Dünya çapında mutlak bir kaos zamanında, bilgisayar korsanları verilerinize erişmeye çalışarak sürekli olarak daha fazla yöntem bulmaya çalışıyor. Hiçbir şey %100 güvenli olmasa da, hassas verilerinizi şifrelenmiş dosyalarda tutmak iyi bir çözüm olur.

Google Drive gibi bazı ticari bulut depolama seçenekleri şifrelenmiş dosyaların açılmasını desteklemez. Ancak bu yakında değişebilir. Önümüzdeki gün sleuths XDA Big Google Drive üzerinde şifrelenmiş dosyaları açma konusundaki çalışmalar olabileceğini keşfetti.

Yayın, Android uygulamasının 2.20.441.06.40 sürümünde şifrelenmiş dosyalar için destek öneren bazı yeni dizeler keşfetti. Ancak dizeler başka hiçbir ayrıntıya ışık tutmadı.

Şu anda hala cevaplanmamış birçok soru var: Google Drive, dosyaları anında şifrelemenize ve şifresini çözmenize izin verecek mi? Bu özellik yalnızca uygulamalarda kullanılabilecek mi? Dosyaları okumak için indirmeniz gerekecek mi?

Şifreleme, Google Drive’a güvenlik açısından büyük bir destek sağlayacaktır. Şu anda Secure File gibi üçüncü parti eklentileri kullanarak fazladan bir güvenlik katmanı eklenebilir.

Bu özellikleri dört gözle beklememin başlıca nedenlerinden biri, WhatsApp uçtan uca şifrelenirken mesajların Google Drive’da yedeklenmesinde herhangi bir şifreleme ile korunmaması. Ayrıca bu yeni özellik bu dosyaların güvenliğini sağlamasına da izin verebilir.