Windows oyunlarını çalıştırmak için Valve’in Proton uyumluluk aracını kullanan Linux oyuncuları, gelecekte bir performans yükseltmesi alacaklar. Bu yükseltme haberi ile Nvidia, RTX kartlarında bulunan DLSS teknolojisini kullanarak FPS artışları sağlamak için Valve ile birlikte çalıştığını duyurmuş oldu.

DLSS veya Deep Learning Super Sampling, oyuncuların çok fazla görüntü kalitesinden ödün vermeden daha fazla performans elde etmelerini sağlayan bir teknoloji. Performans artışını, oyunu doğal çözünürlükten daha düşük bir çözünürlükte çalıştırıp (örneğin; monitörünüz 4K iken oyunu 1080p’de görüntüleyerek) ardından bazı etkileyici algoritmalar kullanarak görüntüyü tekrar doğal çözünürlüğe yükselterek yapıyor. Bu teknoloji, evinde Linux oyun bilgisayarı bulunduran kullanıcılar için bir güncelleme ile gelerek Linux işletim sistemli bilgisayarlar da DLSS teknolojisini kullanmaya olanak sağlayacak.

Bu teknoloji, elbette Linux oyun bilgisayarları olan insanlar için heyecan verici olacak ancak Valve’in elde taşınabilir bir oyun cihazı yarattığına dair söylentileri göz önünde bulundurursak ilginç bir haber. DLSS’nin yeni nesil Nintendo Switch’i sınıfının çok üstüne çıkarabileceğini ve aynı şeyin bir ton grafik beygir gücüne sahip olmayan, muhtemelen Linux çalıştıran bir el bilgisayarı için de geçerli olacağını savunuyoruz.

Nvidia, hangi Proton destekli oyunların DLSS alacağının bir listesini yayınlamamış olsa da aslında şaşırtıcı sayıda aday var. Nvidia’nın DLSS’yi destekleyen oyunlar listesini, kullanıcıların Proton kullanırken oyunların ne kadar iyi çalıştığını bildirmesine olanak tanıyan bir site olan ProtonDB aracılığıyla çalıştırılması, DLSS etkin oyunlarının büyük bir bölümünün zaten Linux’ta çalıştığını gösteriyor.

Nvidia, DLSS’nin Proton’a ne zaman geleceği konusunda bir zaman diliminden bahsedilmiyor. (gerçi Vulkan desteğinin bu ay geleceğini ve DirectX desteğinin sonbaharda geleceğinden bahsedilmiş olsa da) Fakat Linux oyunlarının Windows deneyimiyle aynı seviyeye getirilmesini canı gönülden Fabrikatik ailesi olarak destekliyoruz.