Xiaomi ‘Mi’ ürün markasını aşamalı olarak kaldırıyor. Bu yılki Mi 11 gibi amiral gemisi akıllı telefonlar da dahil olmak üzere Xiaomi ürünleri artık Mi yerine sadece Xiaomi adını taşıyacak.

Bir Xiaomi yetkilisi, 2021’in üçüncü çeyreğinden itibaren Xiaomi’nin ‘Mi’ ürün serisinin adı Xiaomi olarak değiştirilecek söyledi. Ayrıca aynı yerkili “Bu değişiklik, küresel marka varlığımızı birleştirecek ve marka ile ürünleri arasındaki algı farkını kapatacak. Bu değişikliğin tüm bölgelerde yürürlüğe girmesi biraz zaman alabilir.” dedi.

Xiaomi, Redmi markasını hala varlığını sürdürüceğini söylüyor. Bu da üst düzey Xiaomi ürünlerinin Redmi ürünlerinin yanında ayrı bir çizgi oluşturacağı anlamına geliyor. Şirkete göre Xiaomi ürünleri teknolojinin zirvesini temsil ediyor ve birinci sınıf bir deneyim sunuyor. Redmi ürünleri ise daha erişilebilir bir fiyat noktasında büyük yenilikler getiriyor ve daha genç bir kitleyi hedefliyor.

Yetkili, bu adlandırma kuralının zaman içinde Xiaomi ekosistemine ve IoT ürünlerine de uygulanacağını söylüyor ancak Mi markası logosu şimdilik Xiaomi’nin Mi Home mağazalarında kullanılmaya devam edecek. Mi Mix serisindeki en son telefonun bu ay duyurulması ve adının Xiaomi Mix 4 olarak adlandırılması bu değişimin habercisi oldu. Önceki telefonlara Mi Mix, Mi Mix 2 ve Mi Mix 3 adı verilmişti.

Mi markası, muhtemelen okunabilirlik ve telaffuz nedenleriyle Batı pazarlarında büyük ölçüde kullanıldı. Örneğin, Mi 11 gibi telefonlara Çin’de zaten Xiaomi 11 deniyor. Ancak Xiaomi, şirket adının artık yeterince tanınabilir olduğuna ve ürünlerini daha iyi temsil ettiğine açıkça inanıyor.