Yeni bir uyarlanabilir lens teknolojisinin mucidi ve öncüsü olan Deep Optics, ilk ve tek uyarlanabilir odaklı güneş gözlüğü olan 32°N yeni ürününü Kickstarter‘da tanıttı ve birkaç saat içinde finansman hedefini aştı.

32°N Kickstarter kampanyası, 15 Temmuz’da başlamasından birkaç saat sonrasında 1.204 destekçi ile 314.852 dolar tutarıyle hedefine ulaşarak sona erdi. 32°N güneş gözlüğü, tek bir gözlükle bir dizi farklı okuma aralığı sağlıyor. Yani hem uzak hem de yakın gözlüğü tek bir gözlükle birleşmiş oluyor.

32°N, işlevsel güneş gözlüğü görevi görürken okumayı dinamik olarak düzeltebiliyor. Bu ürün içinde barındırdığı teknoloji ile, doğal insan görüşünü taklit edip kullanıcıların yakın görüş için ‘okuma modu’ ve uzak mesafeler için ‘manzara modu’ arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapmalarını sağlıyor.

32°N, hem yakın hem de uzağı netleme özelliği, birden fazla gözlük taşıma durumunu ortadan kaldırıyor. Özellikle günde ortalama 58 kez cep telefonuna bakan birinin sürekli yakın ve uzak gözlükleri arasında geçiş yaptığı düşünülürse bunun ne kadar yorucu bir iş olduğu anlaşılıyor. 32°N’de bu yorucu işi ortadan kaldırarak tek bir gözlükle birden fazla farklı optik uzaklıkları destekleyen gözlükleri tek bir gözlükte birleştiriyor.

Deep Optics yatırımcıları arasında gözlük ve teknoloji alanlarında en iyi bilinen oyunculardan bazıları Essilor ve Samsung Ventures bulunuyor. Bu da Deep Optics’in elinde bulunan uyarlanabilir optik teknolojisinin dünya markalarının dikkatini geçtiğini açık şekilde gösteriyor. Özellikle bu teknolojinin neredeyse standart bir gözlük boyutu içerisine entegre edilmiş olması taktir edilecek bir mühendislik becerisini gösteriyor.

Deep Optics’in CEO’su ve kurucu ortağı Yariv Haddad, “Dinamik optikler aracılığıyla insan vizyonunu geliştirme görevindeyiz” diyerek ekliyor. “Presbiyopi(Yakın nesnelere odaklanamama), çoğu zaman birçok insanı etkileyen bir sorundur. 32°N yol haritamızdaki birkaç ürünün ilk ürünü. Birçok kullanıcının karşılaştığı bir soruna kusursuz bir teknolojik çözüm sağlamak için geliştirildi. Teknolojimizi bundan faydalanabilecek tüketicilerin eline almanın en hızlı yolunun Kickstarter’da kitle fonlaması olduğuna inanıyoruz.

32°N Nasıl Çalışır?

32°N güneş gözlükleri, panelin her noktasında dönebilen minik piksellere ayrılan pikselli sıvı kristal (LC) katmanlara sahiptir. Kullanıcı kaydırma yaptığında gözlüğün şakağına gömülü küçük işlemciyi etkinleştirir. İşlemci, kullanıcının kişisel verilerini hesaplar ve istenen lens derecesini oluşturmak için bu verileri gönderir. Merceğin içindeki milyonlarca minik piksel, merceği oluşturmak ve yakın nesneyi odak noktasına getirmek için yeni verilere göre elektriksel durumlarını değiştirir. Bunu da bir saniye içerisindn gerçekleştirir. Tamamen sessiz ve ekstra ağırlık veya hareketli parça içermeyen DeepOptics’in LC lensi, her an değiştirilebilen sınırsız sayıda dinamik, yüksek kaliteli lens sağlıyor. Ayrıca cep telefonlarına Bluetooth ile bağlanabilen gözlük, tam şarj ile tüm gün süren güç sağlıyor. Rakip çözümlerin aksine, 32°N herhangi bir adaptasyon süresi gerektirmiyor.

ESSILOR Akıllı Görme Çözümleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Denis Cohen-Tannoudji, “Essilor, kullanıcının ortamına ve ihtiyaçlarına uyum sağlayan akıllı gözlük çözümleri geliştirmede Deep Optics ile birkaç yıldır ortaklık yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi. “Şirketin 32°N’yi piyasaya sürmesinden memnunuz. Bu projeyi mühendislik ve tasarım bilgimizle desteklemekten mutluyuz.