Kızıl Gezegene doğru saatte 12.000 mil hızla altı aydan fazla süren yolculuktan sonra, araç Mars’a güvenli bir şekilde indi.

Perseverance saatte 12.000 hızlı altı aylık yolculuğun ardından bugün Türkiye saatine göre 18 Şubat 23.55’de Jezero kraterine iniş gerçekleştirdi. NASA’nın inişin gerçekleştiğinde paylaştığı görselin solunda Burdur’da yer alan Salda Gölü yer aldı. NASA’ya göre Salda Gölü, coğrafik ve jeolojik yapısı, Mars’taki Jezero Krateri’ne çok benziyor.

Perseverance, diğer Mars’a gönderilen araçlardan daha üstün özelliklere sahip. Bunlardan dikkat çekeni aracının üzerinde bulunuyor. Aracın üzerinde yüksek çözünürlüklü görüntü alabilecek teknolojilere sahip bir helikopter bulunuyor. Ingenuity adı verilen bu helikopter, gerektiği zaman araçtan ayrılabilecek ve aracın yakın çevresinde uçarak havadan görüntüler yakalayabilecek. Perseverence aracı, Mars’taki potansiyel yaşamın izlerini arayacak.

Perseverance Mars yüzeyinden taş ve kum örnekleri toplayıp saklayacak. Bunu gelişi güzel yapmayacak. Topladığı örneklerin işe yarayan ve yaramayanları ayrıştıracak. İş yarayanları ayırıp saklayacak. İlerleyen yıllarda Mars’a gönderilmesi planlanan diğer araçlar, Perseverance’nin sakladığı örnekleri alarak Dünya’ya geri getirecek. Bu örnekler yeryüzünde daha detaylı incelenecek.

Perseverance iniş yapmasıyla birlikte Mars’taki diğer dört araca katıldı. Diğer araçlar; Sojourner, Spirit, Opportunity ve Curiosity. Perseverance, yalnızca Mars’taki yaşam için yaşanabilir koşulların işaretlerini aramakla kalmayacak, aynı zamanda ‘geçmiş mikrobiyal yaşamın’ işaretlerini de arayacak. Ayrıca bu aracın başka bir görevi; Mars’a yapılacak gelecekteki insan seferleri hakkında bilgi toplama fırsatları da verecek.