Apple, One More Thing etkinliğinde ilk olarak ARM tabanlı işlemcisini tanıttı. Apple, M1 kod adıyla piyasaya sürdüğü işlemci ile dizüstü piyasasında devrim yaratmayı hedefliyor.

Tunderbolt ve USB 4 teknolojilerini destekleyen M1, 8 çekirdekli grafik arabirimine sahip. Düşük güç tüketimi ve yüksek performans ile dikkat çeken yeni işlemci, rakipleriyle karşılaştırıldığında performans konusunda neredeyse 1.5 kat daha iyi sonuç veriyor.

Apple tarafından geliştirilen tüm uygulamalar ARM tabanlı yeni işlemciye göre optimize edildi. Yeni geliştirilen teknoloji sayesinde Mac cihazlarda iOS uygulaması çalıştırılabilecek. Ancak bu özelliği geliştiriciler kapatabiliyor.

M1 işlemcilerde bulunan birleşik bellek mimarisi sayesinde kullandığınız cihazlar daha performanslı hale gelecek. Kullanılan uygulamalar her zamankinden daha fazla grafik belleğine erişecek.

Yeni güvenlik teknolojisi sayesinde M1 işlemciye sahip olan cihazlar daha güvenli hale gelecek. Geliştirilen teknoloji Hackintosh sistem kuranları da etkileyecek. macOS Bigsur sürümünün M1 işlemciler için optimize edildiğini belirten Apple, kullanıcıların performans konusunda herhangi bir sorun yaşamayacağının altını çizdi.

Kaynak: https://shiftdelete.net/apple-m1-islemci-tanitildi-iste-ozellikleri