Google, bu ayın başlarında Stadia Games and Entertainment bölümünü kapatacağını duyurmasının ardından daha önce işe aldığı 150 oyun geliştiricisinin işine son verdiğini bildirdi.

2019’da Google CEO’su Sundar Pichal, Apple Arcade gibi bulut altyapısı üzerine inşa edilen bir oyun hizmeti olacak Stadia’yı duyurmuştu. Google bu hizmet için kendi özel oyunlarını da yapacağından sıkça bahsediyordu. Bunun üzerine oyun geliştirme bölümü açıldı, yüzlerce geliştirici işe alındı ve hatta Assassin’s Creed’in ortak yaratıcısı Jade Raymond bu işlerin başına getirilmişti.

Fakat iki yıl içinde Google, Stadia için oyun geliştiren üçüncü taraf geliştiricilerin ve yayıncıların bu servisi büyük ölçüde benimsemesini gördüğü için şirket içi Stadia oyun geliştirme bölümünü kapatacağını duyurdu.

Hatta Google dahili geliştirme ekibi SG&E’den yakın vadeli planlanan oyunların ötesinde özel içerik geliştirmeye daha fazla yatırım yapılmayacağı açıklaması geldi.

Bütün bunların ardından Cuma günü yayınlanan rapora göre 150 kişi işten çıkarıldı. Fakat aynı raporda neden işten çıkarıldıklarına dair net bir bilgi yok. Olayların bu şekilde yaşanmasına istinade mevcut ve eski Stadia çalışanlarına göre oluşturulan kurum, hizmet verme konusunda çok iyi fakat oyun yapan, kaotik ve çok disiplinli kişiler için kurulmamıştı.