Rus uzay ajansı Roscosmos ve Çin Ulusal Uzay Dairesi (CNSA), geçtiğimiz günlerde Ay üzerinde ve etrafında(yörüngede) ay ileri karakolları kurmayı kabul etti.

Bu duyuru, Rusya insanlı uzay yolculuğunun başlangıcı olan Yuri’s Night’ın 60. yıldönümünü kutlamaya hazırlanırken geldi. Bir ay istasyonu, dünya uzay ajanslarına ve bu ulusların insanlarına birçok fayda sağlayabilir. Bir gün Mars’a koloni kurup yolculuklar başladığı zaman bu üs birçok artı kazandırabilir.

Ayrıca kalıcı bir ay ileri karakolu, Güneş ve diğer astronomik nesnelerin gözlemleri, Dünya’nın kaynakları, çevresi ve Kozmos’taki diğer cisimlerin incelenmesi gibi çeşitli faaliyetler için harika üs olabilir. Böyle bir karakol inşa etmek, robotik, yerinde kaynakların kullanımı, kaynak depoları, derin uzay birimlerinin habitatları, uzayda itme gücü, optik iletişim, uzay katkı maddesi dahil olmak üzere çeşitli önemli gelişmiş teknolojiler ve yetenekler için bir araştırma ve kanıtlama zemini sağlayacaktır. Şu an için daha fazla detaylı bir bilgi bulunmuyor. Fakat konuyla alakalı gelişmeler oldukta sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.