AMD’den Rick Bergman ile TheStreet‘in yaptığı bir röportajda , RDNA3 mimarisinin RDNA2’ye göre watt başına benzer bir performans artışı sağlaması gerektiğini öne sürdü.

Synaptics’in eski CEO’su ve şu anda AMD için Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışan AMD’den Eric Bergman ile yapılan röportajda, piyasaya çıkışı yaklaşan Radeon RX 6000 serisi ve halefi de dahil olmak üzere Radeon grafik kartlarının geleceği hakkında sorular soruldu.

Ne yazık ki AMD, Radeon RX 6900’ün kalbi olan NAVI 21 GPU ve 6800 serisine dayanan RDNA2’nin ışın izleme performansı hakkında henüz çok fazla ayrıntı açıklamadı. AMD yakında çıkacak olan grafik kartlarının Vulkan Ray Tracing API ve Microsoft DirectX Ray Tracing gibi endüstri standartlarını destekleyeceğinin taahhüdünü verdi.

Önümüzdeki hafta 18 Kasım’da AMD Radeon RX 6800 serisinin ilk incelemeleri bağımsız teknoloji gazetecileri tarafından yayınlanacak. Halihazırda çalışan sürücülere sahip oldukları duyurulan Radeon grafik kartlarının RDNA2 mimarisinin gerçek ışın izleme hızlanma potansiyelini çok yakında öğrenebileceğiz.

Ayrıca Bergman’a gelecekteki GPU mimarisi(RDNA3) watt başına performans iyileştirmeleri, RDNA2’den taşınırken benzer mimari kazanımların beklenip beklenmeyeceği soruldu. AMD’nin RDNA3 için watt başına bu tür performans iyileştirmeleri konusunda aynı (agresif) performansa sahip olacağını doğruladı.

AMD şimdi DDR5 belleğini (ve hatta belki PCIe 5.0’ı) destekleyen AM5 soket platformuna geçişine odaklanacak. Bunların Ryzen 6000 serisi olup olmadığını veya mimari yenilemeler olup olmayacağını henüz bilmiyoruz ancak Bergman aynı röportajda böyle bir olasılığın da değerlendirildiğini söyledi.