Facebook, 2011’de bağımsız bir uygulama haline gelen messenger uygulaması çıktıktan sonra ana Facebook uygulamasından kaldırdığı sesli ve görüntülü arama eklemeyi test ediyor.

Bloomberg’in haberine göre, Facebook’un ana Facebook uygulamasına sesli ve görüntülü arama eklemeyi test ettiğini bildirdi. Bu özellikler şu anda bağımsız Messenger uygulamasının bir parçası. Facebook’un 2011’de sesli ve görüntülü arama özelliğini ana uygulamasından çıkarmış ve 2014’te resmi olarak kaldırmıştı.

Sesli ve görüntülü aramalar, Facebook’un Portal video kameraları ve Oculus sanal gerçeklik başlıkları gibi diğer ürünlerinde sunduğu çeşitli Messenger özelliklerinden ikisi. Şirket, Messenger’ın diğer özelliklerini ana Facebook uygulamasında tekrar devreye sokmayı planlayıp planlamadığını paylaşmadı ancak Messenger’ın ürün yönetimi direktörü Bloomberg’e “zaman içinde bundan biraz daha fazlasını görmeye başlayacağımızı” söyledi.

Facebook, ABD dahil birçok ülkede sesli ve görüntülü aramaları test ettiğini doğruladı. Şirket, ayrıca tam özellikli bir mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama deneyimi için insanlar Messenger’ı kullanmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Facebook uygulamasına sesli ve görüntülü aramalar eklemek ilk etapta Messenger’ı kapatmak anlamına gelse de bu son derece mantıklı duruyor. Çünkü bilgisayarınızda veya telefonunuzda başka şeyler yaparken arasında geçiş yapabileceğiniz bir uygulama daha azalmış anlamına geliyor. Ancak aynı zamanda her yerde Facebook ile etkileşime geçmeniz (veya en azından görmeniz) gerektiği anlamına da geliyor. Yani Facebook tarafından yapılan bu hamle bazı kullanıcılar için iyi fakat bazı kullanıcılar için aynı derecede kötü bir durum olacak.