içinde El Salvador için resmi para birimi haline gelecek olsa da, tek para birimi olmayacak. Cryptonews‘e göre Bukele, ülke vatandaşlarının parayı dolar olarak değil, Bitcoin olarak tutmalarını istediğini söyledi. Ayrıca vatandaşlar istedikleri zaman iki para birimi arasında geçiş yapabilir ve muhasebe için ABD dolarının referans para birimi olarak kullanılacağı belirtiliyor. EL Salvador hükümeti, nüfusun Bitcoin kullanmasına izin vermek için “gerekli eğitim ve mekanizmaları teşvik edeceğini” söylüyor.