Çoğu görüntü düzenleme uygulaması bugünlerde Google’ın web odaklı görüntü dosyası biçimini(Webp) yerel olarak destekliyor(nedense sadece Photoshop desteklemiyor).

Her görüntü formatını takip etmek zor olabilir. Çoğu insan JPEG, PNG ve GIF’e yeterince aşinadır. Peki ya Yüksek Verimli Görüntü Kapsayıcı (HEIC) dosyaları? Kamera üreticileri kadar farklı uzantılara sahip görünen RAW görüntülere ne dersiniz? Ve takibi günümüzde çok popüler olan WebP dosya uzantısı?

Yazımın konusu gereği şu an sadece sonuncu dosya uzantısına yani WebP dosya uzantısına cevap vereceğim. Google, “Web’deki fotoğrafların bayt boyutunu önemli ölçüde küçültmek ve web sitelerine izin vermek için WebP’yi 2010’da” “Web için yeni bir görüntü biçimi“olarak tanıttı. Dikkat ettiyseniz 10 yıldan uzun süredir bu dosya biçimi kullanılıyor. Google’nın WebP’ye geçmesindeki sebep diğer uzantılara güvenmemesi değil tamamen yükleme hızı.

WebP Dosyalarının Yayılması

Google, Chrome tarayıcısının kalbindeki Chromium açık kaynak projesi aracılığıyla WebP’yi destekleyen ilk şirket oldu. Diğer şirketlerin formatı benimsemesi biraz zaman aldı. Örneğin Apple, geçen yıl iOS 14 ve macOS Big Sur’un piyasaya sürülmesine kadar Safari’de WebP’yi resmi olarak desteklemedi. Ancak artık her büyük tarayıcı WebP resimlerini zorluk çekmeden görüntüleyebiliyor.

WebP’nin diğer yazılımlara yayılması da biraz zaman aldı. Birkaç popüler resim düzenleme uygulamasını ele alayım: GIMP, 2018’de format için yerel destek ekledi. Paint.NET 2019’da WebP desteğini tanıttı ve Pixelmator bu formatı 2020’de desteklemeye başladı. Çoğu kişi, Google’ın bu biçimi duyurmasından yaklaşık on yıl sonrasına kadar tarayıcının dışındaki WebP dosyalarını kullanamadı.

WebP Dosyaları Nasıl Açılır?

Bir WebP dosyasını açmanın en kolay yolu tarayıcıdır. Sonuçta biçimin amaçlanan kullanım durumu budur ve popüler web sitelerinde giderek daha yaygın hale gelmiş gibi görünmekte. Tarayıcının dışında bir WebP dosyasıyla çalışmak normalden çok daha kolay. Wikipedia, formatı destekleyen uygulamaların bir listesine sahip. Daha yaygın yazılımlardan bazılarını zaten yukarıda belirttim. Popüler bir resim düzenleme uygulamalarının güncel bir sürümüyle WebP dosyalarını açma şansınız yüksek(Umarım Photoshop kullanıcısı değilsinizdir).

Photoshop kullanıcıları WebPShop eklentisini kullanarak bu formatla çalışabilirler. Linkten indireceğiniz WebPShop.8bi dosyasını Photoshop içerisindeki Plug-ins klasörüne kopyalamanız yeterli. Artık Photoshop’unuz WebP uzantılı dosyaları açabilecek. Mevcut bir görüntüyü WebP’ye dönüştürmek isteyenler ise komut satırı yardımcı programını kullanarak bunu yapabilir. Bu ideal bir yöntem olmayabilir ancak en azından birden fazla görüntü düzenleyici program kullanmak veya eklentilerle uğraşmak istemeyenler için iyi bir seçenek olacaktır.