NVIDIA anakart ortakları, blower tipi RTX 3090 grafik kartlarını web sayfalarından sessizce kaldırdılar.

Bazı teknoloji meraklılar, Nvidia kart ortaklarının son zamanlarda belirli RTX 3090 grafik kartlarını sayfalarından kaldırdıklarını fark ettiler. Ortadan kaybolan tüm kartlar blower tipi GeForce RTX 3090 tasarımları. Blower tipi fanlı ekran kartı denilince akla ilk gelenler yüksek gürültü seviyesi ve sıcaklıklar olmasına rağmen sayfalardan kaldırılma sebebi bu değil.

Bu ani kaldırma işleminin şu ana kadar yalnızca RTX 3090 modellerini etkiledi(bazı istisnalar dışında). Ancak RTX 3080 ve 3070 kartlarının hala listede görünüyor. Perakendecilerin artık son parti RTX 3090 kartlarını tamamen stokları tükenmeden satmaları bekleniyor.

Bu kartların aniden iptal edilmesinin nedenleri şimdilik bilinmiyor. Satıcıların bu kadar kısa süre içinde web sitelerinden ürünleri kaldırdığını sık sık görülen bir durum değil. Teorimiz, kaldırma işleminin NVIDIA’nın kısa süre önce duyurduğu Crypto Mining Processors ile bir ilgili olabilir. Durumun gerçekte ne olduğunu yakında Nvidia tarafından yapılacak açıklama ile öğreneceğimizi düşünüyoruz.